Cizre’de hazırlıklar tamamlandı: Gündüz sandıklarda akşam zafer halayında olacağız

  • 09:04 28 Mart 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Sandık güvenliği için binlerce kişinin görevlendirildiği Cizre’de belediye meclis üyesi adayları, halka hem oylarına hem de sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. Heliz Kolanç ve Behiye Başer, “3 yıldır neler yaşadıklarını düşünüp herkesin elini vicdanına götürüp o oyu kullanması gerekiyor. Gündüz sandıklarda akşam da kutlamalarda bir araya geleceğiz” dedi. 
 
Türkiye, 31 Mart'ta mahalli idarecilerini seçmek için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seçim heyecanının en üst perdeden izlendiği Şırnak’ta hazırlıklar tamamlandı. Seçim günü 506 kişinin görevli olacağı Cizre’de, binlerce kişi de sandık güvenliği için okullarda hazır bulunacak. Parti binasında kriz masası oluşturulurken, 248 sandık görevlisi, 158 müşahit, 78 bina sorumlusu ve 5 köy sorumlusu gün boyu sandıkları birebir takip edecek. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediye meclis üyesi adayları, sandıklara ve oylara sahip çıkma çağrısı yaptı. 
 
‘O kayyımlar geldikleri yere gönderilecek’
 
Cizre Belediye Meclis Üyesi Adayı Heliz Kolanç, yerel seçimlerin bölge halkı açısından önemine dikkat çekerek, “Herkesin de bildiği gibi yapılan seçimlerden sonra belediyelere kayyım atandı. Atanan kayyımla birlikte halk kendi iradesinden uzaklaştırıldı. Hala tutuklu belediye eşbaşkanları var. Ama bu seçimde halk gerçek iradesini ortaya koyarak, 3 yıldır var olan karanlığa en iyi cevabı verecektir. Bu halk, o kayyımları geldiği yere gönderecektir” dedi.
 
’31 Mart akşamı hep birlikte zaferi kutlayacağız’
 
Halkın oyuna sahip çıktığı gibi sandıklara da sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Heliz, “Botan halkı ne olursa olsun sandığa gidip oy kullanmalı. 3 yıldır neler yaşadıklarını düşünüp herkesin elini vicdanına götürüp o oyu kullanması gerekiyor. Oyları kullandıktan sonra da herkes, yine iradesine ve oyuna sahip çıkmak için sandıkların başında olmalı. Kent genelinde binlerce kişi görevli ama yine iradesini en iyi koruyacak olan halktır. Halkın sandık başlarından okullardan ayrılmaması gerekiyor. Oyunu kullanıp daha sonra o oylar sayılana kadar çuvalların başında olması gerek. Zaten akşamında hep birlikte zaferi kutlayacağız” diye konuştu.
 
‘Halk oyunu kullandıktan sonra evine gitmesin’
 
Belediye Meclis Üyesi Adayı Behiye Başer ise, şu çağrıyı yaptı: “Kendi ilçemiz genelinde seçim günü için kriz masaları oluşturduk. 248 sandık görevlisi, 158 müşahit 78 bina sorumlusu 5 köy sorumlusu var. Bunlarla birlikte ilçede toplamda 506 kişi görev alacak. Biz de o gün oyumuzu kullandıktan sonra alanda olacağız. Halkın yine büyük bir ruhla ve direnişle bu oyların peşini bırakmaması gerekiyor. Okullarda yeterince görevlimiz ama yine de bir oy da bir oydur deyip yaşanan hilelere ve oyunlara karşı bilinçli olmamız gerek. O yüzden bütün Şırnak halkı o gün okullarda olmalı kimse oyunu kullandıktan sonra evine gitmesin. Gündüz çuvalların başında akşam da kutlamalarda bir araya geleceğiz.”