Cizre ve Silopi eşbaşkanları: İlk icraatımız halkın sorunlarını çözmek olacak

  • 09:16 3 Nisan 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Kayyım atanan Silopi ve Cizre belediyelerini rekor bir oyla kazanan HDP’li eşbaşkanlar görevlerinin başına geçmeyi bekliyor. Kadın eşbaşkanlar, ilk işlerinin kayyımın geride bıraktığı talanı halk ile birlikte temizlemek olduğunu söyledi. 
 
31 Mart günü yapılan Mahalli ve İradi Yerel Seçimleri’nde kayyım atanan belediyelerin rekor bir oyla kazanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde seçilen eşbaşkan adayları mazbatalarını almaları ile birlikte görev başı yapacak. Kesin olmayan resmi sonuçlara göre HDP Cizre’de yüzde 76, 99, Silopi’de ise yüzde 73,16’lık oy oranıyla iki ilçe belediyeyi kazandı. Üç yıl boyunca kayyımın yönettiği belediyeleri, halkın gösterdiği irade ile sandığa gittiklerini ifade eden Cizre ve Silopi’nin kadın eşbaşkan adayları seçim galibiyetini ajansımıza değerlendirdi. 
 
Eşbaşkanlar, belediyelerde yapacakları ilk icraatlarının halkın maddi ve manevi sıkıntılarını çözmek olacağını söyledi. 
 
‘İlk icraatımız kayyımın talanını yok etmek olacak’
 
Çatışmalardan sonra yıkımın yaşandığı kentlerden biri olan Cizre’de kayyım yönetimi tarafından halka tek bir hizmetin sunulmadığına dikkat çeken Eşbaşkan Berivan Kutlu, sandığa giden ve rekor oyla belediyeyi geri alan Cizre halkını selamlayarak teşekkürlerini iletti. Berivan, “7’den 70’e sandığa gidip oyunu kullanan bütün Cizre halkının başarısı var. Bu süreç boyunca büyük bir emek harcandı. Bu çalışmalarda da halk çok büyük bir coşku verdi bize. Bir kadın belediye eşbaşkanı olarak seçimler sonrasında bizim işimiz daha yeni başlıyor. Bu üç yıl boyunca kayyımın Cizre’ye yapmadığı kalmadı. Kayyımın geride bıraktığı talanı ve yıkımı da şimdi yeniden temizleme zamanıdır. Bu zor olabilir ama her şeyi halkla birlikte yapacağız. Kente alt ve üst yapıya dair bir şey bırakmamışlar. Alt yapıda sağlam tek bir kanal yok. 3-4 yıl boyunca belki sadece bu sorunlarla uğraşacağız ve bunları çözeceğiz” dedi. 
 
‘Cizre kayyımı arkasında 180 trilyon borç bıraktı’
 
Halkın çok zor süreçler atlattığını belirten Berivan, şöyle devam etti: “Bu süreç boyunca halkımız çok zor şeyler yaşadı. Hem maddi hem de manevi anlamda çok yıprandı. Bunlardan sonra kayyım tarafından yok edilmek istenen kadın çalışmalarını biz yeniden başlatacağız. Birden fazla projemiz var.   Kayyım belediyeyi borçlu olarak bıraktı bunu hepimiz biliyoruz. 180 trilyon borç bırakarak gitmiş. Biz yine halkımızla onların inancıyla bunların üstesinden geleceğiz.” 
 
‘Halkla birlikte kayyımların talanını sırtlayıp yok edeceğiz’
 
2015-2016 yılları arasında yaşanan çatışmalardan sonra birden çok mahallesi yıkılan ve üç yere TOKİ konutlarının yapıldığı Silopi’de de HDP eşbaşkan adayları açık ara fark ile belediyeyi kayyımdan aldı. Her yağmur yağışından sonra sokakların göle döndüğü ilçede kayyımın arkasından trilyonlarca borç bıraktığını dile getiren yeni seçilen Eşbaşkan Adalet Fidan da şunları belirtti: “Başta beklediğimiz gibi halk kendi iradesini seçimlerde en iyi şekilde gösterdi. Bunun içinde Silopi’de ki halka kadınlara ve gençlere minnettarız. Bunla birlikte sırtımıza büyük bir yük de geldi. Halkımızla birlikte bu yükü sırtlayacağız. Üç yıldır atanan kayyım borcu olmayan belediyeyi büyük bir borcun altına sokmuş. Niye bunu yaptılar? Çünkü seçim sonrası belediyeyi kimin alacağını çok iyi biliyorlardı. HDP’nin belediyeyi alacağını biliyorlardı. Onlar da bunu bildikleri için halka hizmet etmemizi engellemek için bunu yaptılar.” 
 
‘Kadın kurumumuz milli eğitime hibe edildi’
 
Belediyeye gittikleri zaman üç yıl boyunca yaşanan tahribatların ve borçların en iyi şekilde gün yüzüne çıkacağını söyleyen Adalet, “Bunun sonrasında da halkımızla el ele vererek hizmet ve çalışmalarımıza başlayacağız.  Kadın çalışmalarına yeniden başlayacağız. Kayyımların yok etmek istediği yerden kadın çalışmalarımız devam edecek. Yine kadın kurumumuzun binasını Milli Eğitim’e hibe etmişler. Belediyede bulunan çoğu malzemelerin de çıkarıldığı ve satıldığı söyleniyor. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ama bizim de bunlara karşı mücadelemiz devam edecek ve bu yapılanların peşini bırakmayacağız. Bütün yaralarımızı kayyımın bıraktığı her şeyi halkımızla birlikte saracağız” ifadelerini kullandı.