Gazeteci Evin Buldan mezarı başında anıldı

  • 14:53 2 Nisan 2019
  • Güncel
HAKKARİ - Gazeteci Evin Buldan, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirişinin 2'nci yılında ailesi ve meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı. 
 
Rojeva Medya gazetesinde editörlük yapan ve 2 Nisan 2017’de kalp krizi geçiren Gazeteci Evin Buldan, yaşamını yitirişinin 2’nci yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Bajerge Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya Evin’in ailesi, yakınları ve meslektaşları katıldı.  “Em te jîbîr nakîn” pankartının açıldığı anmaya ayrıca, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ile Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan da katıldı. 
 
‘Evin’i mücadelemizde yaşatacağız’
 
Anmada kısa bir konuşma yapan Hakkı, “Evin şahsında tüm basın şehitlerini anıyoruz.  Biz onların mücadelesine minnettarız. Evin işini aşk ile yürütüyordu. Emeği özgür basın geleneğinde her zaman yaşayacak. Musa Anter'in yoldaşı olan Evin mücadelesini bu çizgide devam ettirdi. Açlık grevindeki arkadaşları Evin'in mücadele anlayışı ile direnişi sürdürüyor. Gazeteciler üzerindeki saldırılar bizi yıldıramaz. Çünkü Evin ve yoldaşlarına sözümüz var. Bu söz bize özgür basın geleneğinde geri adım atılmayacağı sözüdür.  Yılda bir değil her gün onu yaşatacağız. Evin'i mücadelemizde yaşatacağız" dedi. 
 
Anma, Evin’in mezarına karanfillerin bırakılması ile sona erdi.