Bismil Eşbaşkanı Gülşen Özer: Kayyım belediyeyi moloz yığınları içinde bıraktı

  • 09:06 7 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer, kayyımın belediye hizmet binasını moloz yığınları içinde bıraktığını belirterek, amacın ise belediyeyi geri alanları yıkım altında bırakmak olduğunu vurguladı.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’ın Bismil Belediye Eşbaşkanları Cemile Eminoğlu ve Resul Sarı’nın görevden alınması ardından 4 Şubat 2017 tarihinde kayyım atandı. 2 yılı aşkındır kayyım yönetiminde olan belediyenin hizmet binası, Bismil Emniyet Müdürlüğü ile takas edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ise seçimden bir gün sonra iş makineleriyle yıkıldı. Bismil Belediyesi, bünyesinde bulunan Kadın Merkezi binasında hizmet veriyor. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bismil Belediye eşbaşkan adayı olan Gülşen Özer ve Orhan Ayaza, yüzde 72 oyla seçilerek atanan kayyımı geri gönderdi.  Yaşanan hukuksuzluğu ve gaspı değerlendiren Gülşen Özer, Bismil’de 2 ay boyunca coşkulu bir süreç geçirdiklerini belirterek, adayların tüm kentlerde coşkuyla karşılandığını ancak Bismil’de ayrı bir coşku ve heyecanın olduğunun altını çizdi.
 
‘Bismil bizi çok güzel sahiplendi’
 
Yaptıkları her çalışmanın coşkulu geçtiğini aktaran Gülşen, 7’den 70’e tüm halkın çalışmalarına dahil olduğunu söyledi. Gülşen, “Gençler ve kadınlar tüm çalışmalarda aktif rol oynadılar. Büro açılışlarımızdan köy çalışmalarımıza, esnaf ziyaretlerimizden mitinglerimize kadar tüm yaptığımız etkinlik ve çalışmalar yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Halkımız yağmur, çamur demeden çalışmalarımıza dahil oldular. Seçim süreci boyunca halkımız adaylarını, partisini yalnız bırakmadı. Büyük bir emek ortaya koyuldu ve bu emekten dolayı tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bismil’de bize oy vermeyen yurttaşlarımız bile elimizi sıktı, başarı dileklerinde bulundu” diyerek halkın HDP’den büyük beklentilerinin olduğunu ve bu beklentilerin farkında olarak ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi. 
 
‘Bu başarı tüm halkımızın başarısı’
 
Henüz mazbatalarını alamadıklarını dile getiren Gülşen, AKP’nin seçim sonuçlarına tahammül edemediğine işaret etti. Gülşen, “Seçimden sonra mazbatalarımızı almak için aradık önce ‘gelin, alın’ dediler, ardından biz gidince de nasıl bir emir almışlarsa ‘burada size ait mazbata yok’ diyerek bizi geri gönderdiler. Biz onlara mazbataları kendilerinden değil halktan aldığımızı söyledik. Onlar bize o mazbataları vermeseler dahi biz halkımızın bize verdiği destek ve sorumlulukla çalışmalarımızı yürüteceğiz. Belediye binamız emniyete devredilmiş. Şu anda kadın merkezimiz belediye binası olarak kullanılıyor. Bütün kadın arkadaşlarımızdan özür diliyorum ama yeni bir bina yapıncaya kadar biz de kadın merkezini kullanmak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Kayyım politikaları ilçeyi belediyesiz bıraktı’
 
DBP’li belediyelere ait projeleri başlamak üzereyken, kayyım atandığını belirten Gülşen, yapılması düşünülen projelerin ise kayyım tarafından gelişi güzel yapılmaya devam edildiğini ifade etti. Kayyımların atanmasıyla birlikte ilk müdahale edilen alanın kadın kurumları olduğunun altını çizen Gülşen, Bismil ilçesinde bulunan kadın kurumunun şu anda belediye olarak kullanılmasının bir kadın olarak kendisini üzdüğünü kaydetti. Bismil Belediyesi’nin kadın merkezine ait bir yerde hizmet vermesini uygun bulmadığını aktaran Gülşen, belediyeyi kazandıktan sonra söz konusu kadın merkezinde göreve başlamayı ise kendisini 2’nci bir kayyım olarak hissettireceğini fakat buna kayyım politikaları sonucu mecbur bırakıldığını dile getirdi. “Belediyeyi kazandık ancak kayyımın tahribatları nedeniyle hizmet verebileceğimiz yer şu an yıkıntılar içinde” diyen Gülşen, “Eğer kadın merkezine geçmek zorunda kalırsak ise, bu geçici bir süreliğine olacaktır. Bu talebimizi ise öncelikle kadınlara sunacağız ve izinlerini almadan da geçmeyeceğiz” diye belirtti. 
 
Kayyımın belediye hizmet binasını moloz yığınları içinde bıraktığını vurgulayan Gülşen, amacın ise belediyeyi kendisinden geri alanları yıkım altında bırakmak olduğunu söyledi. Kayyımın yol açtığı yıkıma halkın büyük tepki gösterdiğini dile getiren Gülşen, kayyım tarafından halka ve yöneticilerine “Biz yıktık, buyurun gelin siz yapın” mesajı verilmek istendiğini belirtti. Tüm Bismil halkına bir kez daha teşekkür eden Gülşen, şöyle devam etti: “Bu başarı kadınların başarısıdır, gençlerin başarısıdır, seçim otobüslerimizin peşinden koşturup flamalarımızı ellerinden düşürmeyen çocukların başarısıdır. Yarına inancı olan, umudu olan tüm halkımızın başarısıdır. Herkese, emeği olan ve olmayan tüm halkımıza, arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”