Efrîn’de 10 Kürt öğretmen alıkonuldu

  • 09:15 30 Mart 2019
  • Güncel
EFRÎN - Efrîn’de 3 farklı okulda görev yapan 7’si kadın 10 öğretmenin bölgede bulunan gruplar tarafından alıkonuldukları öğrenildi. Raco ilçesinde ise, çok sayıda ağacın kesilerek tahrip edildiği belirtildi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların denetiminde olan Efrîn’de 10 Kürt öğretmenin kaçırıldığı öğrenildi. Eşrefiye mahallesinde bulunan 3 okulda görev yapan öğretmenlerin önceki gün okul çıkışında alıkonulduğu bilgisi edindi. 7’si kadın 10 Kürt öğretmenin nereye götürüldükleri hakkında ise bilgi edinilemedi. Alıkonulan kadın öğretmenlerden birinin hamile olduğu öğrenildi.
 
Alıkonulan öğretmenlerden isimleri öğrenilenler şöyle: Sediqa Xelil, Ronahi Şêxsîdî,  soyadları öğrenilemeyen Ronya, Berivan, Nesrin ve Juliyet ile Behzat Xelil ve Reşit Bayram.
 
 Kürt çocuklara Arapça konuşmaları dayatılıyor
 
Öte yandan yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Efrîn’deki okullarda Kürtçe konuşma yasaklandı ve çocuklara Arapça konuşmaları yönünde dayatmalar da bulunuluyor. Kaçırılanlar arasında olan Reşit Bayram’ın da Eşrefiye mahallesinde bulunan bir okulda müdür olduğu ve gruplarla beraber hareket ettiği, çocuklara da Arapça konuşmaları için baskı yaptığı aktarıldı. 
 
Öğretmenlerin hangi gerekçelerle alıkonuldukları ve nerede tutuldukları hakkında ise bilgi edinilemedi.
 
Raco’da ağaçlar kesildi
 
Yine yerel kaynaklar Efrîn’in Raco ilçesinde doğa talanının devam ettiğini belirtti. İlçede çok sayıda ağacın gruplar tarafından kesildiği ve doğanın tahrip edildiği aktarıldı.