‘Şakran Cezaevi’ne alınan özel eğitimli gardiyanlar baskıyı daha da artırdı’

  • 09:02 4 Nisan 2019
  • Güncel
İZMİR - Şakran Cezaevi’nde açlık grevinde olan Şehrivan Çoban’ın annesi Nafiye Çoban, baskıların daha da arttığını belirterek, özel eğitimli 100 yeni gardiyanın alındığını ve 50 gardiyanla yapılan koğuş sayımlarında hakaret ve tehditlerde bulunulduğunu aktardı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi 148 gündür devam ederken, ardından cezaevlerinde binlerce tutsak açlık grevine başladı. Ancak açlık grevleri başladığından bu yana hem tutsak yakınları hem avukatlar hem de insan hakları savunucuları baskıların daha da arttığına dikkat çekti. Şakran A-1 Kapalı Kadın Cezaevi’nde 15 Şubat’ta açlık grevine başlayan Şehrivan Çoban’ın ailesi de cezaevinde baskıların arttığını dile getirdi. 
 
‘2 buçuk yıl ceza 5 yıla çıkarıldı’ 
 
Van’da gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkeme tarafından “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Şehrivan, 4 yıldır cezaevinde. Anne Nafiye Çoban, Şehrivan’ın açlık grevine katıldığı için cezasında yapılan indirimin geri alınarak 2 yıl 6 ay kalan cezasının 5 yıla çıkarıldığını dile getirdi. 
 
Şehrivan’ın aktarımlarını anlatan Nafiye, 100 yeni özel eğitimli gardiyanın getirildiğini, geçen hafta battaniye, paspas, yedek çarşaf, kitap, yedek kıyafet gibi birçok malzemeye el konulduğu için sağlıklı bir ortamın olmadığını söyledi. Sayımlarda koğuşa en az 50 gardiyanın girdiğini ve “siz teröristsiniz” denilerek sözlü şiddet uygulandığını belirten Nafiye, baskıların sürekli arttığını kaydetti. 
 
‘Görüşlerde baskı ve hakaret’
 
Gardiyanların görüşlerde de sıkıntı çıkardığını belirten Nafiye, “40 dakikalık görüşte 26 dakika ancak görüşebildik. Bize sürekli hakaret ederek, ‘Pislikler haydi gidin haydi’ dediler. Vedalaşana kadar hakaret ettiler. Sürekli başımızda beklediler. İçerdeki gardiyanlar o kadar kalabalıktı ki ne konuştuğumuzu bile anlamadık gürültüden. Konuşurken masaya telsiz koyuyorlardı dinlemek için” dedi. 
 
‘Avukatların daha sık ziyaret etmesini istiyorlar’ 
 
Tutsakların morallerinin iyi olduğunu ancak avukatların daha sık ziyaret etmesini istediklerini aktaran Nafiye, “Kızım da arkadaşları da tecrit kaldırılana kadar açlık grevini bırakmayacaklarını söyledi. Ben açlık grevinin artık bitmesini istiyorum. Bunun için de onların taleplerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Ölmelerini istemiyoruz. Kimse sessiz kalmasın, bu sadece cezaevlerinin sorunu değil. Bütün anneler sokağa çıksın, yürüyüş yapsın. Ne yapabiliyorlarsa ben hazırım” diye konuştu.