Diyarbakır İlçelerinden tek mesaj: Tecridi de kıracağız, belediye barikatlarını da

  • 18:47 28 Mart 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ın Kulp, Lice ve Kocaköy ilçelerinde gerçekleştirdiği mitinge yağmura rağmen akın eden yüzlerce kişi “Tecridi de kıracağız, belediye barikatlarını da ” mesajını verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayları seçime 3 gün kala çalışmalarını sıklaştırdı. “Ya me ye” sloganıyla sürdürülen seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ın sırasıyla Kulp, Lice, Kocaköy ilçelerinde miting gerçekleştirildi. HDP Diyarbakır Belediye Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun, Garo Paylan’ın katıldığı seçim mitinglerinde İlçe Belediye Eşbaşkan adayları destek verdi. Mitinglerde adaylar kazanacaklarını vurgularken, halk ise kayyımları göndereceklerini haykırdı. HDP’yi İlçe girişinde onlarca araçlık konvoy karşılarken, çok sayıda kişi ise miting alanına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.  Milletvekili ve adayların alana girdiği sırada halk, "Direne direne kazanacağız", “Biji berxwedana zindanan”, “HDP halktır halk burada”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları attı. Miting alanı ise HDP flamaları ve seçim sloganlarının yazılı olduğu pankartlarla süslendi. 
 
Kulp (Pasur)
 
Seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen mitinglerin ilk adresi ise Kulp (Pasur) oldu. Miting alanın en güçlü ve renkli sesi yine kadınlardan geldi. Zafer işareti ile alanlarda “ya me ye” sloganlarını haykıran kadınlar, halay başı olma önceliğini yine korudu. Çekilen halaylar sonrası milletvekilleri ve adaylar konuşma yaptı. Miting alanında ilk söz alan Kulp Belediye Eşbaşkan adayı Fatma Ay,  il ve ilçelere atanan kayyımları anımsatarak, 31 Mart yerel seçimlerde kayyımları göndereceklerini ve böylelikle Türkiye’yi demokrasi ayıbından kurtaracaklarını ifade etti. Kazanacaklarından emin olduklarını belirten Fatma, “Sandıktan huzur, barış, demokrasi çıkacak. Sandıktan HDP çıkacak” dedi.
 
‘Topraklarımızı yeniden renklerimizle besleyeceğiz’
 
Ardından konuşan Hülya Alökmen Uyanık ise, atanan kayyımları anımsatarak, kayyıma 3 gün sonra büyük cevap verileceklerinin altını çizdi. Kayyımın gitmesine sayılı günler kaldığını vurgulayan Hülya, “Bizler geleceğiz. Bu topraklara yeniden huzur gelecek. Topraklarımızı yeniden anadilimiz, rengimiz ile besleyeceğiz. Halkın yanımızda olacağından kuşkum yok. Pasur’un yanımızda olacağından ise hiç kuşkum yok. Haydi Pasur göreyim seni. Coşkun ile rengin ile yeniden HDP demeni bekliyoruz” diye konuştu.
 
‘Bizi durduramazsınız, korkutamazsınız’
 
Daha sonra söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da, Beştepe’ye seslenerek konuşmasına başladı. Garo, “HDP dimdik ayakta. Tüm baskılara rağmen hala ayakta. Saraydakileri büyük bir korku sardı. Halktan büyük bir tokat yiyeceklerini anladılar. Ey Recep Tayyip Erdoğan senden korkmuyoruz. Tüküz, Kürdüz, Ermeniyiz. Bizi durduramazsın. Bizi korkutamazsın. Biz kazanacağız. Bak bakalım halk ne diyor. Bu halkın senden korkusu var mı bir dön bak” diye sordu.
 
Kulp seçim mitingi HDP seçim müziği eşliğinde atılan sloganlar ve çekilen halaylar ardından son buldu. 
 
‘Amed’in göz bebeği Lice yine şaşırtmadı’
 
Kulp mitinginin ardından Lice ilçesine geçen adaylar ve milletvekilleri burada da halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Rengarenk HDP bayrakları ile alanı dolduran binlerce kişi, HDP aracının çevresini doldurdu. Miting alanından sık sık “Biji Serok Apo”, “Be Serok Jiyan Nabe”, “Biji berxwedanan zindanan” sloganları atılırken, halka seslenen Belediye Eşbaşkan adaylarının ve milletvekillerinin konuşmaları ise halkta büyük coşkuya neden oldu. Miting alanında ilk olarak konuşan Lice HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan, yoğun katılımdan ötürü halka teşekkür ederek, kazanacaklarının sözünü verdi.
 
