Şırnak vekili Nuran İmir: Kürtler Türkiye’de yeni bir sayfa açtı

  • 09:14 2 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Kente taşınan binlerce askerin görüntüler ve tutanaklarla tespit edildiği Şırnak’ta, uzun zamandır bir planın hayata geçirildiğini vurgulayan HDP’li Nuran İmir, “Kimse moralini bozmasın. Asıl mücadele şimdi başlıyor” dedi.
 
2015-2016 yılında yaşanan sokağa çıkma yasakları sırasında tüm mahalleleri yıkılan, halkın göç ettirildiği Şırnak’ta, 31 Mart seçimlerinin yapıldığı sırada binlerce askerin taşındığı, zırhlı araçlarla gösteri yapıldığı kameralara yansıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçim sürecinde yaptığı çalışmalarda kent dışından binlerce oy taşındığını açıklarken, seçim günü 12 bin asker ve polise oy kullandırıldığı belirtildi. Aylar öncesinden tartışmaların başladığı Şırnak’ta belediyeyi AKP’li aday aldı. 
 
Sandıklardan halkın iradesinin değil devletin taşımalı sisteminin çıktığını ifade eden HDP Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, halka asıl mücadelenin şimdi başladığı mesajını verdi.
 
‘Halk bütün baskılara rağmen sandıklara gitti’
 
Her seçimde Kürt halkının var olan baskılara karşı gösterdiği azmin bu seçimde de kendini en iyi şekilde açığa çıkarttığını söyleyen Nuran, “Her şeyden önce şunu ifade etmekte yarar var. Gerçekten adı ‘yerel seçim’ olan faşizme karşı Kürt halkının bir direniş hattı vardı. Bu maratonda bütün zorbalık, hukuksuzluk ve baskılara rağmen tarifi imkânsız rüşvet tekliflerine rağmen direnen çok onurlu bir Kürt halkı gerçekliği var. Kürdistan açısından baktığımızda özellikle Şırnak genelinde değerlendirdiğimizde bunu görmek mümkün” dedi.
 
‘Bu plan sistematik bir şekilde uzun zamandır kuruluyor’
 
Şırnak halkının her şeye rağmen onurlu bir şekilde sandıklara gittiğini belirten Nuran, oyların kullanıldığı sandıklardan halkın iradesinin değil taşıma seçmenin çıktığını ifade ederek, şunları söyledi: “Kesinlikle Şırnak’ta AKP’nin kazanma durumu yoktu. Şırnak’ta yine halkımız büyük bir gurur ve onurla iradesine sahip çıktı. Sandığa giderek oylarını kullandı. Ancak sandıktan güvenlik güçleri çıktı. Bunu aylar öncesinde ifade etmiştik aslında. 24 Haziran sürecinde de bu ciddi oranda kendisini yansıtmıştı. Askeriyenin bölgeye bir yığılma durumu var. Temelinde de aslında buranın demografisinin değişmesi üzerinden ciddi bir çaba ve planları var. Çok sistematik bir süreci uzun bir dönemdir yürütüyorlardı. Bir bütünüyle aslında 2015 yılında buradaki kazanımlarımızı ve halkımızın iradesini gasp ederek, kentleri boşaltarak ilk aşamayı gerçekleştirmiş oldular.” 
 
‘Sandıklardan devletin güvenlik gücü çıktı’
 
Yaşananların tesadüf olmadığının altını çizen Nuran, “Düşünün bin nüfusluk bir beldeye 3 bin nüfusluk bir seçmen fazlalığı oluyor ve trilyonlarca paralar harcanıp insanlar tehdit ediliyor. Halkımız şundan emin olabilir asla ve asla morallerimizi bozmamalıyız bir bütünen 2015’ten bu yana yapılan seçim sonuçları belli. Şimdi Kars’ta kazanan bir gerçeklik nasıl olur da Şırnak’ta kaybeder. Bütün halkımız, bütün siyasi okuyucular da bunun farkında. Dediğim gibi sandıklarda devletin güvenlik gücü çıktı. Bu da seçim gününde videolar ve yaptıkları paylaşımlar ile açıkça ortadaydı.  Ayın 30’u itibariyle havaalanında onlarca askeri sevkiyat yapıldı. Yani var olan 10 binin üzerindeki asker sevkiyatı oy taşıma dışında da onlarca uçakla inişler yapıldı. Askeri oylarla ne bizim rengimizi ne de kazanımlarımızı değiştiremezler” ifadelerini kullandı.
 
‘Saltanatın gidişini de Kürt halkı belirledi’
 
Nuran, son olarak halkın seçimlerde bütün baskılara rağmen zaferle çıktığını vurgulayarak, “Hiçbir şekilde bir şey bitmiş değil. Mücadele tam bu anlamda başlıyor. Yeniden yeniden örgütleneceğiz. Burada, bu halka ve değerlere ihanet eden bir insanımız yok ve asla da olmayacak. Bu seçimle Türkiye bir nefes aldı ve bunu Kürtler sayesinde yaşadı. Kürtlerin oylarıyla 25 yıllık iktidar geleneği İstanbul’da devrildi. Saltanatın gidişini de Kürt halkı belirledi. Bunu da herkes görmeli Kürt halkı bu stratejik duruşundan ötürü de kendileriyle gurur duymalı. Kürdistan’da zaten çok sistematik planlı bir komplo vardı. Bunu da her gün farklı şeylerle hayata geçirmeye çalıştılar. Bizler bunun farkında olarak temas ettiğimiz herkese ifade etmeye çalışıyoruz. Önlemlerini almaya çalıştık. Moralsizlik asla olmamalı kesinlikle kazanan, zafer ilan eden Kürt halkıdır. Bu halkın oylarıyla Türkiye rengini belirledi ve yeni bir sayfa açtı. Kürdistan açısından da bu böyle” diye konuştu.