Hüda Kaya: 31 Mart'ta binlerce tutsağa özgürlük mesajı vermeliyiz

  • 18:37 27 Mart 2019
  • Güncel
İSTANBUL- Bağcılar bölge mitinginde konuşan HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkan adayı Hüda Kaya 1 Nisan'da ülkenin üzerinde bir güneşin doğmasını dilediğini ifade ederek, "31 Mart'ta halkımızın ortaya koyduğu emeğe, bedellere, zindanlardan bizden haber bekleyen binlerce tutsağa özgürlük mesajı vermeliyiz" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağcılar İlçe Örgütü, Kirazlı Meydanı'nda Belediye Eşbaşkan adayları Hüda Kaya ile Medeni Andok, 78'ler Federasyonu Başkanı Celalettin Can, Barış aktivisti Nesrin Nas'ın katılımıyla bölge mitingini gerçekleştirdi. Mitinge soğuk havaya rağmen yüzlerce kişi katıldı. Miting başlama saatinden önce alana gelen halk çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekerek "Direne direne kazanacağız" sloganı attı.Miting programı mücadelede yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 
 
'İrademize sahip çıkmalıyız'
 
İlk olarak konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Eşbaşkanı Mustafa Kızılkaya, halkı selamlayarak, seçime kadar çalışma seferberliği ilan ettiklerini söyledi. Mustafa, "Seçime sayılı günler kaldı. Bu sayılı günlerde hepimiz omuz omuza vererek Bağcılar'da adım adım çalışmalarımızı yürütmeye devam etmeliyiz. 31 Mart'ta özellikle tüm gençlerimizi sandık başında resmi görevli ve müşahit olarak görev alması gerekiyor. Hiçbir sandığımızı boş bırakmamalıyız. İrademize sahip çıkmalıyız' diye belirtti.
 
'İnsanların ölümünü seyretmeyin'
78'ler Federasyonu Başkanı Celalettin Can da Leyla Güven şahsında büyüyerek süren açlık grevi eylemlerine değinerek, görüşmelerinde Leyla'nın kendisine "Bu kararı tek başıma verdim, kimseye danışmadım ve bu kadar destek geleceğini beklemiyordum. Sessiz sedasız ölüp gidecem ama tarih de bunu yazacak diye düşünüyordum" dediğini aktardı. Celalettin, "Leyla Güven'in tavrı Sayın Öcalan'ın tecritte kalmasına bir isyandır. Sayın Öcalan'ın insan olmaktan gelen hakları vardır ancak yasalarda olmayan bir tecrite maruz bırakılıyor. Kanun önünde herkes eşittir. Bu insan büyük bir kesimin önder kabul ettiği biridir. Yaşam kutsaldır ve dokunulmazdır. Biz Leyla Güven'in ve binlerce insanın yaşamasını istiyoruz. Bunun koşullarını yaratmamız lazım ve bunun yolu sahiplenmektir. İnsanların ölümünü seyretmeyin" dedi.
 
'AKP-MHP'ye seçimleri kaybettireceğiz'
 
Ardından Bağcılar Belediye Eşbaşkan adayı Medeni Andok, binlerce insanın ülke üzerindeki tecritin kalkması için açlık grevine girdiğini söyledi. Açlık grevi direnişçilerine selamlarını yollayan Medeni, devamında seçimlere ilişkin şöyle konuştu: "Bu seçim bizim için çok önemli 4-5 günlük süreçte 7'den 70'e çalışıp adaylarımızı tanıtıp başarıya ulaşacağız. Barış, özgürlük ve demokrasi isteyenlerin başarılı çıkmasını sağlayacağız. 31 Mart seçimlerinde AKP-MHP'ye seçimleri kaybettireceğiz."
 
'Bir canımızı daha kaybetmek istemiyoruz'
 
Son olarak söz alan Bağcılar Belediye Eşbaşkan adayı Hüda Kaya ise Selahattin Demirtaş'ın selamlarını kitleye iletti. Hüda, "Bugün Leyla Güven'in açlık grevindeki 140'ıncı günü ve 7 bin tutsak açlık grevini sürdürüyor. Ülkemizde yoğunlaşan tecride karşı tutsaklar bedenleriyle direnişe geçti. 4 canımız yaşamını yitirdi ve biz tek bir can daha kaybetmek istemiyoruz. Bu duruşun tek bir mesajı var bu mesaj Ankara'ya, Saray'a ulaşmalıdır. Kaybettiğimiz canların defnedilmesinde insanlık dışı baskılarla karşılaştılar. İnsanlar sevdiklerinin üzerindeki vazifelerinin yapılması engellendi. Biz bu zalim zihniyetin ne olduğunu çok iyi biliyoruz" diye konuştu.
 
'Halk size dersinizi verecek'
 
Mücadele kararlılıklarını dile getiren Hüda, "Zalimler bilirki bir kaybederlerse onların sonu gelir. Onun için beka sorunu diyorlar. Meydanlarda yalvarmaya başladılar. Siz bu halka daha çok yalvaracaksınız ama bu halk size dersinizi verecek" dedi. Hüda, Bağcılar için yapacakları projeleri da aktararak, "Kadınlarla ve gençlerle beraber yepyeni bir Bağcılar'ı birlikte yöneteceğiz. 1 Nisan'da ülkemizin üzerinde daha rahat nefes aldığımız bir güneşin doğmasını diliyorum. 31 Mart'ta halkımızın ortaya koyduğu emeğe, bedellere, zindanlardan bizden haber bekleyen binlerce tutsağa özgürlük mesajı vermeliyiz" dedi. 
 
Miting, konuşmalar ardından sona erdi.