Halktan Beştepe’ye tepki: Ekmekten de ettiniz huzurdan da!

  • 09:08 30 Mart 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Hükümetin yanlış politikaları nedeniyle işsizlik ve yoksulluğun had safhada olduğunu belirten Diyarbakırlılar, “Ekmekten de ettiniz huzurdan da. Beştepe, yaşanan tabloyla gurur duymalı” diyerek tepki gösterdi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, işsiz sayısı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi arttı, 4 milyonu geçen işsizlik oranı yüzde 13,5 seviyesine yükseldi. İşsiz sayısı 4 milyon 302 bin kişiye çıktığı Aralık döneminde tarım dışı işsizlik oranı 3,3 puanlık artışla yüzde 15,6 olarak tahmin edilirken, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik 5,3 puanlık artışla yüzde 24,5, 15-64 yaş grubunda da 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,7 oldu. TÜİK verilerine göre, istihdam edilenlerin sayısı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 633 bin kişi azalarak 27 milyon 655 bin kişiye gerilerken, istihdam oranı 1,5 puanlık düşüşle yüzde 45,4 oldu.
 
Havaların ısınmasını fırsat bilen Diyarbakırlılar, parklara, yeşil alanlara akın etti. Ekonominin nabzını tutmak için gittiğimiz Koşuyolu Parkı’nda ilk dikkatimizi çeken ise kalabalık oluşu oldu. 
 
‘İşe alımlarda sınıfsal ayrımlar yapılıyor’
 
İşsizlik nedeniyle günün çoğu zamanını kendisi gibi işsiz olan arkadaşları ile vakit geçirerek sürdürdüğünü belirten Kendal Doğan, Koşuyolu Parkı’nda bulunmasının da yine bu nedenle olduğunu ifade etti. Ekonominin halinin park alanlarında oturan gençlerden net bir şekilde görünebildiğini kaydeden Kendal, özellikle işsizliğe bağlı olarak görülen madde bağımlılığına dikkat çekti. Ne ailesinin ne de kendisinin şu ana kadar hiçbir devlet hizmetinde yer almadığını ifade eden Kendal, bunun nedeninin ise işe alımlarda yapılan sınıflandırmadan kaynaklandığını dile getirdi. Kendal, şöyle devam etti: “Bir ülke düşünün ki eşitlik yok, kardeşlik yok. O ülkede nasıl çalışabilirsiniz ki? Maddi durumumuz iyi olmadığı için okul yaşamımı sağlıklı sürdüremedim. Okulu bitirdim ama sonrası için devam edecek maddi olanaklar sağlayamadım. Zaten sınavlara girsem de atanamayacağımı iyi biliyorum. Ekonomik kalkınmanın az olduğu bölgede yaşıyor oluşumdan kaynaklı ise şu an iş bulamıyorum.”
 
‘Beştepe, yaşanan tabloyla gurur duymalı’
 
Arkadaşları ile birlikte kaldığı evde zor şartlarda yaşam sürdüklerini belirten gençlerden Botan Doğan, temel ihtiyaçlarını dahi sağlayamadıklarını ifade etti. Gıda fiyatlarında yaşanan zamlara dikkat çeken Botan, “Evvelinde yumurta ile karnımızı doyuruyorduk. Yumurtanın kolisi 15 lira olduğundan bu yana yumurtayı da listemizden çıkarır olduk. Artık zeytin ile besleniyoruz. Bir kilo domatesin kilosu 10 lira iken tanesi ise 1 lira. Açız diyebilirim. Ülkede eşitlik, özgürlük olsaydı halimiz böyle olmazdı. Ülkenin hali bu durumda olduğu sürece bizler daha çok işsiz kalacağız. Beştepe yaşanan işsizlik tablosuyla gurur duymalı” diye konuştu.
 
‘Halklara yaşatılanlar reva mı?’
 
İşsizliğin halk üzerindeki etkilerine dikkat çeken Ayşe Ernekon, parkın bu denli kalabalık oluşunun ise işsizlikten kaynaklandığını belirtti. İşsizlik artışına her geçen gün zamların da eklendiğini kaydeden Ayşe, halkın hayat pahalılığından ve işsizlikten şikayet ettiğini söyledi. Ayşe, “İşsizlik her geçen yıl bir milyona yakın artış gösterirken, her geçen gün gıdaya eklenen zamlar ise cabası. Sebze fiyatları gram altını sollamış durumda. Halka yaşatılanlar reva mı?” diye sordu.
 
‘Çocuklarımın geleceğinden endişe duyuyorum’
 
Ayşe Yıldız da, üniversite bitirmiş işsizleri anımsatarak, şöyle konuştu: “Üniversite bitirmesine rağmen atanamayan gençleri düşününce, çocuklarımın geleceğinden endişe duyuyorum. Okula gönderiyorum ama gitseler de gitmeseler de sonucun değişmeyeceğini biliyorum. Bizleri hem ekmeğimizden hem de huzurumuzdan ettiler.” 
 
‘Yönetenlerin adaletsizliği insanları bu hale getirdi’
 
Ülkenin durumunu hiç iyi görmediğini söyleyen Abdullah Doğan ise, yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu. Abdullah, “İşsizlik, yoksulluk had safhada. Ülkede eşitsiz zenginleşme var. Zengin zengin oluyor, fakir ise gittikçe fakirleşiyor. 7 milyonu aşan işsiz sayısı var. Ötesi var mı? İnsanlar akşama kadar ekmek peşinde ama yine de emeğinin karşılığını alamıyorlar. Yoksulluk ateşten gömlek olmuş ve halka hırsızlığı dayatıyor. Her şey almış başını gidiyor” ifadelerini kullandı.