Diyarbakırlılardan kayyıma: De haydi şimdi kendi yoluna!

  • 09:21 3 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 63 oy oranıyla HDP kazanırken, halk ise ülkeyi demokrasi ayıbından kurtardıklarını söyledi. Diyarbakırlılar kayyıma da “De haydi şimdi kendi yoluna” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyükşehirlerde AKP kaybederken, bölge kentlerinde de HDP’nin kazanmasıyla kayyımlar gönderildi. Kayyım Cumali Atilla’nın aday gösterildiği Diyarbakır’da HDP, yüzde 63 gibi yüksek bir oy oranıyla büyükşehir belediyesini kazandı. 
 
‘Ser xêrê be’
 
31 Mart sabahı erkenden oy kullanmak üzere evden çıktığını belirten Rabiya Kaya, “Oyum yerine ulaştı. Benim oyumun rengi mordu ve kadın kazanımı olarak da bu sonuçtan memnun oldum. Kayyımın yenilgiye uğramasını büyük heyecanla takip ettim. Halkımız için hayırlı olsun” dedi. 
 
‘Oyumun karşılığını aldım’ 
 
31 Mart gününü büyük heyecan içinde karşıladıklarını belirten Perihan Karaduman, “Oy kullanma günü gelip çattığında kalbim yerinden çıkacak gibiydi. Kalp krizi geçireceğim ve oyum yanacak diye çok korktum. Oyumu en nihayetinde kullandım ve hemen eve geçip televizyonu açtım. Bir an olsun televizyon karşısından ayrılmadım. İlerleyen saatlerde ise oyumun karşılığını aldım” diye konuştu.
 
‘De haydi kendi yoluna’
 
Oy kullanma işlemi ardından iyi haberler almak üzere sonuçları takip ettiğini dile getiren Dilan İçel, “Kayyıma söylemek istediğimi buradan dile getirmek istiyorum. De haydi şimdi kendi yoluna” dedi. 
 
‘Sonuçları iç ferahlığı ile takip ettim’
 
Kayyımın mağlubiyetini aile boyu büyük sevinçle takip ettiklerini söyleyen Ali Süzer, HDP’nin bölgede kayyımları gönderme, batıda ise AKP-MHP’yi yenilgiye uğratma hedefini gerçekleştirdiğini ifade etti. Halkların ülkeyi demokrasi ayıbından kurtardığını vurgulayan Ali, kayyım sisteminin son bulması gerektiğinin altını çizdi.