‘Yapılması gereken sessiz kalmak değil taleplere kulak vermektir’

  • 09:11 30 Mart 2019
  • Güncel
VAN - İmralı'daki tecridin kaldırılması talebiyle sürdürülen açlık grevlerine destek çağrısında bulunan kadınlar, yetkililere şu çağrıyı yaptı:  “Türkiye kendi hukukunu işletmelidir. Yetkililerin yapması gereken sessiz kalmak değil, barış ve demokrasi için tecride bir an önce son vermektir” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi eylemi 143’üncü gününde. Leyla’nın ardından aynı taleple birçok ülkeye ve tüm cezaevlerine yayılan direnişe destek veren kadınlar, sessizliğin bozulması çağrısı yaptı. 
 
‘Tecrit kırılmadan biz de özgür olamayız’ 
 
Tecrit kırılmadan özgürlük ve demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Belkıza Abi, “Önderimizin üzerindeki tecrit kalkmadan biz özgür bir halk olamayız. Ülkede huzur olmaz. Artık kaybedecek zaman yoktur. Kadınlar alanlarda tecridi kırmak için haykırsın. Daha ne zamana kadar köle gibi yaşayacağız?” diye sordu. 
 
‘Medya görmezden geliyor’ 
 
Ana akım medyanın tecridi ve açlık grevlerini görmezden geldiğini ifade eden Şükran Duman da, şunları dile getirdi: “143 gün oldu Leyla Güven’in açlık grevi. Tüm cezaevlerinde binlerce kişi açlık grevinde ama hiçbir televizyonda yayınlanmıyor. Sadece Kürt televizyonlarında ve gazetelerinde ya da sosyal medyada görebiliyoruz açlık grevlerini. Leyla Güven bizim için, bizim geleceğimiz için açlık grevi başlatmıştır. Bu tecrit bir an önce sona erdirilmeli. Yetkililerin yapması gereken sessiz kalmak değil, barış ve demokrasi için tecride son vermektir.” 
 
‘Türkiye kendi hukukunu çiğniyor’ 
 
Abdullah Öcalan’ın avukatı ve ailesiyle görüşmesi gerektiğine dikkat çeken Bahar Orhan ise, “Türkiye kendi hukukunu işletmelidir. Açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmasını istemiyoruz. Bu talepler meşrudur. Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesi hukuki bir haktır” dedi.