Sadiye Sebat seçimi kazandı: Erkek aday ‘terörist’ diye itiraz etti

  • 09:48 5 Nisan 2019
  • Siyaset
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Şehitlik Mahallesi’nde 7 isimle yarışan tek kadın muhtar adayı Sadiye Sebat, seçimleri büyük oy farkı ile kazanınca rakibi F.G. tarafından yürüttüğü seçim kampanyasının terörize edilerek itiraz edildiğini iddia etti. Sadiye, “Linç girişimleri ile hakkımı gasp etmeye çalışıyorlar. Hakkımı yedirmeyeceğim” dedi.
 
31 Mart yerel seçimleri için oy verme işleminin başlaması ile birlikte Türkiye’nin farklı kentlerinden seçim ihlalleri haberleri de ardı ardına gelmeye başladı. Rekabet ve usulsüzlüklerin en yoğun yaşandığı muhtarlık seçimleri sırasında birçok ölüm ve yaralama olayı meydana geldi. Mahalli seçimlerinde yaşanan usulsüzlüklerin bir adresi de Diyarbakır Şehitlik Mahallesi oldu. 7 muhtar adayının yarıştığı mahallede, yaşanan usulsüzlükler eşine az rastlanan türden. Usulsüzlerin hedefindeki isim ise 7 aday arasında tek kadın aday olarak seçimi kazanan Sadiye Sebat. 
 
Seçimlerde rakiplerini büyük oy farkı ile geride bırakan Sadiye’nin yakın rakibi tarafından linç kampanyasına maruz bırakıldığı iddia edildi.
 
310 oy farka rağmen kaybetti!
 
Yürüttüğü seçim kampanyası sırasında kadınlar lehine yaptığı konuşmalar nedeniyle yakın rakibi F.G. tarafından “terörist” denilerek itiraz edilen Sadiye, 310 oy farkı ile seçimi kazanmasına rağmen rakibinin itirazı nedeniyle seçimi kaybettiğini iddia etti. Üstelik Sadiye için itiraz dilekçesine konu olan “Kadın propagandası yapıyor, teröristtir” ifadelerinin ise ihbar kabul edildiği yine iddialar arasında.
 
YSK’da yanlış itiraz kağıdı verilence…
 
Seçim günü muhtar adayı F.G.’nin kızı tarafından “Neden kadın muhtar olduğunu vurguluyorsun. Bu suç. Seni muhtar yapmayacağız göreceksin” tehditlerinde bulunduğunu belirten Sadiye, seçim sonrası ise muhtar adayı F.G.’nin sonuçlara itiraz ettiğini söyledi. F.G.’nin itiraz dilekçesinde, “Sadiye’nin HDP ile bağlantısı var. Kendisi HDP yandaşıdır. Destekçileri de kendisi gibi HDP’li” ifadelerinin yer aldığını iddia etti. Söz konusu itiraz dilekçesini bizzat gördüğünü belirten Sadiye, Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) tanık olduklarını ise şöyle aktardı: “Muhtarlık seçimleri sonrasında F.G.’nin seçimi kendisinin kazandığını iddia etmesi üzerine YSK’ya gittim. İtiraz dilekçemin çıkmasını bekledim. Dilekçeyi elime vermelerinin ardından ne göreyim? Dilekçe bana ait değil. Elime verdikleri dilekçe yakın rakibim F.G.’ye ait. Kendisinin itiraz dilekçesinde bulunduğunu dahi bilmiyordum. Yanlış dilekçeyi verdiklerinin farkına varıp benden alıncaya kadar okudum. Dilekçede benimle ilgili ‘Sadiye Sebat HDP’lidir. HDP yandaşıdır. HDP ile bağlantıları var. Kendisi gibi destekçileri de HDP’lidir. Bunları kabul etmiyoruz.’  gibi şeyler yazılıydı. Tamamını okuyamadım. Çünkü elimden aldılar. Benimle ilgili daha neler yazılı bilmiyorum. Görevliye kağıdı okumak istediğimi belirttim ama kabul etmedi. Kim bilir daha neler yazıyordur?”
 
‘Şiddet olayı gerçeği yansıtmıyor’
 
“F.G.’nin benim aleyhime yazdığı  itiraz kağıdını görmeseydim, olanlara inanamazdım” diyen Sadiye, seçim sonrası ise F.G. tarafından şiddete maruz kaldığı ve bu nedenle muhtarlıktan çekildiği yönünde söylentilerin yaygınlaştığını dile getirdi. Söz konusu söylentilerin kim tarafından çıkarıldığını bilmediğini belirten Sadiye, “Şiddete maruz kaldığım yönünde çıkan söylentilere inanan çok sayıda kişi evime geçmiş olsun ziyaretine geldi” diye belirtti.
 
‘Kadın kimliğim terörize edilmeye çalışıldı’
 
Seçim çalışmalarını kadınlar üzerinden sürdürmesinin terörize edilmeye çalışıldığını belirten Sadiye, nedeninin ise kadınların muhtar olarak kabul görülmemesinden kaynaklandığını vurguladı. Sadiye, şöyle dedi: “Ben kadınım ve elbette kadın propagandası yapacağım. Mahalleli beni seçti. Kadınlar acaba kendilerinin gözünde terörist mi? Onlar da kadınların çok iyi yönetebileceğini biliyorlar. Bunu hazmedemiyorlar. Hazmedemedikleri için de seçilmemi istemediler. Neler dönüyorsa bir an önce ortaya çıkmasını istiyorum. Hakkımı gasp etmeye çalışıyorlar. Hakkımı yedirmeyeceğim.”