Melda Onur: Seçimde HDP seçmeni belirleyici oldu

  • 09:11 2 Nisan 2019
  • Siyaset
İSTANBUL - Seçimlerde HDP'nin stratejisinin somut olarak hayat bulduğunu ve iktidarın “beka” söylemlerinin tutmadığını ifade eden eski CHP'li vekil Melda Onur, “Kürtlere ve sol sosyalistlere yönelik ağır tehdit ters tepki. Herkesi terörize etmesi ters tepti. İnsanlar bu kadar azara sinmedi, korkmadı ve ne olursa olsun diyerek sandıklara gitti. Onun da sonucunu gördüler” diye konuştu. 
 
Türkiye genelinde yapılan 31 Mart seçimleri son buldu. Kürt kentlerinde ve batı illerinde hayata geçirilen strateji ile aralarında İstanbul, Ankara gibi şehirlerin bulunduğu çok sayıda şehri AKP kaybetti.  
 
Ortaya çıkan sonucu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski vekili Melda Onur değerlendirdi.
 
‘Belediyeler açısından sıkıntılı bir süreç olacağa benziyor’
 
İstanbul özelinde Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını beklediğini söyleyen Melda, “Tahminim bu yöndeydi ama endişem ‘kazanılır ama sandıktan çıkarmazlar’ diyeydi. Ekrem’in bu işi sahiplenip bu kadar çetin ceviz çıkacağını tahmin etmemiştim. Sonuna kadar takdir edilesi bir iş yaptı. Seçmeni asla habersiz bırakmadı ve oyunu bozdu. Dağılmadı, takip etti ve işini sükunet ve nezaketle yaptı. Bu önemliydi. Genel olarak AKP’nin çok ciddi kayıpları var. Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından belliydi. Konuşmasında küçük bir tehdit de vardı. ‘Kazanırlarsa kazansınlar ama ben zorlayacağım onları’ diyor. Muhtemelen de zorlayacaktır. Bunlar onu yüceltmez, daha çok batırır. Belediyeler açısından sıkıntılı bir süreç olacağa benziyor” dedi. 
 
‘Belirleyici olan HDP seçmeni oldu’
 
Seçim stratejilerinin hayat bulup bulmadığına ilişkin de konuşan Melda devamında “Millet ittifakı açısından çok doğru bir ittifak yapıldı. Tabi ve diğer partilerin desteğiyle de bu süreç çok doğru gitti. Özellikle de HDP’nin batı illerinde demokratik işbirliklerini destekleyeceklerini söylemesi önemliydi. Bu strateji somut olarak hayat buldu ve HDP seçmeni çok bilinçli. Her il için ayrı ayrı oturup okunacak stratejik özellikler var. Öyle bir seçim oldu. Çünkü doğal ve şeffaf oldu. Çalma, çırpma o kadar kolay olmadı. Bu seçimde yine belirleyici olan HDP seçmeni oldu” diye belirtti. 
 
‘Sosyal demokrat belediyecilik önemli bir sınav verecek’ 
 
Kayyım atanan Kürt kentlerinde yaşayan seçmenin sandıklara sahip çıkarak belediyeleri tekrar kazandığını da hatırlatan Melda, şöyle dedi: “Diyarbakır, Van, Mardin çok önemliydi. En çok tartışılan illerden biri olan Şırnak’ın dokusunun değiştiği uzun zamandır söyleniyordu. Tüm bunlar, her bir il kendine özgü analiz edilecek özellikte. Bundan sonra sosyal demokrat belediyecilik çok önemli bir sınav verecek. Bu 4 yıl o kadar önemli ki. Belediye meclislerinde bu çokluluk, bu karma yapının 2023’e çok iyi bir şekilde taşınması lazım. Bu parti belediyelerle geldi ve inşallah belediyelerle gidecek. 2023’te bu ülkeyi yeniden laik, demokratik, evrensel değerlerle taçlandırabileceğimiz bir yönetim anlayışını yerleştirirlerse belediyelerdeki başarı 2023’te gitmesine neden olur.”
 
‘Planları var ama eski beyin takımı yok’
 
“Bundan sonraki süreç AKP için kolay işlemeyecek” diyen Melda, “Belediye kaybetmek bitişin yanında gelir de kaybetmektir. Onlar belediyeleri bir çeşit parti besleme kaynağı olarak da kullandılar. Bunu her parti öyle yapmaz. Bu güç kaybı önemli ama Cumhurbaşkanı’nın kafasında çok farklı planları olabilir. Senelerdir tanıyoruz, adeta sevilmeyen komşu oldu. Planları vardır ama eski beyin takımı da yok yanında. İçeride çözülme, dağılma var. İçeride görevlerinden el çektirilmiş belediye başkanlarının ardında bıraktığı küskün seçmenler de var. Onun için kendine yeniden sıfırdan bir ekip kurması lazım. Bunu için de yaşlandı. Bundan sonra en hayırlı olanı artık dozunu düşürüp sakin olup köşesinde bir cumhurbaşkanı olarak emekliye ayrılmaya çalışmasıdır. Bunu daha fazla zorlayacak ne ekibi var ne takati. Bundan sonra normalleşmede kendine yer bulması lazım. AKP’nin de normalleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Dün oy veren de vermeyen de AKP’lisi oh çekti” dedi. 
 
‘Beka sorunu sandıklarda karşılık bulmadı’ 
 
Cumhurbaşkanı tarafından seçim kampanyası boyunca dillendirilen “beka sorunu”nun sandıklarda bir karşılık bulmadığını da sözlerine ekleyen Melda, “Bekanın ne olduğunu, niye beka sorunu olduğunu açıklayamadılar. Erdoğan’ın kendi partisine dönük de hoyratlığı bir cevap olarak ortaya çıktı bu seçimlerde. Çünkü son zamanlarda hitap ettikleri kesim kendi kitleleriydi. ‘Devir ders verme devri değil’ derken de gördük. Ekonomik krizin de etkisi oldu. Kürtlere ve sol sosyalistlere yönelik ağır tehdit ters tepki. Herkesi terörize etmesi ters tepti. İnsanlar bu kadar azara sinmedi, korkmadı ve ne olursa olsun diyerek sandıklara gitti. Onun da sonucunu gördüler” ifadelerini kullandı.
 
‘Kazananları zor bir sınav bekliyor’ 
 
Belediyelerde mevcut kazananı zor bir sınavın beklediğini de belirten Melda, “Ekonomik kriz geliyor. Bunlar dün akşamdan itibaren kasaları bir şekilde boşaltmanın yolunu bulmuşlardır. Cumhurbaşkanı zaten zorlayacağını söyledi. ‘Kazansınlar ben zaten istediğimi yaparım’ havasında tehditlerde de bulundu. Bunların karşısında ciddi bir irade var” diye konuştu.