'Şırnak Cezaevi'nde grevde olan tutsaklar darp edildi'

  • 09:16 6 Nisan 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsaklara ayakta sayımın dayatıldığı ve darp edildikleri öne sürüldü. Eylemin 66’ncı gününde olan Önder Poyraz’ın eşi Firdevs Poyraz, “Yakınlarımız grevde bunu bile bile ayakta sayımı dayatanlar insanlıktan nasip almamışlar. Daha fazla ölüm yaşanmadan talepler kabul edilsin” çağrısında bulundu.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. 7 bine yakın tutsağın sürdürdüğü eylem kimi cezaevlerinde 100 günü geçti. Ocak ayından bu yana 20 tutsağın açlık grevinde olduğu Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, tutsakların durumunun kötüleştiği ve grevde olan tutsakların sayım esnasında darp edildiği belirtildi. 
 
‘58 kilodan 40 kiloya düştü’
 
Perşembe günü açık görüşe giden Firdevs Poyraz, 31 Ocak’tan bu yana grevde olan eşi Önder Poyraz’ın bu süreçte 18 kilo verdiğini ifade ederek, “Dün görüşe gittik çoğunun durumu kötüydü. Eşim geçen görüşte 5 defa kustu. Şuan 58 kilodan 40 kiloya düştü. Artık kayış bile kullanamıyorlar. Lastikli elbiseler giyiyorlar. Benim eşim yasaklar esnasında hiçbir suçu yokken sırtından vurulup henüz tedavisi bitmemişken tutuklandı. Ondan sonra da ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Hala yarası tam iyileşmiş değil. 31 Ocak’tan bu yana açlık grevinde” dedi.
 
‘Grevdeki tutsaklar darp edildi’
 
Açık görüşte hem eşinin hem de diğer tutsakların sağlık durumlarının kötüye gittiğinin açık bir şekilde görüldüğünü kaydeden Firdevs, “Görüşlerde ‘grevden çıkın’ dediğimizde bize arkadaşlarının durumunun kötü olduğunu ve grevlerinden asla vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Hepsinin durumu çok kötü ve sağlık durumları da iyiye gitmiyor. Hastaneye gitmeyi ve muayene olmayı kabul etmiyorlar. Tek söyledikleri şey talepleri kabul edilmeyene kadar grevden çıkmayacakları. Zaten cezaevinde baskılar çok kötü, son sayımda da benim eşim dahil grevde olan tutsakların hepsini darp etmişler. Yakınlarımız grevde, bile bile ayakta sayımı dayatanlar insanlıktan nasip almamışlardır. Onlara ses verilsin durumları kötü daha da kötüye gitmeden bir şey yapılsın” diye konuştu.
 
‘Seslerine ses olalım’
 
Bir tutsak yakını olarak cezaevlerinden yükselen taleplerin bütün Kürt halkının talebi olduğunu dile getiren Firdevs, “Onların talepleri hepimizin talebidir. Daha fazla ölüm yaşanmasın diye bir an önce bakanlar harekete geçmeli. Biz onlara buradan destek olalım onların arkasında duralım. Seslerine ses katalım” çağrısında bulundu.
 
Cezaevinde açlık grevindeki tutsaklar şöyle:
 
*15 Mart’ta eyleme dahil olan kadın tutsaklar: Fatma Çetinkaya, Zeynep Mete ve Rojda Topçu.
 
*16 Ocak'tan bu yana grevde olan tutsaklar: Hakan Kutluk, Agit Bilik ve Osman Beytur. 
 
* 31 Ocak’ta greve dahil olanlar: Önder Poyraz, Salih Kutluk ve Hakan Petekkaya. 
 
*1 Mart’ta tüm cezaevlerinde başlatılan greve dahil olanlar: A. Kerim Sevinç, İzzettin Ormanlı, Mesut Ölmez, Abubekir Nenk, Musa Külter, Halil Kabak, Bahattin Alkış, Yılmaz Uğur, Mahsun Güçlü, Serhat Sevişoğlu ve Mehmet Ali Bayır.