Almaz Pamay’dan çağrı: Uyumayın artık bu sese ses olun

  • 10:11 6 Nisan 2019
  • Güncel

ŞIRNAK - Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Mahsum Pamay’ın annesi Almaz Pamay, cezaevlerinde bir ölümün daha yaşanmaması için bütün insan hakları savunucularına çağrıda bulunarak, “Uyumayın artık gençlerin sesine ses olun” dedi.

 
Elazığ T Tipi Cezaevi’ndeki siyasi tutsak 22 yaşındaki Mahsum Pamay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi. Şırnak’ın Cizre ilçesi doğumlu olan ve 2015-16 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında gözaltına alınıp tutuklanan Mahsum’un, 28 yıl ceza aldığı öğrenildi. Cezaevlerinde yaşanan 7’nci kayıp olan Mahsum için konuşan Annesi Almaz Pamay, insan hakları örgütü ve yaşam savunucularına çağrıda bulunarak, “Uyumayın artık” dedi.
 
‘Gençlerimiz daha fazla ölmesin’
 
Almaz, “ Oğlum cezaevine girdiğinde çok kiloluydu. Dört yıldır cezaevinde bir deri bir kemik kaldı. Onu iki kere görmeye gittim ikisinde de ok zayıflamıştı. Oğlum suçsuz yere cezaevine girdi. 1 Mart’tan bu yana da açlık grevindeydi. En son aradığında ‘biz üç kişi hücrede kalıyoruz bizi de ayıracaklar başka cezaevlerine sürecekler. Üzerimizde çok fazla baskı var’ demişti. Çocuklarımız üzerindeki bu baskı sona ersin bu tecrit sona ersin. Çocuklarımız daha fazla ölmesin bu ölümler son olsun. Barış olsun artık huzur gelsin ülkeye” dedi.
 
‘Neden herkes uyuyor?’
 
İnsan hakları örgütlerine  ve devletlere çağrıda bulunan Almaz, “Çocuklarımız daha fazla ölmesin. Herkes bir şey yapsın. İnsanlar uyuyor herkes uyuyor. Kimse uyumasın artık bunlara bir ses çıkaralım. Bu baskı bir an önce son bulsun. Gençlerimiz artık cezaevlerinde ölmesin. Herkes kendi çocuğunun hakkını arasın. Bu zulüm son bulsun artık. Adalet girsin artık aramıza. Benim oğlum işkence altındaydı. Allah onların hakkını yerde bırakmasın. Herkes onların hakkını taleplerinin peşine düşsün. Cezaevine sağlam gidiyorlar ama onların cenazelerini alıyoruz” diye konuştu.