İfade özgürlüğü kapsamında olan ‘Sayın Öcalan’a yine soruşturma!

  • 09:07 27 Mart 2019
  • Hukuk
Dilan Babat
 
ANKARA - İzmir Newrozu’nda yaptıkları konuşmalarda “Sayın Öcalan” ifadesini kullandıkları için HDP’li 3 kadın siyasetçiye soruşturma açıldı. 2012 yılında Yargıtay tarafından “Sayın Öcalan” ibaresi ifade özgürlüğü kapsamına alınırken, 2019 yılında yeniden soruşturma konusu oldu. 
 
İzmir’de 21 Mart’ta kutlanan Newroz’a katılan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve Batman Milletvekili Feleknas Uca hakkında kullandıkları “Sayın Öcalan” ifadesi nedeniyle soruşturma başlatıldı.
 
Yıllardır devam eden ‘Sayın Öcalan’ polemiği
 
Böylece yıllardır bitmeyen “Sayın Öcalan” polemiği bir kez daha gündeme geldi. Meclis’te yapılan konuşmalarda geçen “Sayın Öcalan” ifadesi nedeniyle vekiller ceza alırken, ayrıca çok sayıda tutuklamaya da neden olmuştu. En son 2012 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatının, sağlığına ilişkin yazdığı dilekçede “Sayın Öcalan” ibaresi nedeniyle hakkında dava açılmıştı. Avukat hakkında Elbistan 1. Sulh Ceza Mahkemesi, “Suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla ceza verirken, kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’ne gitmişti. 
 
Yargıtay ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi
 
Yargıtay, 2012 yılında içtihat değişikliğine giderek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümleri uyarınca “Sayın Öcalan” ifadesini ceza olmaktan çıkarmıştı.  Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, “Sayın Öcalan” ibaresinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. 
 
Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nin kararında, “Sayın Öcalan” ifadesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ve AİHS’in ilgili maddeleri birlikte değerlendirildiğinde, devlet veya halkın bir bölümü için "rahatsız edici, hoşa gitmeyen, kural dışı, endişe verici ve fakat şiddet ve şiddeti kışkırtıcılığı içermeyen" nitelikte bir söz olduğunu belirterek, ifade hürriyeti kapsamında değerlendirmişti. Yargıtay, ayrıca mahkemede “Sayın” diyen başka bir hükümlü hakkında suçun yasal unsurları oluşmadığından mahkumiyet hükmünün bozulmasına karar vermişti.   
 
‘Yasalarda suç değil, binlerce yargı kararı var’
 
HDP’li Serpil Kemalbay, soruşturma konusunda kendisine henüz bir tebligat  gelmediğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu: “Tabi yargının siyasileştiği ve Saray yargısına dönüştüğü böylesi bir dönemde hukukun öldürüldüğüne tanıklık ederken, bu olanlar hafif kalır. Çok ağır insan hakları ihlallerinin normalleştirildiği, hukuk devleti ilkelerinin tamamen terk edildiği, Anayasasızlığın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin tavan yaptığı günlerde demokrasi mücadelesine güç vererek bu zorlu günlerden çıkabiliriz. ‘Sayın Öcalan’ demek kendi yasalarına göre de suç değil. Binlerce yargı kararı var bu konuda.” 
 
‘Barış bu sorunun çözümü olacak’
 
Yaptıkları konuşmaların suç içermediğini vurgulayan Serpil, aksine demokratik, eşit bir toplumu nasıl yaratılabilecekleri üzerine halka umut veren konuşmalar yaptıklarına dikkat çekti. Serpil, sözlerinin devamında “Sayın Öcalan’ın 2013 yılında diyalog ve müzakere arayışı ile gösterdiği çaba kıymetlidir. Bizler sorunlarımızı diyalog ve müzakere ile çözmekten asla vazgeçmemeli, dilimizi de barışın dili olarak kurmalıyız. Türkiye’nin 100 yıllık sorunları inkar ve savaşla çözülmedi ve çözülemeyeceği de hem kendi deneylerimizden hem de dünya örneklerinden anlaşılmaktadır. Dünyada çatışma çözümlerinin yolu da belli. Türkiye’nin Kürt sorunu vardır. Barış mutlaka bu sorunun çözümü olacak. Biz de barışın, özgürlüklerin, emeğin, kadının, doğanın, tüm ezilenlerin kurtuluşu için çalışmaya bedeli ne olursa olsun devam edeceğiz” diye belirtti.