Meral Danış Beştaş: Stratejimiz tam anlamıyla başarıya ulaşmıştır

  • 09:06 6 Nisan 2019
  • Siyaset
Habibe Eren 
 
ANKARA - HDP’li Meral Danış Beştaş, demokrasinin gelişmesi ve Türkiye’nin demokratikleşmesi amacıyla uyguladıkları stratejinin tam anlamıyla başarıya ulaştığını belirterek, “Kutuplaştırma değil, dayanışma ve birlikte demokrasiyi inşa etme öne çıkmıştır. Bu seçimin galibi bu ilkedir” dedi. 
 
Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt illerinde kayyımları göndermek batı da ise “AKP-MHP ittifakını geriletmek” üzerine politika belirledi. Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre ise HDP bölgede 3'ü büyükşehir olmak üzere 8 il ve 46 ilçeyi kazandı. Batıda izlediği politika sonucu da AKP, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin gibi birçok kentte kaybetti. 
 
Seçim öncesi en çok hile ve usulsüzlüğün yaşandığı illerden biri de Siirt’ti. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP’nin bölgede uyguladığı ihlallere ve seçim sonuçlarına ilişkin konuştu. 
 
‘Stratejimiz tam anlamıyla başarıya ulaşmıştır’
 
31 Mart seçimlerinin kazananının HDP ve halklar olduğunu vurgulayan Meral, bu tablonun hem Türkiye’nin batısında hem doğusunda çok net bir şekilde ortaya çıktığını ifade etti. Kaybedenin AKP ve ortağı olduğunu belirten Meral, “Çünkü her türlü devlet gücü, olanakları fütursuzca ve yasa dışı kullanıldığı halde başarı elde edememişlerdir. Kamuoyuna yönelik manipülasyonlar, algı yönetimleri açıkçası boşa çıkmıştır. HDP olarak demokrasinin gelişmesi ve Türkiye’nin demokratikleşmesi amacıyla uyguladığımız strateji tam anlamıyla başarıya ulaşmıştır. Bu seçmenlerimizin aynı zamanda ne kadar öngörülü, politik ve partisine bağlı olduğunu da bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.  
 
‘Eruh ve Şırnak’ta sahte seçmenle kazanmışlardır’
 
AKP’nin her ne kadar Kürt illerinde başarılı olduğunu ilan etse de ortada bir başarı olmadığını kaydeden Meral, şöyle konuştu: “Özellikle Şırnak ve Eruh’u örnek vermek istiyorum. Oralarda dışarıdan taşıdıkları kolluk gücüyle seçimi kazandıklarını ilan etmişlerdir. Ama Eruh halkı ya da Şırnak halkı mevcut belediye başkanlarına oy vermediler. Seçmenler sahtedir. Bir yerde oy kullanmak orada oturmayı gerektirir. O ilin yapısını, kültürünü, siyasi atmosferini bilmek ve orada yaşamayı ve hukuken de oranın seçmeni olmayı gerektirir. Bunlar göz ardı edilerek taşıma seçmenle seçim sonuçları doğrudan belirlenmiştir. Bu bir başarı değildir. Bu AKP’nin gerçek anlamda oy alamayacağını bildiği için böyle bir hileye, yolsuzluğa başvurması sonucunu doğurmuştur. Buna hile ve yolsuzluk demek tabi ki az kalıyor. Çünkü ben Siirt’te gördüm. Bir günlüğüne otobüsle, uçaklarla vatandaşlar taşınıp onların iradesi yok sayılarak oy kullandırılmıştır.”
 
‘Bölgedeki ihlaller görülmüyor’
 
Meral, bölgedeki ihlallerin yeterli düzeyde görünür olamadığına ve insanların İstanbul’a kilitlendiğine dikkat çekerek, “Tabi ki İstanbul çok önemlidir ama İstanbul’a dikkatler yoğunlaşmışken dikkati asla kaçırmadan Tatvan’a, Muş’a, Viranşehir’e, Malazgirt’e ve daha onlarca merkezde yapılan itirazlara da çevirmek gerekiyor. Bütün Türkiye kamuoyunun, demokrasi güçlerinin dikkatine sunmak istiyorum. İstanbul’da yaşanan işbirliği ve dayanışmanın aynısının bölgede ve birçok merkezde olması gerekiyor” diye konuştu.   
 
HDP’nin başta Tatvan olmak üzere bir çok merkezde yaptığı itirazların reddedildiğini hatırlatan Meral, “İtirazı yapan HDP olduğu için YSK eliyle İl ve İlçe Seçim Kurulları açıkça bir hukuksuzluk metnine imza atıyorlar. Eğer yasalar bizim için geçerli değilse bunu açıklasınlar. Uygulanmıyor çünkü” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kutuplaştırma değil birliktelik siyaseti başarıya ulaştı’
 
Seçim öncesi ve sonrası AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın sürekli gündemde tuttuğu “beka” söylemine değinen Meral, şöyle devam etti: “Ortada bir beka sorunu dün de bugün de yok.  Bu söylem tümüyle seçim propagandasıydı ve aksine bugün halkta bir karşılığı olmadı. Önemli olan halkın huzurlu, sağlıklı ve demokratik bir ortamda yaşamıdır. Hukuk ve demokrasi bunu gerektirir. Bu kutuplaştırma siyaseti amacına ulaşamamıştır. Halk arasında bir kutuplaştırma yaratılmak istendi. Bu tabi ki bazı yerlerde öbek öbek var ama bunlar lokal. Türkiye genelinde aksine özellikle HDP olarak bizim stratejimiz kutuplaştırma değil, dayanışma, ittifak, birliktelik ve ortak çıkarlar zeminindeki iş birliği başarıya ulaşmıştır. Kutuplaştırma değil, dayanışma ve birlikte demokrasiyi inşa etme öne çıkmıştır. Bu seçimin galibi bu ilkedir.”