CHP'li Candan Yüceer: Halk iktidar bloğuna ağır bir uyarı verdi

  • 09:02 3 Nisan 2019
  • Siyaset
Dilam Babat
 
ANKARA - CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, halkın iktidar bloğuna ağır bir uyarı verdiğini belirterek, “Her zaman söylüyoruz, toplumsal barışı korumadan ülkeyi idare etmek mümkün değildir. Bu ülke yalnızca AKP ve MHP iktidarının değil, hepimizindir” dedi.
 
Resmi olmayan 31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) AKP’nin elinde olan İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini alırken, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) batıda “güç birliği” stratejisi hedeflendiği gibi AKP-MHP bloğunu geriletti. 
 
Sonuçları değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, seçim süresi boyunca iktidar tarafından partilerinin iftira, nefret söylemi ve tehditlere maruz kaldığını belirtti. Terk gerçeğin hakemin yani halkın sandıkta söylediği son söz olduğunu kaydeden Candan, “Halk iktidar bloğuna oldukça ağır bir uyarı verdi. Doğaldır ki her seçimin kazanan ve kaybeden tarafları vardır. Öncelikle iktidarın kullandığı ayrıştırıcı nefret dili kaybetmiş, halkın sağduyusu kazanmış, memleketimizin birçok kentine bahar gelmiştir. Demokrasi kazanmıştır. Adalet ve özgürlük arayışı kazanmıştır” dedi. 
 
‘İktidar bloğu ciddi erozyona uğratıldı’
 
İktidar bloğunun kullandığı tüm devlet olanaklarına, medya tahakkümüne ve beka söylemlerine rağmen önemli ölçüde güç kaybettiğini söyleyen Candan, “Bu seçimin bir diğer kaybedeni iktidarın bu söylemlerini halkımıza her gün ekranlarından, manşetlerinden durmaksızın yineleyen havuz medyasıdır. Bu seçim sürecinde iktidar medyasının bu tutumu ve çirkefliği basın tarihimizde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır. İktidar, büyükşehirler arasında amiral gemisi olan İstanbul ve başkent Ankara başta olmak üzere Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirleri ve daha önce AKP tarafından yönetilen Artvin, Ardahan, Bilecik, Kırşehir, Bolu gibi illeri kaybetmiş, kazandığı kentlerde de ciddi oranda erozyona uğramıştır” diye konuştu.
 
‘Toplumsal barışa katkıda bulunulmuştur’
 
Türkiye’nin en büyük illerinin büyük çoğunluğunu alarak tarihi bir başarıya imza attıklarını kaydeden Candan, konuşmasına şöyle devam etti: “CHP-İyi Parti ittifakı sandıkta bekleneni vermiş, halkımızın teveccühüne mazhar olmuştur. Kurulan bu demokrasi ortaklığı hem Tekirdağ’da hem ülkemiz genelinde olumlu sonuç doğurmuştur. Ama siyasi bakış açısı, kökeni, anlayışı ne olursa olsun iktidarın ayrıştırıcı politikalarına karşı oy veren herkese teşekkür ediyorum. Kentlerine ve demokratik yönetime sahip çıkmışlardır. AKP’nin nefret diline karşı çıkmış olmanın çok değerli olduğunu ve gelecekte ülkenin tamamında yaşanacak değişimde büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Toplumsal barışa katkıda bulunmuşlardır.”
 
‘Beka sorunu olmadığı görüldü’
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarının açıklanmaya başlanması ardından gece geç saatlerde yaptığı konuşmasında “Güneydoğu’da beka sorunu vardı” söylemine değinen Candan, Türkiye’nin “beka sorunun” olmadığının seçim sonuçları ile görüldüğünü vurguladı. Milliyetçi söylemlerle kendi tabanlarını konsolide etmeye çalışmalarının, herkesi “terörist” ilan etmelerinin, “zillet” söylemlerinin tek nedeninin iktidarı kaybetme korkusu olduğunu vurgulayan Canan, “Her zaman söylüyoruz, toplumsal barışı korumadan ülkeyi idare etmek mümkün değildir. Bu ülke yalnızca AKP ve MHP iktidarının değil, hepimizin, her bir vatandaşın. Kökeni, anlayışı, siyasi bakış açısı ne olursa olsun her bir vatandaşın, her bir bireyin bu ülkede hakkı var” ifadelerini kullandı.