HDP’nin kazandığı İdil'de belediye binası yok!

  • 09:04 5 Nisan 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - İdil Belediye Eşbaşkanı Songül Erdem, kayyımın belediye binasını yıkmasına ve ilçede yarattığı talana son vereceklerini söyleyerek, “Belediye binası yoksa partimiz ve halkımızın evi var. Her türlü çalışmalarımızı yürüteceğiz" dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinin ardından kayyım atanan Şırnak’ın İdil ilçesinde yüzde 73.84 oranında rekor bir oyla HDP’nin geri aldığı İdil Belediyesi’ne ait bina, kayyım tarafından yıkılmış ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildiği ortaya çıktı. İlerleyen günlerde mazbatalarını alarak göreve başlayacak olan İdil Belediye eşbaşkanlarından Songül Erdem, kayyımın ilçede yarattığı tahribatı ve bununla beraber yaşanan sorunları değerlendirdi. 
 
‘Belediyeyi karakola çevirdiler’
 
İlk olarak ilçede yaşanan tahribatı değerlendiren Songül,  “Bizim belediye binamız kayyım tarafından yıkıldı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hibe edildi. Şu an Kültür Merkezi’nde belediye çalışmaları yürütülüyor. Kayyım atandığı zaman birçok şeye el koydu. Örneğin halkımız rahatlıkla belediyesine gidemiyordu. Belediyeyi karakola çevirdiler. Kimliklerimizi göstermeyene kadar belediyenin içine giremiyorduk. Halkımız bir tanker su istediği zaman para isteniyordu. Kayyım halka birçok konuda yanlış yaptı” sözlerini kullandı. 
 
‘Belediye’nin eşyaları satılmak istendi’
 
Belediyeye ait araçların ise polislere hibe edildiğini kaydeden Songül, eşyaların ise satılması için hurdacılara götürüldüğü bilgisini paylaştı. Songül, “Bu bilgi bize geldiğinde buna müdahalede bulunduk. Satamadılar, ama her an her şey olabilir. Belediye 120 trilyon borçlanmış durumda ve daha fazlası da var. Bizler buna karşı çıkacağız. Bizler onlara bu fırsatı vermeyeceğiz” diye konuştu.
 
‘Halkımızla beraberiz, bu bize yeter’
 
Göreve başladıklarında halkın isteklerine göre hareket edeceklerini söyleyen Songül, belediyeyi halk ile birlikte yöneteceklerini ve belediyeye sahip çıkacaklarının altını çizdi. Bu talebin halkın da talebi olduğunu vurgulayan Songül, “Artık halkımız rahatlıkla belediyelerine gidip gelebilecek ve ne istiyorsa el birliği ile yapabilecek. 2014 ve 2015 yılında nasıl halkımızla beraberdik, yine aynı şekilde beraber olup belediyeleri yöneteceğiz. Şu an belediye binamız olmayabilir, ama biz halkımızla beraberiz. Bu bize yeter” diye konuştu. 
 
‘En iyisini yapacağız’
 
İdil halkı ile beraber baskıların ve talanın sonunu getireceklerini ifade den Songül, “Bizler ne olursa olsun direneceğiz ve tekrardan kayyım atanmasına izin vermeyeceğiz. 2014 ve 2015 yılında mahalle, sokak ve caddelerimiz nasıldıysa bizler yine aynı şekilde en iyisini yapacağız. İnanıyorum ki halkımızla beraber kazanacağız” dedi.