‘Başka tabutlar çıkmasın cezaevinden’

  • 09:03 3 Nisan 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e ve tutsaklara yeteri kadar destek verilmediğini belirten tutsak yakınları, “Zülküf’ü, Uğur’u, Ayten ve Zehra’yı kaybettik. Başka gençler ölmeden bu gidişata dur dememiz gerekiyor. Başka tabutlar çıkmasın cezaevinden” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 147’inci gününde. Leyla’nın ardından cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayıp ardından tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri de sürüyor. Tutsak yakınları, devletin sessizliğine ve halkın destek vermemesine tepki gösterdi.
 
‘Mesele PKK değil Kürt düşmanlığı’
 
Tutsak yakını Perihan Yürek, Kürt halkının tüm tarih boyunca devlet saldırılarına maruz kaldığını belirterek, “Mesele PKK mi? Değil. PKK yokken de Kürtler katlediyordu, esir alınıyordu. Mesele PKK değil, mesele Kürt düşmanlığı. Onlar geçmişi unutuyor olabilir ama biz unutmuyoruz. Biz bundan 20 yıl öncesini de çok iyi hatırlıyoruz, 40 yıl öncesini de, 70 yıl öncesini de. Çocuklarımızı hiçbir suçları yokken sırf dillerini, tarihlerini savundukları için tutsak ediyorlar. Devlet elini çocuklarımızın üzerinden çeksin. Biz her zaman çocuklarımızın yanındayız. Onlar bu yolda oldukça biz de onlarla bu yolda olacağız. Geri adım atmayacağız. Tutsakların ve Leyla’nın sesine ses verilsin. Zülküf’ü, Uğur’u, Ayten ve Zehra’yı kaybettik. Başka gençler ölmeden bu gidişata dur dememiz gerekiyor. Başka tabutlar çıkmasın cezaevinden” diye vurguladı.
 
‘Kürtler birlik olmalı’
 
Tecridin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Jiyan Akyüz, buna karşı herkesin tepki göstermesi gerektiğini vurguladı. Tutsaklara yönelik baskıları ve tecridi kabul etmediklerini söyleyen Jiyan, Zülküf Gezen’in cenazesine bile polislerin düşmanca saldırdığını hatırlattı. Zülküf şahsında tüm tutsakların ve Leyla’nın zafere ulaşacağını dile getiren Jiyan, “Kürtler birlik olmadıkça biz bu zulmü yaşamaya devam edeceğiz, bu da bir gerçekliğimizdir. AKP’ye oy veren Kürtlerin artık desteğini çekmesi ve bizimle aynı safta yer alması gerekiyor. Onurlu her Kürt’ün yapması gereken budur. Devletin bugüne kadar ses çıkarmaması, açlık grevlerine sessiz kalması Kürt halkına karşı beslediği kindendir. Kürtlerin bunu görmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocuklarımız onurumuzdur’
 
Halime Eken de, Leyla Güven’i ve cezaevindeki tüm tutsakların eylemini selamlayarak, “Bu zulüm ‘Müslümanım’ diyenlerin zulmüdür. Sabah akşam dinden bahsedip, Mısır’a, Filistin’e ağlayanların zulmüdür. Oraya ağlayıp, burada aynı zulmü onlar yapıyorlar” diye konuştu. Tecride karşı tüm Kürtlerin mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Halime, şöyle dedi: “Bir damla kanımız olana kadar mücadele edeceğiz. Biz Leyla’nın ve çocuklarımızın yanındayız. Kimse buna engel olamaz. Biz hep direndik, hep direneceğiz. Çocuklarımız onurumuzdur, Leyla Güven onurumuzdur, mücadelemiz bitmeyecek.”