'Bugün halkın kayyımdan kurtulmasının tarihi günüdür'

  • 18:14 31 Mart 2019
  • Güncel
VAN - Türkiye'de bir seçimin daha ihlallerle geçtiğini söyleyen HDP'li vekil Tülay Hatimoğulları,  "İktidarın halkın iradesiyle seçtiği belediyelerine kayyım atayarak aslında halkın kayyımdan kurtulmasının tarihi bir gününü yaşayacağız" mesajını verdi.  
 
Seçim ihlallerinin sıkça yaşandığı Van'da gözlemlerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ile HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, gün boyunca yaşananları değerlendirdi. HDP'nin bugün büyük bir başarıya imza atacağını belirten HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, "13 ilçe ve bir büyükşehir belediyesi olmak üzere kayyım atanan tüm belediyelerde büyük bir başarı sağlamak iddiasındayız. Bugün Türkiye genelinde, yerel seçim bir genel seçim havasına büründü. Sürekli tehditler savuran bir iktidar ve muhalefetle karşılaştık. İktidarın bu kışkırtmalarına karşı, iktidarın şiddet dilini bir esas haline getirmesi, birçok yerde yerel seçimlerin güvenlik adı altında çok fazla sıkıyönetim havasında geçtiğini görebiliyoruz" diye belirtti. 
 
'Savaşa hazırlanan bir uygulamayla karşılaştık'
 
Tülay, Malatya'da 2 Saadet Partili'nin AKP'liler tarafından öldürülmesinin Cumhur İttifakı'nın ya da hükümet sözcülerinin seçim ile ilgili beyanlarından bağımsız düşünülemeyeceğini ifade etti. Aynı uygulamaların daha fazlasının Van ilinde gerçekleştiğine dikkat çeken Tülay, "Gevaş, Gürpınar, İpekyolu ilçelerinde çeşitli okulları gezdik. Gittiğimiz birçok yerde sanki bir sıkıyönetim varmış gibi okul bahçesine giren seçmenlere kimlik kontrolü yapıldı. Eşbaşkanlarımızla birlikte İpekyolu Hacıbekir Mahallesi'nde Van Gölü okulunda, kimlik kontrolü yapıldı. İl eşbaşkanlarımız okulun girişine alınmadı. Çeşitli engellemelerle karşılaştık. Ama buna rağmen sandıkları ziyaret ettiğimizde tek tek gayet büyük bir moral vardı. Okuldan çıktığımızda sanki savaşa hazırlanan bir uygulamayla karşılaşmamız hakikaten bu seçimlerin ne kadar zor koşullarda yapıldığını bir kez daha gözlemledik" sözlerini kullandı. 
 
'Tarihi bir gün yaşayacağız'
 
Yine İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde akrep tipi araçlarla sokakları dolaşan polisin "oyunu kullanan evine gitsin" anonsunun geçtiğini söyleyen Tülay, "Sokakta birkaç çocuktan başkada kimse yoktu. Bu uygulamalar aslında bize iktidarın ne kadar büyük bir sıkışmışlığını gösteriyor. İktidarın halkın iradesiyle seçtiği belediyelerine kayyım atayarak aslında halkın kayyımdan kurtulmasının tarihi bir gününü yaşayacağız. Aynı zamanda batıya baktığımızda da cumhur ittifakının nasıl bir yenilgi korkusuyla yaklaştığını görmekteyiz. Bölgede bu kadar kolluk kuvvetlerinin konumlandırmasının temel nedeni de bu korkudan dolayıdır" dedi. 
 
'Her zamanki seçim usulsüzlükleri'
 
Bedia ise şunları dile getirdi: "Sandıklar açıldığından beri Van'ın ilçe ve köylerinde sandık kurulan her yerde görevimizin başındaydık. Müşahitlerimiz ve sandık görevlilerimiz görevli avukatlar ve seçimi izleyenler hep birlikte sandıkları takip ettik. Bizde İpekyolu ilçemizdeydik. Genel olarak şehir merkezinde çok büyük hukuksuzluklarla karşılaşmamakla birlikte özellikle ilçelerden genel haberler aldığımız duyumlar, yapılan itirazlara göre ülkenin her zamanki seçimlerini aratmayan usulsüzlükler yaşandı."  
 
'Bizim seçmenimizi ablukaya alan bir yaklaşım vardı'
 
Her seçim ortamında benzer ihlaller ile karşılaştıklarını kaydeden Bedia, "Bizim seçmenimizi ablukaya alan bir yaklaşım vardı. Bugün şehir merkezinde seçim yasağının başlamasına rağmen hala her yerde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip ve AKP Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın posterlerinin olduğu gözlemlendi. Dün gece geç saatlere kadar devam eden uygulamalar vardı. Bize yönelik arama noktalarının arttırılmış olması ve okul girişlerinde üst aramalarının çok yoğunca yapılması seçmenimizi rahatsız edici usulsüzlüklerdi" şeklinde konuştu. 
 
'Şimdiden halkımıza hayırlı olsun'
 
Neredeyse seçmenin bazı sandıklarda engellendiği tarzda yapılan bu yaklaşıma itirazların yapıldığını söyleyen Bedia, "Daha öncesinde arama kararlarını çıkarmışlar. OHAL dönemini aratmayan uygulamalar bu seçimlerde de maalesef vardı. Her okulun kapısında panzerler, silahlı güvenlik güçleri yerlerini almışlardı. Tabi her şeye rağmen, seçmenin ve halkımızın büyük bir sahiplenmeyle sandığa gitmesini gözlemledik. Bazı kesimlerde sandıklara katılımın düşük olduğunu duyduk. Seçim yasağı başladı. Bu saate kadar sandıklara katılımın yüzde 60 üzeri olduğu tahmini yapılıyor. Bizim seçmenimizin, sandığa gittiğini ve oy kullandığını partilerini sahiplendiklerini açık olarak gördük. Tanık olduk. Halkımız kazanacaktır. Şimdiden halkımıza hayırlı olsun" diyerek sözlerini sonlandırdı.