Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlaka kazanacağız

  • 09:11 29 Mart 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Tecridi protesto etmek için süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklar aileleri aracılığıyla gönderdikleri mesajda, “Elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapmaya hazırız. Mutlaka kazanacağız” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde var olan tecridi protesto etmek amacıyla bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlayan açlık grevi devam ediyor. 1 Mart’tan sonra binlerce tutsağın girdiği süresiz-dönüşümsüz açlık grevi için aileleri aracılığıyla mesaj gönderen tutsaklar, talepleri karşılanmayana kadar eylemlerinden vazgeçmeyecekleri vurgusunda bulundu.
 
‘Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız’
 
Geçtiğimiz süreçlerde Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tecride karşı yaşamını sonlandıran Zülküf Gezen’le aynı cezaevinde bulunan ve 28 yıldır tutsak olan Hüseyin Bilge 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde. Ailesi aracılığıyla gönderdiği mesajda Hüseyin şunlara yer verdi: “Biz bu davanın arkasındayız. Bu dava için de sonuna kadar direnmeye, her şeyi yapmaya hazırız. Zülküf yoldaşın devir aldığı meşale direnişimizi daha da güçlü kılmıştır. Ne olursa önümüzde ne varsa biz buna hazırız. Üzerime düşen neyse onu yapmaya hazırız. Sonuna kadar da devam edeceğiz. Talebimiz kabul edilmeyene kadar bu eylem devam edecek. Ne olacağını çok iyi biliyoruz. Ne olursa olsun biz kazanacağız. Halkımız da bunun farkında ve bilincinde olsun.”
 
‘Moralimiz sağlımıza da iyi geliyor’
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 5 Ocak’tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Vedat Duyuş adlı tutsak da gönderdiği mektupta, sağlıkları olmasa da morallerinin çok yerinde olduğunu söyledi. Vedat, “Çok moralli ve iyiyiz. Biliyorsunuz; bizler yaşamı uğruna ölecek kadar çok seviyoruz. O yüzden bu grev de sonuna kadar devam edecek. Tecride karşı mücadelesini yaşamından vazgeçerek karşılayan Medya yoldaş aslında bu direnişin amacını ortaya koymuştur. Hem bizim hem de halkımızın yaşamı için direnişten vazgeçmeyeceğiz. Sağlımız çok iyi değil ama moralimiz gayet yüksek. Hiçbir şey bize geri adım attıramayacak. Mutlaka kazanacağız” sözlerini kullandı. 
 
‘Talep kabul edilmeden mücadele bitmeyecek’
 
Buca Kırıklar Cezaevi’nde 90 gündür açlık grevinde olan Sami Öztürk, Abdullah Oral ve Bahoz Özer ise aileleri aracılığıyla gönderdikleri mesajda, sonunun ne olursa olsun direnişlerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Tutsaklar, “Biz burada direniyoruz. Sonuna kadar da direnmeye devam edeceğiz. Kimse ne kararlılığımızdan ne de mücadelemizden geri adım attıramaz. Talebimiz kabul edilinceye kadar tecrit kalkıncaya kadar bu mücadele sürecek” diyerek kamuoyuna sessiz kalmama çağrısında bulundu.