Sıraç Yüksek tecride karşı yaşamına son verdi

  • 16:39 2 Nisan 2019
  • Güncel
ADANA - Osmaniye T2 Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve 26 Şubat'tan bu yana açlık grevinde olan Sıraç Yüksek'in, İmralı tecridine karşı yaşamına son verdiği öğrenildi. Sıraç ile birlikte şimdiye kadar toplam 6 tutsak tecride karşı yaşamlarına son verdi. 
 
Osmaniye T2 Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve 26 Şubat'tan bu yana da cezaevlerindeki açlık grevine dahil olan Sıraç Yüksek'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride karşı yaşamına son verdiği öğrenildi. Sıraç'ın cenazesinin Adana Adli Tıp'a götürüldüğü öğrenildi. 
 
Sıraç'ın, Mardin'in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasakları sırasında mahallelerde tahliye edilen ve ardından tutuklanıp Nusaybin Davası'nda yargılananlar arasında olduğu öğrenildi. 
 
Toplam 6 tutsak yaşamına son verdi
 
Hükümet yetkililerinin cezaevlerinde yaşanan ölümlere sessizliği devam ederken, Sıraç Yüksek ile birlikte toplamda 6 tutsak İmralı tecridine karşı yaşamlarına son verdi. Medya Çınar (24) 25 Mart'ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, Zülküf Gezen (33) 17 Mart'ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde, Ayten Beçet (24) 23 Mart'ta Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde, 24 Mart'ta Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin'de Zehra Sağlam (23), 25 Mart'ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde Medya Çınar, Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan Yonca Akici da 29 Mart'ta gerçekleştirdiği eylem sonucu yaşamını yitirmişti.  
 
Almanya'nın Krefeld kentinde ise 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar da tedavi gördüğü hastanede 22 Mart'ta yaşamını yitirmişti.