Sıraç’ın annesi Emşa: Tecrit kaldırılsın, annelerin yüreği yanmasın

  • 09:24 3 Nisan 2019
  • Güncel
MARDİN - Tecride karşı tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamına son veren Sıraç Yüksek'in cenazesi polis ablukası altında defnedilirken, annesi Emşa Yüksek başka annelerin de yüreğinin yanmaması için tecridin bir an önce kalkması çağrısında bulundu. 
 
Osmaniye  T Tipi Kapalı Cezaevi'nde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi  protesto etmek için yaşamına son veren Sıraç Yüksek'in cenazesi dün Osmaniye'den Adana Adli Tıp Kurumu'na (ATK) kaldırıldı. Sıraç'ın cenazesi dün gece teşhis edildikten sonra ailesi tarafından alınarak Nusaybin'e doğru yola çıkarıldı.  Sabah saatlerinde polis ablukasında Nusaybin'e getirilen cenaze yine sadece aile üyelerinin tek katılımına izin verilerek defnedildi. 
 
Sıraç’ın annesi Emşa Yüksek ise,  başka annelerin de yüreğinin yanmaması için tecridin bir an önce kalkması çağrısında bulundu. Sıraç’ın hasta olduğunu söyleyen Emşa, “Üç yıldır tutuklu ve 3-4 ayda bir kere ancak yanına gidebiliyordum. Onun raporu vardı zaten, hastaydı. Avukatı da, savcı da, hakim de bunu biliyordu” diye belirtti. 
 
'Biri bunu durdursun'
 
Emşa, devamında şu çağrıyı yaptı: “İnsanlar artık ölmesin. Lütfen herkes ses çıkarsın. Bu sessizlik yüzünden insanlar ölüyor. Benim oğlum gitti, başka çocuklar da gitmesin. Açlık grevinde olan tutsaklara bir şey olmasın. Biri bunu durdursun. Benim ciğerim yandı, başka anaların da ciğeri yanmasın.”
 
'Bu tecrit kalksın'
 
Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını isteyen Emşa, “Bu tecrit kalksın, çocuklarımız kendini tecrit için yakıyor. Üç yıldır oğlum zindanda, yaşamadığı şey kalmadı. Yaşadığı işkence ve baskılar yüzünden bu durum buraya kadar geldi. Şimdi ise onları buraya kadar sürükleyenler o işkenceyi yapanlar düşünsün” diye ekledi. 
 
Emşa son olarak, “Buradan Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, o nasıl benim ciğerimi yaktıysa onun da ciğeri öyle yansın. Başka bir şey de demiyorum. Bizim çocuklarımızın bu duruma gelmesinin sorumlusu odur” dedi.