Manisa'da kadın muhtarlar kolları sıvadı

  • 09:02 6 Nisan 2019
  • Siyaset
Melike Aydın 
 
MANİSA - Manisa Kadın Meclisi’nin adayı olarak muhtarlığı kazanan Zuhal Güneş, Hafza Sultan Mahallesi için kolları sıvadı. Kadınlarla birlikte daha yaşanılır bir mahalle için kadın merkezlerinden kooperatiflere kadar birçok projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Zuhal, hedeflerinden birinin de “Muhtarlar İnisiyatifi” olduğunu söyledi. 
 
Kadın Meclisleri, 2019 Mahalli İdareler Seçimi için Türkiye’nin çeşitli illerinde kadın muhtar adayları belirlenmesini kararlaştırmıştı. Manisa Kadın Meclisi’nin gösterdiği 10 kadın adaydan Laleli ve Hafza Sultan mahallesi adayları açık ara farkla muhtar seçilirken, diğer adaylar ise küçük farklarla kaybetti. 
 
Hafza Sultan Mahallesi’nin yeni muhtarı olan Zuhal Güneş, hem örnek olacak bir mahalle yaratmak hem de kadınların ve çocukların özgürce yaşayabileceği bir dünya için kolları sıvadı.
 
‘Seçim giderleri ortak fondan sağlandı’
 
Seçim çalışmalarına başladıkları bir yıl öncesinden bugüne çok şey öğrendiklerini belirten Zuhal,  örgütlü bir mücadele sonucu başarılı olduklarını söyledi. Amaçlarının daha fazla kadını ve çocuğu bilinçlendirmek olduğunu kaydeden Zuhal, muhtarlığı mahalleli ile birlikte kazandıklarını, seçim giderlerini de konserler ve kermeslerden oluşturdukları fonlardan sağladıklarını aktardı.
 
‘Muhtarların ‘erkek olduğu’ algısı değişecek’ 
 
Kadınlar kadar erkek muhtarlara da rol model olacaklarının altını çizen Zuhal, “Çocuklar bir kadının da muhtar olduğunu görecekler. Bu toplumun dilini de değiştirecek. Mahalledeki kadınlar, muhtarlığın ‘erkek işi’ olmadığını artık daha rahat başvuracaklarını söylüyorlar. Geçen seçim döneminde kadın muhtar yüzde 1 oranındaydı. Projemiz gerçekten ilgi uyandırdı ve geçen yıllara göre muhtar adayı arttı. Bu da kadınların mücadelesinin bir sonucu. Elbette ki bir yıllık iki yıllık bir mücadelenin değil 10 yıl önce başlayan bir mücadelenin sonucu. Yıllarca söyleye söyleye oluşturduğumuz algı bu” dedi.
 
‘Hep birlikte yol haritamızı çıkaracağız’
 
Muhtarlığın insanlara dokunulabilen bir alan olduğunu ifade eden Zuhal, kooperatiflerle, mahalle meclislerinin kurulması gibi projelerle daha eşit ve demokratik, “öldürülmediğimiz bir kent ve dünya” hedefi için bir adım olduğunu dile getirdi. Mahalleli ve diğer illerden seçilen kadınlarla iletişime geçerek, projeleri birlikte hayata geçireceklerini aktaran Zuhal, “Birlikte neler yapabiliriz görmek için bir kurul oluşturacağız. Yol haritası çıkaracağız. Öncelikle çocukların bir arada bulunabilecekleri, kitap okuyabilecekleri çocuk kütüphaneleri yapacağız. Kadınlar için eğitim programları uygulayacağız” diye konuştu. 
 
‘Kentsel dönüşüm projeleri için halkı bilinçlendireceğiz’
 
Hafza Sultan Mahallesi’ne semt pazarı için belediye ile diyaloga geçeceklerini dile getiren Zuhal, “kentsel dönüşüm” kapsamına giren evler için mahalleliyi bilgilendireceklerini söyledi. Seçilen diğer kadınlarla “Muhtarlar İnisiyatifi” oluşturmak istediklerini de sözlerine ekleyen Zuhal, “Her mahallede kadın danışma merkezilerinin açılması için belediyeleri zorlayabileceğiz. Afette 72 saat içinde hazırlıklı olmak için herkesin görev alabileceği bir ekip oluşturacağız. Daha yeşil alanlar, çocukların, gençlerin yaşlıların huzurla oturabileceği mutlu, daha nitelikli mahalleler yaratacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bu mücadeleyi ‘biz’ olarak kazandık’
 
Erkek siyasetin kurnazlıklarının ve dedikodularının önüne mahallelinin geçtiğini aktaran Zuhal, şöyle devam etti: “Özelikle kadınlar benden önce hakkımda yayılan yanlış bilgilere müdahale etti. Beni kızları, kardeşleri gibi bağırlarına bastılar. Bu mücadeleyi ‘biz’ olarak kazandık. Herkes kazandı. Bundan sonra çok daha büyük yolumuz var. Herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadan yola çıktığımız için bizim için avantajdı. Yola çıkarken siyasi parti meclislerine gidip tek tek sorduk hepsi de destekledi. Sadece Kadın Meclisleri’nin adayı olduğumuz, tarafsız olduğumuz için avantaj kazandık. Kazanamayan arkadaşlarımız çok az rakamlarla ve son anda çıkan farklı adaylarla oy bölme stratejileri ile kaybettiler. Ancak önümüzdeki dönem hazırlar.”