‘İrademizin yansıması için sandıkları koruyalım’

  • 09:08 29 Mart 2019
  • Siyaset
ANKARA - Yerel seçimlerde halkın iradesinin sandıklara yansıması için güvenliğin çok önemli olduğuna dikkat çeken HDP Ankara İl Yönetim üyesi Betül Koca, “Geçmiş seçimlere baktığımızda birçok hile ve usulsüzlüklere tanıklık ettik. Bu nedenle tüm duyarlı seçmenlerimizi okullarda görev almaya, müşahit olmaya çağırıyoruz” dedi. 
 
31 Mart seçimlerine giderken Türkiye'nin tüm kentlerinde mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP), yurttaşların iradelerine ve sandığa sahip çıkmaları çağrısında bulunuyor. HDP Ankara İl Yönetiminden Betül Koca, seçimlere sayılı günler kala HDP’nin yürüttüğü çalışmanın karşılığını alabilmesi için sandıklara sahip çıkılması gerektiğini belirtti. 
 
‘Halkı ve doğayı ele alan belediyeciliği hayata geçireceğiz’
 
“HDP halktır, belediyeleri halka açıyoruz” anlayışı ile yola çıktıklarını anımsatan Betül,  önümüzdeki yerel seçimleri demokrasiye kapı aralama olarak ele aldıklarını kaydetti. Türkiye halklarına nefes aldırmak amacıyla batıda güç birliği stratejisi ile seçim çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Betül, “Bu nedenle de sistem partilerinden bambaşka olan belediyecilik anlayışımızı halka anlatmak istedik. Seçim çalışmalarında da kapı kapı bu meramımızı anlattık. Bugün belediyelere baktığımızda rant ve beton odaklı çalıştığını görüyoruz. Başkanlık odaklı ve erkek siyasetinin egemen olduğu, doğayı katleden, hayvanları tanımayan, inşaat sektörüne kapı aralayan bir belediyecilik anlayışı var. Biz tüm bunların karşısında halkı ve doğayı koruyan belediyecilik anlayışını hayata geçireceğiz” dedi.  
 
‘Halkın öz gücünü hedefliyoruz’
 
Var olan belediyecilik anlayışının insanlarda da karşılığının olmadığını vurgulayan Betül, “Bu nedenle de biz seçim çalışmalarını başkan odaklı ele almadık. Daha çok yerel yönetimleri hedefliyoruz.  Belediyelerin halkın öz gücüne dayanması gerektiğini, söz yetki ve kararın halkta olduğunu göstermek istiyoruz. Bugün tüm baskı ve imha politikalarına rağmen belediyecilik deneyimlerinize baktığımızda, demokratik, ekolojik ve kadın eksenli bir belediyecilik deneyimimiz var. Bu nedenle halkımızın kendi öz gücüne dayandığı bir belediyecilik hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. “Demokrasi yerelde başlar. Bu nedenle de belediye meclislerini hedefledik” diyen Betül,  HDP’nin bu anlamıyla amacına ulaştığını söyledi. 
 
‘Sandık güvenliğini önemsiyoruz’
 
Seçim çalışmalarının ve ortaya koydukları perspektifin sandığa yansıyacağını dile getiren Betül, son olarak seçim güvenliğine dair şu çağrıyı yaptı: “Geçmiş seçimlere baktığımızda birçok hile ve usulsüzlüklere tanıklık ettik. Bu nedenle sandık güvenliğini oldukça önemsiyoruz. Birçok okulda da müşahit ve görevlilerimiz var. Ama biz yine de sıkı bir denetim altına almak istiyoruz bunu. Halkın iradesinin sandıklardan çıkması için sandıklara sahip çıkmamız gerekiyor. Bu nedenle herkesi öncelikle oy kullanmaya ve müşahit olmaya davet ediyoruz. Eğer sandıklara sahip çıkmazsak o usulsüzlükleri tutanak altına alamazsak itiraz hakkımız da olmaz. Bu nedenle tüm duyarlı seçmenlerimizi okullarda görev almaya, müşahit olmaya çağırıyoruz.”