‘Kadınların konuşulmadığı seçim süreci sandık sonuçlarına da yansıdı’

  • 09:08 2 Nisan 2019
  • Siyaset
Habibe Eren 
 
ANKARA - Kadınların ve sorunlarının konuşulmadığı bir seçim sürecinin sonuçlara da yansıdığını ifade eden TKDF Başkanı Canan Güllü, HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ile sayısal veri artsa da diğer partilerin kadın aday göstermemesi nedeniyle sonucun olumsuz olduğunu ifade etti. Mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Canan, “Eril zihniyet ile savaşmaya kılıçlarımızı kınından çıkarmış olmaya başlayacağız” dedi. 
 
Resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre, HDP 3’ü büyükşehir olmak üzere 8 il ve 46 ilçede seçimleri kazandı. Eşbaşkanlık sisteminin olduğu HDP’de 54 il ve ilçeyi eşbaşkanlar yönetecek. HDP’nin kadın oranı ile birlikte yerel siyasette kadın görünürlüğü bir nebze olsa da artarken, diğer partilerin aday sürecinde kadınlara yer vermemesi ile birlikte seçilen kadın başkan neredeyse yok. 
 
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Canan Güllü, seçim sürecini ve sonuçları değerlendirdi. 
 
‘Ekonomi, beka konuşuldu ama kadınlar konuşulmadı’
 
Aday adaylığı konusunda yaşanılan problemlerin seçimlerde de kendini gösterdiğini belirten Canan, kadınların ve sorunlarının konuşulmadığı bir seçim sürecinin yaşandığını dile getirdi. Canan, “Propaganda dönemlerinde ekonomi konuşuldu, beka konuşuldu ama kadın cinayetleri, çocuk istismarları konuşulmadı. Oysaki bu konuda etkilenen çok fazla kadın var. Karar mekanizmalarında meclis üyeliklerinde de aynı hikâyeyi yaşadık” dedi. 
 
‘Halk kayyıma karşı çıktığını göstermiştir’
 
HDP’de eşbaşkanlık sisteminin varlığı ile birlikte sayısal verinin çoğunlukta olduğunu ancak eşbaşkanlık olmayan diğer partilerde kadın konusunda karnelerinin zayıf olduğunun altını çizen Canan,  seçime dair şunları söyledi: “Bu dönem aslında bir protestoya gidebilir, kadınlar sandıkta oy kullanmayabilirdi. Bu anlamda bir etkinlik yapılabilirdi ancak ülkenin içinde bulunduğu koşul ve konumlar gereği vatandaşlık görevinin yapılması çağrımızı TKDF olarak sürekli yineledik. Sonuçlar aslında kadın açısından böyle. Ama öte taraftan siyasetin dilinin farklılaşması anlamında bence demokrasinin bir nevi kazandığı bir dönem. Genel siyaset dili için konuşursak; aslında halkın tercih ve seçimleri ile neyi, nerede nasıl yapmaya yönelik tüm medyayı kullanan bir iktidarın bugün geldiği sonuç üzerinden değerlendirdiğimizde tabandaki halk özellikle Diyarbakır ve ilçelerinde kayyıma karşı çıktığını göstermiştir.”
 
‘Çok kirli bir propaganda süreci yaşadık’
 
Şırnak’ta devletin gönderdiği kamu görevlilerinin çokluğunun sandığa yansıdığını dile getiren Canan, “Ankara için çok kirli bir propaganda dönemiydi. Yine İzmir’de aday üzerinden yapılan propagandada kirlilik vardı. İstanbul’da tanınmayan ama 100 gün içerisinde kendini ortaya koyabilen bir aday vardı. Karşısında başbakanlık yapmış bir kişiye karşı tercih ortadaydı” diye konuştu. 
 
‘AA’yı tartışmamız lazım’
 
Seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın (AA) ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) birkaç saat veri akışını durdurmasına ve sonuçlar üzerinde yapılmak istenen manipülasyona değinen Canan, “Anadolu Ajansı’nın ortaya koyduğu iradeyi tartışmak lazım” diye vurguladı. 
 
‘Önümüzdeki günlerde daha geniş bir değerlendirme yapacağız’
 
Seçim sürecinde yaşanan ihlal ve ölümlere ilişkin değerlendirme yapan Canan,  “Ama en önemlisi ideolojik çarpışmalarla başlayan ve ölüme neden olan sürecin akşamında bu türlü bir sürece gitmemesinin önüne duran liderlerin açıklamalarıydı. Bunu da bir taraf not etmek lazım. Bunların hepsini bir kenara not edip önümüzdeki günlerde daha geniş bir değerlendirme yapacağız bizler de” ifadelerini kullandı. 
 
‘Medyanın sorgulamaya gitmesi gerekir’
 
Türkiye’de şu an seçim yorgunu olduğunu belirten Canan, “Ciddi bir seçim süreci geçirdik ve nefes almadan ekonomik sorunlar doğacak. Bu konuda kenetlenerek birlikte yol almak sivil toplum örgütleri açısından önemli. Hem iş dünyasının yöneticileri hem de siyaset açısından önemli. Herkes bir kere şapkasını masanın üzerine koyacaktır. Medyanın ‘ben ne yapıyorum’ diye sorgulamaya gitmesi gerekir. Ekonomik değerlerde dış dünyaya verdiğimiz mesajlar bunlar tartışılacaktır. Ama sivil toplumun her şeyden önce siyaset üstü kalmasının bir kez daha altını çizerek bütün meselenin ülkenin geleceği ve kritik noktasındaki emeklerine dikkat etmesi gerekir” dedi. 
 
‘Şimdiden önümüzdeki yerel seçimler için kılıçlarımızı kuşandık’
 
Ciddi derecede artan çocuk istismarı ve kadın cinayetlerindeki işlemeyen mekanizmaların işlemesini sağlayacaklarını vurgulayan Canan, şöyle devam etti: “Bu anlamda yargıda özellikle tutukluk yapan kanunların değerlendirilmesi ve zihniyet dönüşümü için yolumuza devam edeceğiz. Ama bugünden bir sonraki yerel seçime de kadın adayların olması adına şimdiden eril zihniyet ile savaşmaya kılıçlarımızı kınından çıkarmış olmaya başlayacağız.”