Kayapınar ve Bağlar eşbaşkanları: Tüm Diyarbakır halkına teşekkür ederiz

  • 09:13 5 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kayapınar ve Bağlar Belediyesi'ni halktan aldıkları yüksek oy oranlarıyla kayyımlardan geri alan HDP’li eşbaşkanlar, sandığa giden tüm Diyarbakır halkına teşekkür ederek, halk ile beraber yeni bir belediyecilik sistemini hayata geçireceklerini belirtti.
 
31 Mart günü yapılan Mahalli ve İdari Yerel Seçimleri’nde kayyım atanan belediyelerin rekor bir oyla kazanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kayapınar ve Bağlar Belediyesi eşbaşkanları mazbatalarını almalarının ardından göreve başlayacaklar. Bağlar yüzde 70,34 oranında oy alırken, Kayapınar ise yüzde 66,35 oranında oy aldı. Halkın oyuyla kayyımlardan belediyeleri alan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz ve Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt seçim sonuçlarını değerlendirerek, sandıklara giden tüm Diyarbakır halkına teşekkür etti.
 
‘Halk öfkesini sandıklara taşıdı’
 
Seçim çalışmalarını yürüttükleri süreç boyunca kapısını çalmadıkları hiç kimsenin kalmadığını belirten Keziban, “Sokağına gitmediğimiz hiçbir yurttaşımız olmadı. Ulusal basının HDP'ye uyguladığı sansüre rağmen kendi gücümüz ile herkese ulaşmaya çalıştık. Emniyet güçleri sürekli baskı uyguladı, engelledi ama biz bu engellemeleri umursamadan çalıştık. Halkın gerçekten büyük bir desteği ile karşılaştık. Halk zaten kime niçin oy vereceğini biliyor ve farkındaydı. Halk kendi iradesine sahip çıkmakta kararlıydı. Halkın kendi iradesini gasp edenlere karşı öfkeliydi ve bu öfkeyi sandıklara taşıdı” dedi.
 
‘Belediyelere barbarca saldırmışlar’
 
Kayyımların belediyelere atandığı süre zarfı boyunca belediyenin bütçesini talan ettiğini ifade eden Keziban, kayyımların taşınmazları devlet kurumlarına devrettiğini de söyledi. Keziban, kayyımlar tarafından belediyelerin talan edildiğine dikkat çekerek, “Kültür sanat merkezleri, spor komplekslerini, belediye bünyesinde yapılmış olan devasa kütüphane, belediyeye ait bazı arazilerin seçimden önce devlet kurumlarına devredildiğini öğrendik. Kültür merkezinde bulunan eşyaların ne şekilde talan edildiğini halkımız da gördü. Onların halka hizmet etmeye değil, talan ve hırsızlık için belediyelere atandıklarını görmüş bulunduk. Belediyelere barbarca saldırmışlardır” ifadelerini kullandı.
 
‘Hukuksal mücadelemiz sürecek’
 
Kayyımların yarattığı tahribatı halk ile beraber ortadan kaldıracaklarını vurgulayan Keziban, “Biz ilk günden beridir halkın emanetlerini geri alarak halka geri teslim edeceğimizi söylüyorduk. Halk ile beraber yöneteceğimizi söylüyorduk. Bugün o emanetleri halkın oyuyla geri aldık ve bundan sonra halkımız ile beraber yöneteceğiz, çalışmaları yürüteceğiz. Kayyımların yarattığı tahribatı araştırıp halkımızla paylaşacağız. Devlet kurumlarına devredilen belediyelerin taşınmazlarını almak için hukuksal mücadelemizi yürüteceğiz. Bize destek veren, sandıkta bize oy veren tüm halkımıza teşekkür ediyoruz. Onlara olan inancımız yüksekti, gerekli cevabı gereken yere verdiler. Seçim çalışmaları boyunca bizimle çalışan, bizimle emek veren partili arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
 
‘Her bir oy tecride karşı verilen oydur’
 
Diyarbakır halkının iradesini sandığa yansıttığını belirten Bağlar İlçe Belediye Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, oy kullanan herkese teşekkür etti. Seçim sonuçlarının kendilerine büyük sorumluluk yüklediğini belirten Zübeyde, bu sorumluluğu layığıyla yerine getireceklerinin sözünü verdi. Zübeyde, “Bizi seçen Bağlar halkına, bir kez daha teşekkür ederim. Bağlar halkı bu süreçte kendi rolünü oynadı. Bağlar halkının sandığından çıkan her bir oy tecride karşı özgürlüğe verilen oylardır. Önümüzdeki süreç daha huzurlu bir ortamda ilerleyeceğini öngörüyoruz. Halkımızın oyları sürece cevap niteliğindedir. Seçim çalışmaları boyunca bizimle omuz omuza veren tüm partili arkadaşlarımızın emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. HDP kazandı, Diyarbakır kazandı. Serkeftın ya me ye" diye konuştu.