Muhtarlıklarda ‘kadın’ dönemi: 12 erkek adaya karşı kazandı

  • 09:11 6 Nisan 2019
  • Siyaset
AĞRI - Doğubayazıt’a bağlı Hasankeyf Mahallesi’nde 12 erkek adayla yarışan ve 379 oyla yeni muhtar seçilen Mesmegül Özdemir, “Sonunda hayalim gerçekleşti” dedi. 
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yaşayan ve 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde ilçeye bağlı Hasankeyf Mahallesi’nden muhtar adayı olan Mesmegül Özdemir (40) mazbatasını aldı. 12 erkek aday karşısında seçimi kazanan Mesmegül, seçimde 379 oy aldı. 
 
‘Çocukluğum hep köyde geçti’
 
Daha önce köyde yaşadığını ve çobanlık yaptığını dile getiren Mesmegül, “Çocukluğum hep köyde geçti” dedi. Kız Meslek Lisesi mezunu ve 3 yıl boyunca nakış ve el işi eğitmenliği yaptığını söyleyen Mesmegül, aynı zamanda evli ve 2 çocuk annesi. Mesmegül, “Eşim yıllardır Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde. Yıllardır çocuklarımın ve eşimin yükünü üstlendim. Şimdiye kadar çocuklarımı ve eşimi mağdur etmedim” dedi. 
 ‘12 erkek muhtar adayıyla yarıştım’
 
Çocukluğundan bu yana muhtarlara özendiğini ve hep muhtar olmayı hayal ettiğini ifade eden Mesmegül, sonunda hayalini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Mesmegül, “Yaklaşık 12 muhtar adayıyla yarıştım. Bütün rakiplerim erkekti. Çalışma yürüttük ve çaldığımız her kapıdan olumlu cevaplar aldık. Onur ve gurur verici cevaplar aldım. Mahallenin eksiklerini ve sıkıntılarını dile getirdim” diye belirtti.
 
 ‘Kadınlar için bir umut oldum’
 
Kadınların genellikle arka planda tutulduğunu ve bir yere çıkamadıklarını kaydeden Mesmegül, seçim kampanyası süresince kadınların kendisine özelikle “Ailen nasıl izin verdi? Nasıl bu yola başvurdun? Nasıl cesaret ettin?” sorularını sorduğunu belirtti. Mesmegül, duruşuyla bir parçada olsa kadınlara cesaret verdiğini söyledi.
 
‘Tek muhtar adayı bendim’
 
Kadın olmanın kendisi için gurur verici olduğunu vurgulayan Mesmegül, “3 ay boyunca çalışmalar yürüttüm. Kadınlar da bu çalışmalarıma alıştı. Doğubayazıt merkezde sadece kadın muhtar adayı bendim. Bu da kadınlar için bir öncülük oldu. Tüm erkek rakiplerimin kadın olmasını isterdim. Çok mutluyum. 379 oy aldım. Çok kalabalık bir mahalleydi. 240 oy fark attım” ifadelerini kullandı. 
 
‘Mahallemin sözcüsüyüm’
 
Seçim sürecinde mahalledeki yurttaşların kendisine yardımcı olduğunu ifade eden Mesmegül, şöyle devam etti: “Mahalle sakini olarak değil çalışanı olmak istiyorum. Mahalle için çok güzel projeler düşünüyorum. Mahallede birçok problem var. Öncelikle onları çözeceğiz. Bana oy veren ve vermeyen bütün mahalle sakinlerine teşekkür ederim. Her dertlerine çözüm bulacağım. Mahallenin hem sözcüsü hem de öncüsüyüm.”