Pervin Buldan: Bu iktidara 31 Mart’ta gereken ders verilmeli

  • 16:32 27 Mart 2019
  • Siyaset
MUŞ - Muş'ta gerçekleştirilen seçim mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Sadece kendisini ve ailesini düşünen bir iktidar var. Bu iktidara 31 Mart’a ders verilmeli" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), yerel seçimlere sayılı günler kala, Muş merkezde bulunan Belediye Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, İnsan ve Özgürlükler Genel Başkanı Menice Gülmez, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Muş milletvekilleri Şevin Coşkun, Mensur Işık ve HDP il ilçe belediye eşbaşkan adayları katıldı. 
 
Mitingin başlamasından saatler önce meydanda toplanan on binler, ellerinde HDP bayraklarıyla çalınan seçim müzikleri eşliğinde halay çekti ve sık sık, “Bijî berxwedana zindanan”,  “Leyla Güven onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” ve “jin jiyan azadi” sloganlarını attı. 
 
‘Muş’u konuşmak için buradayız’
 
Mitingde ilk olarak adaylar sahneye çıkarak halkı selamladı. Ardından sahneye çıkan HDP Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Sibel Genç, “Bizdeki Muş sevgisi, dağına taşına olan sevgimizden geliyor. İyiyi, kötüden ayıran bir partiyiz. Genç, yaşlı, engelli vatandaşlarımızın daha onurlu, daha demokrat bir Muş’u konuşmak için huzurunuzdayız. Gelin halkın belediyesini kültüre, sanata açalım” dedi. 
 
‘Belediyeyi birlikte yöneteceğiz’
 
Ardından konuşan HDP Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık, “5 yıldır burayı yöneten kayyıma ders vereceğiz. Bu kent 31 yılık mücadele  sürecinde ve siyasi anlamda çok emek verdi. Sadece Muş değil, bir gün Adana’ya yolum düştü, aday oldum. Manisa’da halkımın mücadelesine katkı sundum. Şimdi buraya geldim ve sizinle birlikte belediyeyi yöneteceğiz” diye konuştu. 
 
‘Bu halk sizi 31 Mart’ta yenecek’
 
Sırrı devamında, “Sayın Cumhurbaşkanı, ben sizden daha eski bir siyasetçiyim. Sen İstanbul’da kaybettin. Ben kazandım. Evet ben senden daha kıdemliyim, bak ben bu halkın evladıyım. Eminim Ağrı’daki rüzgar Muş’a yansıdığı için halk beni Muş’a çağırdı. Bu halk sizi 31 Mart’ta yenecek” sözlerini kullandı. 
 
‘Dilsiz ve sağır bir hükümetle karşı karşıyayız’
 
Miting, Gülistan Kılıç Koçyiğit’in konuşmasıyla sürdü. Gülistan, ilk olarak, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven ve açlık grevinde direnenlere karşı hükümetin sessizliğine tepki gösterdi. Gülistan devamında şu sözleri kullandı: “Bugün Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 140’ıncı gününde. Leyla bu ülkenin demokratikleşmesi için özgürlük ve barışın yaşanması için bedenini açlığa yatırdı. Adalet Bakanı’na sessiz bir şekilde çağrı yapıyor ve diyor ki, ‘gelin bu tecrit uygulamalarına savaş politikalarına son verin.’ Ama bu vicdani çağrı  karşısında dilsiz ve sağır bir AKP hükümetiyle karşı karşıyayız. Leyla’nın ve tutsakların talebini karşılamadıkları için gencecik bedenler yaşamına son verdi. Oysaki her biri şu an yaşıyor olabilirdi. Leyla Güven yaşasın diye mücadele ediyoruz. Amacımız, direnenleri yaşatmak. Selam olsun Leyla’ya, selam olsun direnenlere.” 
 
‘Kayyımlar defolup gidecek’
 
Ardından söz alan Menice Gülmez ise, “Biz onlara şunu söylüyoruz; biz şerefimizle kadim bir milletiz. Dersim sizin yüz karanız, Roboski sizin yüz karanız, Kürt alimler sizin yüz karanız. Biz inançlarımızla davamızla Muş’tayız. Biz buradayız, Kürt halkı hakkınızdan gelecek. Kayyımlar defolup gidecek” diye kaydetti. 
 
 ‘Geleceği düşünen tek partiyiz’
 
Mitingde son olarak konuşan Pervin Buldan ise, “Artık son mitinglerimizi yapıyoruz ve son mitingleri yaparken her yerde karşılaştığımız, bize ne kadar bağlı olduğunuzu görüyoruz. Her yerde tanık oluyoruz. Çünkü Halkların Demokratik Partisi gittiği her yere umudu götürüyor, barışı götürüyor. Bugün burada da aynı kararlılıkla aynı cesaretle görüyoruz. Herkesin gözü kulağı HDP’de. Herkesin beklentisi HDP’de. Çünkü biz ülkenin geleceğini düşünen tek partiyiz, çünkü biz hırsızlık yapmıyoruz, yalan söylemiyoruz, çünkü biz adaleti savunuyoruz. Demokratik bir yaşamı savunuyoruz kadınları gençleri düşünüyoruz” diye belirtti. 
 
‘Sırrı Sakık ile uğraşacağına Muş halkının sorunlarıyla uğraş’
 
Pervin konuşmasına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün Muş’ta gerçekleştirdiği mitinge değinerek devam etti. Pervin, “Gittiği her yerde Sırrı Sakık’ı soruyor. Çünkü gittiği her yerde ona laf atıyor. Bu kadar Sırrı Sakık ile uğraşacağına Muş halkının sorunlarıyla uğraş. Emekçinin, kadınların, gençlerin sorunlarıyla ilgilenmedi. Biz biliyoruz ki Muş işsizlik ve yoksulluk içinde, yolları çöp içinde. Şeker fabrikasını kapattılar. Bu fabrikada çalışan işçileri çıkarıp işlerine son erdi. Bunları yapacağına sarayı satsana. Sarayı satarsan sadece Muş’u değil 81 milyon insanı iş sahibi yaparsın. Sadece kendisini ve ailesini düşünen bir iktidar var. Bu iktidara 31 Mart’a ders verilmeli” ifadelerini kullandı. 
 
İmralı tecridine karşı cezaevlerinde yaşamlarına son veren tutsakların cenazelerinin kaçırılarak gömülmesine de tepki gösteren Pervin, “Bize dinsiz imansız diyenler var ya cenazelerimizi bile gömmemize izin vermiyorlar. Vartolu Zehra Sağlam’ın cenazesi buraya geldi. Cenazesini gece gömdüler. Dinden bahsedenler, dine , imana bu kadar saygı gösterdiler. Her insan öldükten sonra üzerinden hüküm kalkar. Bunlar bunu da yapmıyorlar. Bunlar gece yarısı cenazeleri gömüyorlar. Bunu ne din ne Allah kabul eder” dedi.
 
Konuşmaların ardından miting sona erdi. 
 
Pervin ve beraberindekiler daha sonra Bitlis’te düzenlenecek miting için yola çıktı.