Nuran İmir: Botan halkı Newroz’la kendini 31 Mart zaferine hazırladı

  • 09:04 27 Mart 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Şırnak ve ilçelerinde on binlerce kişinin buluştuğu Newroz alanlarının iktidarın 17 yıldır süregelen baskılarına en net cevap olduğunu belirten HDP’li Nuran İmir, halkın Newroz’la kendisini 31 Mart zaferine hazırladığını söyledi.
 
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala yapılan Newroz kutlamaları ile coşkunun en üst seviyeye çıktığı Botan'da, Newroz heyecanı yerini seçim heyecanına bıraktı. Kent merkezi ve ilçelerde on binlerce kişi alanlardan tek ses ile ayrılırken, Newroz atmosferini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilli Nuran İmir değerlendirdi. 
 
Nuran, Newroz coşkusunun 31 Mart’a hazırlık olduğunu belirterek, iktidarın alanlardan 17 yıldır süregelen baskılara karşı en net cevabı aldığını söyledi.
 
‘Coşku sandıklara yansıyacak’
 
31 Mart Yerel Seçimleri’nin referandum niteliğinde olduğunu kaydeden Nuran, “2019 Newrozu’ndaki coşku elbette 31 Mart’ta sandıklara yansıyacak.  Ama Newroz'u sadece 31 Mart öncesi bir seçim mitingi olarak değerlendirmek çok dar kapsamlı olur. Çünkü Newroz’un tarihi bir misyonu var ve bu misyonu bu sene en derin şekilde hissettik. 2019 Newrozu bir 31 Mart seçim fragmanı değil de AKP zihniyetinin 17 yıldır, Kürt halkı üzerinde uyguladığı kaos baskı ve zülüm politikalarına karşı halkın başlatmış olduğu direniş filminin finalidir. Ve tabi ki Newroz tüm zamanlarda olduğu gibi tarihi direniş sayfaları arasına bu sene bir yenisini daha ekledi. Leyla Güven yoldaşımızın başlatmış olduğu açlık grevi çığlığını tüm alanlarda haykırdı ve bu sesi tüm dünyaya duyurdu. Halka uygulanan baskı ve tecride karşı alanlardan tek ses yükseldi ‘Leyla Güven‘in talebi talebimizdir’ denildi” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kürt halkının mücadelesi belediye mücadelesi değil’
 
Kürt halkının mücadelesinin belediye mücadelesi olmadığını ifade eden Nuran, belediyelerin zaten halkın olduğunu ve kendisine ait olanı geri alacağını kaydetti. Nuran, “Kayyım politikalarını boşa düşürecek ve eşitlikçi, özgürlükçü bir yönetim şekli ile halkla birlikte yönetecektir. Bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Önemli olan halkın üzerindeki bu faşizmin bir an önce kalkmasıdır. Bunun da mutlak bir şekilde tek yolunun tecrit politikasına son verilmesidir. Yoldaşlarımız bugün yaşamlarını yitirmekle karşı karşıyalar. İktidar, bu Newroz alanlarından şunu anlamalı ve bir an önce tecride son vermeli, açlık grevindekilerin talepleri karşılanmalıdır” diye konuştu.
 
‘Newroz alanlarında Leyla Güven’in sesine ses verildi’
 
Halkın yaklaşık 3 yıldır uygulanan yasakçı zihniyetin baskısı altında sergilediği direnişi 2019 Newrozu’nda taçlandırdığını söyleyen Nuran, kadınların rengi ve direngen ısrarı ile Leyla Güven’in sesine ses verdiğinin altını çizdi. 31 Mart’ta Newroz coşkusundan daha büyük bir coşkunun kendilerini beklediğini ifade eden Nuran, şöyle dedi: “AKP ve kayyım zihniyeti, politikalarının Newroz ateşi ile yanıp köle döndüğünü şimdiden izlediler. Zaten seçim süreci başladığından beri belediyelerin kasalarını boşaltan zihniyet 31 Mart’ta orda olmayacağını biliyor. Bugün Newroz bütün kirli oyunlarını da boşa çıkacağını ve halkın mutlak kazanacağı resmini bir daha gösterdi. AKP zihniyeti, 7 Haziran’dan beri Kürdistan’da bitmiştir. Kürdistan’daki bütün varlığını yaratmış olduğu kaos ortamından beslenerek hile ve oyunlarla sürdürmeye çalıştı. Ancak 2019 Newrozu bu politikaların da sürdürülemez olduğunu net olarak ortaya koydu."