Roboskili anneler: Şırnak’ta ve Uludere’de adil bir seçim yapılmadı

  • 09:10 5 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Roboskili anneler, seçim sürecinde Şırnak ve Uludere’ye taşınan asker, polis ve memurlara dikkat çekerek, “Adil bir seçim yapılmadı. Yapılsaydı HDP yani biz kazanırdık” dedi.
 
Geçmişten bu yana devletin yoğun baskılarıyla karşı karşıya olan Şırnak’ta halk tüm baskılara rağmen, 2014 yerel seçimlerinde tercihlerini Barış ve Demokrasi Partisi'nden  (BDP) yana kullandı. BDP, 2014 seçimlerinde yüzde 59, 6 oranında oy alırken, AKP ise 29,3 oranında oy almıştı. Sonrasında öz yönetim ilanıyla beraber kent ablukaya alınırken, uzun süre devam eden sokağa çıkma yasakları kapsamında, merkeze bağlı neredeyse tüm mahallelerde evler yakılıp yıkılırken, yurttaşlar da göçe zorlanmıştı. 
 
Son birkaç yıl içerisinde yoğun askeri ve polis sevkiyatının yapıldığı kente yine geçtiğimiz aylarda binlerce asker ve polis gönderildi. HDP ise 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında baskılara ve engellemelere rağmen kentte halkın yoğun ilgisi ve katılımıyla seçim çalışmalarını sürdürdü. 
 
31 Mart günü ise kentte, seçimler asker ve polis ablukasında gerçekleşti. Seçim sonuçlarına göre, HDP Şırnak’ta yüzde 35,04, AKP ise yüzde 61,32 oranında oy aldı. 
 
Uludere’de ise 2014 seçimlerinde DBP yüzde 78,5, AKP yüzde 16,7 oranında oy almıştı. 31 Mart seçimlerinde ise HDP yüzde 33,14, AKP yüzde 58, 98 oranında oy aldı.
 
‘Hiçbir baskı bizi korkutamaz’
 
AKP’nin Şırnak ve Uludere belediyelerini almasına tepki gösteren Roboski katliamında yaşamını yitiren Hamza Encü’nün annesi Kadriye Encü, Şırnak seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti. Seçim öncesinde Şırnak merkezde hastaneye gittiğini, asker, polis ve memurların hem Şırnak hem de Uludere’ye getirildiğine tanıklık eden Kadriye, seçim öncesinde Şırnak halkının baskı altına alındığını dile getirdi. Kadriye, “Sandıkları köylerden taşıdılar. Tüm baskılara rağmen, Şırnak halkı kendi partisine oy verdi. Hiçbir baskı ve şiddet biz Şırnak halkını korkutamaz” diye belirtti. 
 
'Kimsenin ölmesini istemiyoruz'
 
Roboski katliamında yaşamını yitiren Serhan Encü’nün annesi Halime Encü ise, Şırnak halkının bugüne kadar baskıya ve zulme boyun eğmediğini ve bundan sonra da eğmeyeceğinin altını çizdi. Kürtlerin oylarıyla İstanbul, Adana, Mersin, Ankara gibi birçok yerin AKP’nin elinden alındığını kaydeden Halime, “Biz bugüne kadar barış ve kardeşlik istedik. Dilimiz Kürtçedir, hastaneye gidiyoruz, kendi dilimizle konuşamıyoruz, tedavi olamıyoruz. Yaşadığımız acılara rağmen kimsenin ölmesini istemiyoruz. Umudumuz ülkeye barış ve huzurun gelmesidir” diye konuştu. 
 
‘Şırnak’ta adil bir seçim yoktu’
 
Cemal Encü’nün annesi Hazal Encü de, Şırnak ve Uludere’de adil bir seçimin olmadığını vurguladı. Sandıkların köy ve mahallelerden Şırnak ve Uludere merkezine taşındığını dile getiren Hazal, “Her tarafta asker ve polis vardı. Bu seçim, adil ve haklı bir seçim olmadı. Gerçekten adil bir seçim olsaydı onlar değil HDP, yani biz kazanırdık” dedi.