Kumaş fiyatları 2 katına çıktı terziler dükkan kapatıyor

  • 09:00 2 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Tarihi Japon Pasajı’nda büyük umutlarla dükkan açan ve yıllardır terzilik yaparak geçimini sağlayan kadınlar, kumaş fiyatlarının yükselmesiyle birlikte kira ve fatura ödeyemeyecek duruma geldi. Kazanç sağlayamayan kadın terziler, dükkanlarını kapatma noktasında olduklarını söyledi. 
 
Ekonomik kriz, her geçen gün esnafın durumunu ağırlaştırırken, kiralarını dahi çıkaramadıkları için kepenk kapatanların sayısı hızla artıyor. Van’ın tarihi Japon Pasajı’nda kira ve faturalarını ödeyemeyen kadın esnaf, krize isyan ediyor. 
 
‘Fiyatlar iki katına çıktı, zarar ediyoruz’ 
 
7 yıl önce büyük umutlarla arkadaşıyla birlikte terzi dükkanı açan Aysel, dükkanının elektrik faturasını dahi ödeyemediğini dile getirdi. Doların yükselmesiyle birlikte ithal edilen kumaşların alınamayacak duruma geldiğini ifade eden Aysel, “Kumaş fiyatları eskiye göre iki katına çıktı. Daha önce metresi 8,5 TL’den aldığım kumaşların fiyatı 17 TL’ye çıktı. Kumaşla birlikte iplerin de fiyatı yükseldi. Önceden düz dikiş ipini 3,5 TL’ye alıyorduk şimdi 6 TL oldu” dedi. Bu nedenle hiçbir şekilde kar elde edemediklerini dile getiren Aysel, “Kumaş aldığımız yerlerden ‘fiyatları düşürün’ diyoruz. Ama onlar da zarar ediyor. Gelen müşteriye fiyat biçtiğimizde diktirmekten vazgeçiyor. Bu gidişle ben de dükkanı kapatmak zorunda kalacağım” diye konuştu.
 
‘Biberin 15 TL olduğu bir yerde kumaş almak lüks oldu’
 
Kazandıklarını yeni malzeme alımı için harcadıklarını kaydeden Betül Bektaş ise, “Para cebimize girmiyor zaten. Eve bir katkımız da olmuyor. Biberin bile kilosu 15 TL’yi buldu. Mutfakta yemek pişiremeyecek duruma geldik. Biberin kilosunun 15 TL’yi bulduğu bir yerde kumaş almak artık lüks” ifadelerini kullandı.  
 
‘Dükkan kirasını çıkaramıyorum’ 
 
Büyük umutlarla açtığı terzi dükkanını kapatacağını söyleyen Adile Karataş da, iş yapamaz hale geldiklerini aktardı. Dükkanın kirasını çıkaramadığını belirten Adile, “Bir an önce ekonomik krize yönelik kalıcı çözümlerin oluşturulması gerek. İdare mantığıyla değirmen döndüremeyiz” ifadelerini kullandı.