Rize’de açlık grevinde olan tutsakların durumu ağırlaştı

  • 09:07 5 Nisan 2019
  • Güncel
MARDİN - Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsakların durumlarının ağırlaşmaya başladığını söyleyen tutsak yakınlarından Nure Terlak, “Bizden başka kimse çocuklarımız için bir şey yapmaz. Ne devletlerden ne de başka kimseden insaf beklemeyelim” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridi protesto etmek amacıyla bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. 60’tan fazla tutsağın grevde olduğu Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bazı tutsakların kan kusmaya ve görme kaybı yaşamaya başladıkları kaydedildi. Oğluyla son konuşmasında bazı tutsakların durumlarının ağırlaştığını söyleyen Nure Terlak, bütün Kürt annelerine ayağa kalkma çağrısında bulundu.
 
'Hep birlikte ayağa kalkmalıyız'
 
Cezaevinde bulunan oğlu Velat Terlak’ın 1 Mart’tan bu yana grevde olduğunu ifade eden Nure, “Bize bundan önce grevde olup olmadığını söylemiyordu. Ama bütün tutsaklar girdikten sonra bize ‘ben de 1 Mart’ta girdim’ dedi. Ben bir tutsak annesi olarak buradan bütün Kürt annelerine sesleniyorum. Biz neden bu kadar sessiziz? Neden gözümüzü kapattık, ulaklarımız sağır oldu? Biz bugün ayağa kalkmadığımız sürece bizden başka çocuklarımız için kim ne yapabilir? Biz başka devlet ya da insanların ellerine bırakıyoruz, ama kimse bir şey yapmıyor. Tutsak anneleri olarak bir an önce hep birlikte ayağa kalkmamız gerekiyor” dedi.
 
‘Başkalarını beklemeden bir şey yapalım’
 
“Çocuklarımız için elimizden ne geliyorsa yapalım” çağrısında bulunan Nure, tutsakların durumlarının her gün ağırlaştığını söyledi. Nure, “Hep birlikte cezaevinin kapısına gidelim ve çocuklarımız için ne gerekiyorsa yapalım. Çocuklarımız o zindanlarda her gün ölüme yaklaşıyorlar. Bütün annelere buradan sesleniyorum artık ayağa kalkalım. Devletleri ya da başka kimseyi beklemeyelim biz kendimiz bir şey yapalım. Herkes üç maymunu oynuyor. Ne vicdan ne de insaf kalmış bu insanların çoğu şuan hastalıklar ile savaşıyor. Bu ne vicdani ne de insani bir şeydir. Eğer biz ses çıkarsaydık bir şey yapsaydık 6 canımızı da yitirmezdik. Biz artık dayanamıyoruz. Başımızı yastığa koyduğumuzda uyuyamıyoruz. Çocuklarımız için biz artık bir şey yapalım” diye konuştu.
 
‘Tutsakların kimileri kan kusmaya başladı’
 
Nure son olarak oğluyla yaptığı son telefon konuşmasında oğlunun sonu ne olursa olsun tecrit kalkmadan grevlerinden vazgeçmeyeceklerini kendilerine ilettiğinin altını çizdi. Nure, “Oğlum ‘tecrit kalkmadan grevi sonlandırmayacağız. Bedeli ne olursa olsun bu grevi bırakmayacağız’ diyor. Biz de onların taleplerinin arkasındayız ve onların yanındayız. Cezaevinde bulunan ve aylardır grevde olan bazı tutsakların durumlarının çok kötü olduğunu öğrendik. Oğlum tutsaklardan bazılarının görme kaybı yaşadığını bazılarının da kan kusmaya başladığını söyledi” dedi.