31 Mart için geri sayım başladı: Türkiye’nin kaderini değiştirecek güç HDP

  • 09:01 28 Mart 2019
  • Siyaset
ANKARA - 31 Mart için geri sayım başlarken, sandık güvenliği eğitimlerine devam edilen önemli merkezlerden biri Ankara. HDP Çankaya Belediye Meclis üyesi adayı Türkan Demir, belediye meclislerinde söz sahibi olmak için iddialı hazırlandıklarını belirterek, tüm halka sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ankara’nın Çankaya ilçesinde Filiz Kerestecioğlu’nu belediye başkan adayı olarak gösterirken, meclis üyeliklerinde ise çok sayıda kadın aday bulunuyor. Bunlardan biri de birinci sıra meclis üyesi adayı Türkan Demir. Türkan, seçime sayılı günler kala sandık güvenliğine ilişkin çağrıda bulundu.
 
Çankaya’da büyük bir oy oranına sahip olduklarını belirten Türkan, batı illerindeki belediyelerde söz sahibi olmak istediklerini söyledi. Çankaya’da daha önce milletvekilli çıkardıklarını hatırlatan Türkan, belediye meclislerinin önemine dikkat çekti. Çankaya’nın büyük bir ilçe olduğunu ve Ankara’nın geleceğini belirlediğine işaret eden Türkan, seçim güvenliği çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi. Türkan, “Mevcut 168 okul ve bin 670 civarındaki sandıkların hepsinde görevli arkadaşlarımız var. Ona ilişkin yoğun bir çalışma yürüttük” diye belirtti. 
 
‘Kent bostanlarından kent demokrasisine’
 
Çankaya ilçesinin aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ilçesi ve tarım alanlarının yoğun olduğu bir bölge olduğuna dikkat çeken Türkan, “İlçenin yüzde 30’u hem tarım hem de yeşil alana sahip. En azından imara açılmasını engellemek ve kent içerisinde kent demokrasisini oluşturabiliriz. ‘Kent bostanlarından kent demokrasisine’ şiarıyla çalışmalarımızı yürüttük. Amacımız kentin muhalefetini örgütlemek ve onunla birlikte mücadele etmek. Bu anlamda Çankaya’da muhalefeti hayata geçirmek isteyenlerden çok şey öğrendik. Bunların hepsini hayata geçirmek için örgütlüyoruz. Kadınların, yaşlıların ve çocukların yaşam alanlarının oluşmasını istiyoruz. Park alanları, çevre, koşu yolları gibi alanların Çankaya'da daha fazla olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Hayatlarımızın değişmesi için HDP’
 
Bölgede illerinde ise belediyeleri kayyımlardan kurtarmak ve mevcut belediye sayısını arttırmak istediklerini belirten Türkan, demokrasi isteyen herkesin HDP’ye oy vermesi gerektiğini aktardı. Türkan, konuşmasına şöyle devam etti: “Batı’da meclis üyelerinde var olmak ve kendi sözümüzü söylemek, kendi örgütlenme çalışmalarımızı yapmak istiyoruz. HDP bu seçimde bütün Türkiye’nin kaderini değiştirecek yegane güce sahiptir. HDP’nin seçim perspektifi doğru bir perspektiftir. Bu perspektifi hayata geçirmek ve hayatlarımızı değiştirmek için yurttaşların hem HDP’ye oy verip hem de HDP’nin işaret ettiği demokrasi güçlerine oy vermeleri hayati bir öneme sahiptir. Kararsız kalınacak bir gün değil, hayatlarımızı değiştirmek için oy vermemiz gerekiyor.” Türkan, sandıklarda oluşabilecek bir duruma karşı müşahit adaylığı için HDP il ve ilçe örgütlerine başvurulmasını isteyerek, tüm yurttaşlara sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.