Diyarbakır’da seçim hazırlıkları tamamlandı: Asli görevlilerimiz halkımız

  • 09:00 29 Mart 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - 31 Mart yerel seçimleri için gerekli tüm güvenlik tedbirlerini aldıklarını belirten HDP Diyarbakır İl Örgütü yönetiminden Suzan İşbilen, seçim güvenliği konusunda en büyük sorumluluğun halkta olduğunu vurguladı. Suzan, herkese oylara sahip çıkma çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart günü sandık güvenliğini sağlamak için 60 bin kişiyi sandık kurullarında resmi olarak görevlendirdi. Siyasi partiler, hem seçim çalışmalarını hem de sandıklarda görev alacak görevliler ve müşahitlere yönelik eğitimlerini sürdürüyor. HDP sandık güvenliğini sağlamak amacıyla en az 60 bin resmi sandık kurulu üyesi görevlendirirken, seçim günü ise görevlendireceği 2 bin avukatla yaşanacak hak ihlallerine yerinde müdahale edecek. Sandık güvenliği konusunda değerlendirmelerde bulunan HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Suzan İşbilen, partilerinin seçim güvenliği kapsamındaki çalışmalarını paylaştı.
 
‘Tedbirler tamam, asli görev halkımızda’
 
HDP olarak sıkı bir seçim çalışması yürüttüklerini belirten Suzan, çalışmalarının tamamlandığını ve seçim gününü sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti. 29 Mart günü Diyarbakır’da yapılacak mitingi anımsatan Suzan, bu mitingin ise tüm illeri kapsayacak seçim finali özelliğini taşıdığını dile getirdi. HDP ve seçmenleri olarak seçim güvenliği kaygısı taşıdıklarını aktaran Suzan, bu kaygıyı minimize etmek amacıyla çeşitli güvenlik tedbirleri aldıklarını söyledi. HDP olarak tüm tedbiri çalışmalarının tamamlandığını belirten Suzan,  en asli görevin ise halkın kendisinde olduğunu vurguladı.
 
'Görevli arkadaşlarımız hazır’
 
Suzan, seçim güvenliği amacıyla alınan tedbirler ve çalışmalara ilişkin ise şunları aktardı: “Öncelikle çalışmaların sağlıklı işlenebilmesi için il ve ilçe binalarında tüm kurumların katıldığı seçim koordinasyonu oluşturduk. Koordinasyonumuz daha çok seçim sürecinde yapılacak mahalle, köy ve sokak propagandasına dair oldu. Sandık güvenliğini oluşturabilecek hukuk komisyonlarını oluşturduk. Hukuk komisyonlarının asli görevi seçim güvenliğini sağlamaktır. Tüm sandıklarımızda birer arkadaşımız sandık kurulu üyesi olarak görevlendirildi. Her sandıkta bir müşahidimiz, her okulda ise bir okul sorumlusu arkadaşlarımız görevlendirildi. Ayrıca olası eksik ve yanlışlara ilişkin ise il ve ilçelerimizde itiraza yetkili arkadaşlarımızı belirlerken, seçim güvenliğini oluşturabilmek için ise gözlemci heyetlerin oluşturulmasını sağladık.  Bu gözlemci heyetleri de olası hukuksuzluklara karşı İnsan Hakları Derneği (İHD), Baro ve Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD)  üzerinden gerçekleştirdik. 
 
Seçim günü oluşturulacağımız kriz masalarında ise kentin başta milletvekilleri olmak üzere, belediye eşbaşkan adayları, il ve ilçe yöneticileri ile avukatlar yer alacak. Öte yandan yurt dışından seçimi gözlemek üzere bağımsız heyetleri de bekliyoruz. Seçimden sorumlu arkadaşlarımızın da 15 günlük eğitim sürecini de verimli bir şekilde tamamladık.”
 
‘Diyarbakır seçmen sayısı 1 milyon 48 bin 247’
 
Suzan, Diyarbakır ilinde bulunan mahalle, okul, sandık ve seçmen sayısına ilişkin rakamsal bilgileri de paylaştı. Suzan, Diyarbakır’da bulanan toplam sandık sayısının 3 bin 614, mahalle sayısının bin 34, okul sayısının bin 194, seçmen sayısının ise 1 milyon 48 bin 247 olduğunu belirtti.
 
‘Halkımızın sandıklarına sahip çıkacağından kuşkumuz yok’
 
Türkiye’de yapılan son üç seçimde yaşanan hilelerin, 31 Mart günü de yaşanacağını kaydeden Suzan, muhalif parti seçmenlerine sandıklara sahip çıkma uyarısında bulundu. En büyük hukuksuzlukların HDP üzerinden gerçekleştirildiğine dikkat çeken Suzan, bu nedenle özellikle HDP olarak ciddi seçim tedbirleri aldıklarını ifade etti. Sandık güvenliği için halkın duyarlı olacağından emin olduklarının altını çizen Suzan, “Kuşkusuz sandık güvenliği her bir yurttaşı ilgilendiriyor. Dolayısıyla herkesin sandık güvenliği ile ilgili sorumluluğu var. Seçmenlerimiz oylarını kullandıktan sonra oy kullandığı sandıktaki sayım ve döküm işlemlerini izleyebilir, hatalı bir işlemi gördüğünde itiraz edebilir. Seçmenlerimizin sandık çevrelerinde bulunmaları bizler için büyük önem taşımaktadır. Halkımızdan isteğimizdir” dedi.