‘Kaldığım tek odalı ev bile yapılan konutlardan daha iyi’

  • 09:18 4 Nisan 2019
  • Yaşam
ŞIRNAK - Sokağa çıkma yasakları ile birlikte çıkan çatışmalardan sonra evinden çıkarak Şırnak’a yakın fırın olarak kullanılan tek odalı eski bir eve geçen Şirin Sorgucak, evi yerine yapılan konutlara girmeleri için kendilerinden istenilen parayla yeni bir ev yapabileceklerini söyledi. Şirin, “Şuanda kaldığım ev tek odalı. 8 kişi yaşıyoruz, ama o konutlardan daha iyi ve güzel” dedi.
 
Şırnak kent merkezinde, 14 Mart ile 14 Kasım 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası yerle bir edilen mahallelerde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığıyla yapımına başlanılan 6 bin 731 konut ve bin iş yerinin büyük bir kısmı hak sahiplerine hala teslim edilmedi. Binlerce insanın evsiz kalıp göç etmek zorunda kaldığı kentte konutlarda son aşamaya gelinirken, evlerin teslimi için çekilecek denilen kuralar da sürekli erteleniyor. Üç kışı da evlerinin dışında köy ya da çadırlarda geçiren Şırnaklıların “TOKİ’de yaşamak istemiyoruz” söylemleri ise sürüyor. 
 
Bunun yanı sıra, teslimatı yapılacak konutlar için de, hak sahiplerinden "ortak alan" adı altında metrekare başına bin 170 TL istendiği öğrenildi. Evlerinden ve arsalarından olan Şırnaklılar istenen parayı kabul etmiyor. İlk kurada isimleri çıkmasına rağmen istenilen para ve kirayı kabul etmeyen onlarca aile “Onlara vereceğimiz parayla yeni ev yaparız” diyerek istenilen parayı reddediyor.
 
‘İstedikleri parayla kendimize yeni bir ev inşa ederiz’
 
İlan edilen yasak sonrası ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan maden ocağına yakın eski bir fırına yerleşen ve tek odalık fırında üç senedir yaşadıklarını dile getiren Şirin Sorgucak, kaldıkları evin TOKİ konutlarından daha iyi olduğunu söyledi. Taşındıktan sonra ev haline getirdikleri fırında çoğu çocuk 8 kişi kaldıklarını söyleyen Şirin, “Gündoğdu Mahallesi’nde kalıyorduk, yasaktan sonra çıktık evden üç yıldır buradayız. İki dairemiz vardı. Şimdi TOKİ’leri de yaptılar, ama istedikleri para yüzünden eve gitmiyoruz. İlk önce iki daireye 80 bin TL istediler. Parayı vermedik. Baktılar eve gitmiyoruz, daha sonra da 15 bin istediler. Onu yatıracak sonra da kiranızı vereceksiniz dediler. Burada yaşamak orada kalmaktan daha iyidir. Burada bir oda evimiz var. Her gün hastalanıyorum hastanelerdeyim ama yine de o TOKİ binalarından daha iyi. Yine nerde olduğumu ne yaptığımı biliyorum” dedi.
 
‘Tek odalı evimi TOKİ’lere değişmem’
 
Şirin, “O kadar para vereceksin ama bir güzelliği de yok. Gideceksin apartman katında hiçbir şey yok ne bir bahçe ne de başka bir şey. O parayı onlara vereceğimize gider başka bir ev yaparız. Bizim arsamızı bize geri versinler. Orada da kendimize yine ev yaparız. Konut mu bu ev mi deseler yine burada kalırım. Tek odalı evimi o TOKİ’lere değişmem. Oraya gitsek borçlu duruma düşeriz ve istemediğimiz bir evde yaşarız. Burada üç yıldır yaşıyoruz. Her türlü sıkıntı ve zorluğu gördük ama en azından topraklarımızı terk etmedik. Baktığımızda Şırnak hemen karşımızda Cudi hemen tepemizde duruyor” diye konuştu.