‘Halkın en büyük talebi belli’
 
Ardından söz alan Lice Eşbaşkan adaylarından Ruken Yılmaz ise, konuşması öncesi halkı selamladı. Tecride son vermek için başta ülkede ve dünyanın birçok kentinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çeken Ruken, kentte kendilerine en çok sorulan soruların başında ise cezaevlerindeki açlık grevlerinin geldiğini ifade etti. Nisan sabahı yapacakları ilk şeyin Lice belediyesini tel örgülerden kurtarıp halka kavuşturmak olacağını belirten Ruken şöyle devam etti: “AKP halı üzerinden seçim kampanyası yürütüyor. Halkımız gelip bize AKP’nin kendilerine tencere verdiklerini söylüyor. Halkın tenceresi var ama içinde kaynatacakları aşları yok bunu bilmiyorlar. Yarattıkları ekonomik krizin farkında değiller. Bizim halkımızın isteği ve talebi belli. Halkımız tecridin son bulmasını istiyor. Biz halkımızdan bu utanmaz seçim kampanya temsilcilerine gerekli cevabını sandıkta vermelerini bekliyoruz. Yalnızca oy kullanmakla da olmaz. Müşahit başvurularında bulunmalı halkımız” diye konuştu.
 
‘Tecridi de kıracağız, belediye barikatlarını da’
 
Ardından söz alan Hülya Alökmen ise, konuşmasına halkı selamlayarak başladı. Lice’nin Diyarbakır’ın göz bebeği olduğunu belirten Hülya, bu denli güzel ve cesur olan bir ilçeye kayyım atayanların utanması gerektiğini ifade etti. 31 Mart yerel seçimlere sayılı günler kaldığını belirten Hülya, atanan kayyıma Lice halkının gerekli cevabı güçlü vereceğinden ise kuşkularının olmadığını ifade etti. Sürdürülen açlık grevlerini anımsatan Hülya, “Kazanacağız, tecridi de yıkacağız, belediyelerin barikatlarını da. Tüm ilçeler bizimdir. Amed bizimdir” dedi.
 
Yaşamlarına son verenler anıldı
 
Daha sonra söz alan Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise, tecridi protesto etmek için yaşamlarına son verenleri andı. AKP’nin halka dayattığı zulümlerin saymakla bitmediğini belirten Remziye, bu zulme karşı Leyla Güven’in başlattığı açlık grevlerinin ülke sınırlarını aştığını ve dünyayı ısıttığını dile getirdi. Remziye, “Tecride karşı başlatılan açlık grevlerine destek olmak için mutlaka sandıklara gidin. Gün mücadele günüdür. Mücadele veren yoldaşların mücadelelerine destek vermek için sandıklara gidelim” dedi.
 
‘Süre azaldıkça korkuları büyüyor’
 
Ardından söz alan Gara Paylan ise, “Lice ye ger geldiğimde aynı coşku ile karşılaşıyorum. Lice 90’lı yıllarda zalimlerinden korkmadıysa, Recep Tayyip’ten de korkmuyoruz. Bunu anlamıyorlar. Bunu anlamalarını da beklemiyoruz. Değerli dostlar kaldı üç gün emin olun ki saraydakiler korkuyor. En çok da haktan yani sizden korkuyorlar. Hepsini silip süpürüp Ankara’ya göndereceğiz. Halkın gücünden büyük güç yok. Ülkenin birçok kentinden de iyi haberler var. Bizler kazanacağız hevalno. Serkeftin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
Lice mitingi atılan sloganlar eşliğinde son buldu.
 
Kocaköy: Leyla Güven’e selamlar olsun
 
Seçim çalışmalarının son durağı ise Kocaköy (Karas) oldu. Burada konuşan Hülya Alökmen, 31 Mart yerel seçime 3 gün kaldığını belirterek, yoğun katılımın önemini vurguladı. Kocaköylülere kazanma sözü veren Hülya, “Kocaköy ya me ye” dedi.
 
‘Zindan direnişçilerine bin selam’
 
Ardından söz alan Garo ise, söze Selahattin Demirtaş’ın selamını ileterek başladı. Leyla Güve’in başlattığı açlık grevini anımsatan Garo, halktan Leyla Güven’e selam niteliğinde güçlü alkış isterken, “Leyla Güven rumeta me ya” sloganları atan halk ise Leyla ve cezaevlerinde direnenlere selamlarını iletti.
 
Mitin çekilen zılgıt ve atılan sloganların ardından son buldu.