Silvan'da yasak alanından Leyla Güven ve tutsaklara selam gönderildi

  • 17:30 27 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP’nin seçim programı kapsamında Silvan’da düzenlenen mitingde bir araya gelen yüzlerce kişi, Leyla Güven’e ve cezaevlerindeki tutsaklara selam gönderdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Ya me ye” sloganıyla sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde miting gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin katılımıyla gerçekleştirilen mitinge HDP Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık, Silvan Belediyesi Eşbaşkan Adayları Naşide Toprak ile Abbas Hilmi Azizoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP ve DBP Silvan ilçe örgütü ile yüzlerce yurttaş katıldı. Silvan Üç Yol Kavşağı'nda yüzlerce araçla karşılanan adaylar, ilçeye konvoyla giriş yaptı. 
 
Silvan halkı yasak alanına aktı
 
İlçe merkezinde kısa bir tur atan HDP’li adaylar, daha sonra miting alanına gelerek halk ile buluştu. Mitingin gerçekleştiği Azizoğlu Meydanı’nda sağanak yağışa rağmen yüzlerce kişi toplandı. Azizoğlu Meydanı aynı zaman 2015 yılında özyönetim süreçlerinde sokağa çıkma yasağının yaşandığı Mescit Mahallesi’nde bulunuyor. Uzun bir aranın ardından bu alanda toplanan halk, zılgıt ve alkışlarla adayları karşıladı. Alana HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) flamaları asılırken, alınan yoğun polis önlemi ise dikkat çekti. Kitle alanda sık sık “Biji berxwedana zindana”, “Direne direne kazanacağız”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “HDP halktır halk burada”, "Farqin ya me ye", "Hak, hukuk, adalet HDP ile gelecek" sloganları attı. Kadınların ve gençlerin alanda çok olması ise dikkat çekti. 
 
'HDP halktır'
 
Belediye eşbaşkan adayları ve Sezai halkı seçim otobüsü üzerinden selamladı. Ardından konuşma yapan Sezai, yağmura rağmen alanda bir araya gelen Silvan halkına teşekkür etti. 140 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ve cezaevlerinden söz eden Sezai, bir an önce adım atılması gerektiğini vurguladı. Sezai, "Bize terörist diyor. Biz terörist değiliz, HDP’liyiz. HDP halktır, halk burada! Bize dinsiz, imansız diyor, edep yahu edep! Biz asla dini siyasete alet etmedik, etmeyeceğiz. Biz kazandığımız için korkuyorlar, saldırıyorlar, akla hayale gelmeyecek sözler sarf ediyorlar. Diyorlar ki bunların oyu haramdır. Bizim oyumuz anamızın ak sütü gibi helaldir. Ama bu helal oylardan bir tanesi bile artık size gitmeyecek. O helal oylar nereye gideceğini biliyor. O helal oylar HDP'ye, HDP’nin ağacına gider. Binlerce yıllık tarihe kök salmış bu halkların iradesi, oyunu nereye vereceğini çok iyi bilir" diye konuştu. 
 
'Asla vazgeçmeyeceğiz'
 
Sezai sözlerini şöyle sürdürdü: "Kalkmış Kürtlere diyor ki 'kardeşlerim'. Ne zaman diyor? Seçim geldiğinde. Seçimden önce 'kurt işareti', seçimde 'kardeşlerim'. Biz senin kardeşlerin değiliz. Biz bu ülkenin özgür yurttaşlarıyız. Eşit vatandaşlarıyız. Bize hakaret edenle, bize saldıranla, bize ölümü reva görenle bizim hiç işimiz olmaz. Dört gün kaldı. Bu 4 gün boyunca sandıklara gideceğiz, müşahit olacağız. Nerede oyumuzu kullanmamız gerekiyorsa oyumuzu mutlaka kullanacağız. Sandıkları kaçırıyorlar. O sandıklar nereye giderse gitsin mutlaka oyumuzu kullanacağız. Asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. 
 
‘Bir oy Türkiye’yi değiştirir’
 
Sezai'nin "Unutmayın, bir oy Silvan'ı değiştirir, Amed’i değiştirir, Türkiye’yi değiştirir, dünyayı değiştirir. Umudunuzu yalnız bırakmayın, umudunuzla yürüyün, HDP’yle yürüyün" sözlerine kitle zılgıt ve ıslıklar eşliğinde "Farqin ya me ye" sloganını attı. 
 
Miting, kitlenin attığı sloganlar eşliğinde sona erdi.