Tarım fuarını ziyaret eden çiftçi: Sadece bakmaya geldik

  • 09:09 7 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Tarım ürünlerinde ve aletlerinde yaşanan zamlar, çiftçinin belini bükmüş durumda. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı ziyaret eden çiftçi, alamadıklarıyla öz çekim yapıp ayrılırken, mikrofonlarımıza ise “Sadece bakmaya geldik, alabilene aşk olsun” dedi.
 
Çiftçi teknolojiye meraklı, hevesli ama söz konusu bu teknolojik aletleri almak olunca ise hayli çekinceli. Çünkü tarım makinalarında son bir yılda ciddi fiyat artışları oldu. Geçen sene süt sağım makinası bin 500 lira iken, bu sene 2 bin 500 lira. Ham madde Dolar üzerinden hesaplanınca, bir yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 60’ı geçiyor. Çiftçi buğdayını aynı fiyata verdi, besici karkas setini aynı fiyata sattı. Ama gübre, ilaç, topum, mazot, yemlere yapılan zamlara bir de tarım aletleri eklendi. Üretici kadar satıcı da zor durumda. Örneğin silaj streci 2018‘de 225 lira iken 2019’da 400 liraya çıktı.
 
Diyarbakır 10. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı ziyaret eden çiftçilere, “Fiyatları nasıl buldunuz, alabiliyor musunuz?” diye sorduk.  Aldığımız yanıtlar ise tanıdık. Mikrofon uzattığımız çiftçilerin tamamının “Alamıyoruz pahalı” yanıtı çiftçinin ihtiyaçlarını karşılamak için başka baharları beklediğini özetler durumda.
 
‘Çiftçinin alım gücü yok’
 
Çiftçinin alım gücünün olmadığını belirten Semra Atik, “Ne alınabilir ki bu fuardan. Çiftçilerimizin durumu malum ortadadır. Alım güçleri bu denli yüksek değil. Hani alsa alsa belki biraz mercimek, arpa, buğday alabilmişlerdir. Çiftçinin maddi durumu yok ki ne alabilsin” dedi. 
 
‘Tarım öldü, çiftçinin yaşamasını mı bekliyoruz?’
 
Emine Karakaplan ise, çiftçinin durumuna dikkat çekerek, çiftçilik mesleğinin bittiğini vurguladı. Hükümetin çiftçinin belini büktüğünü ifade eden Emine, fuara gelenlerin ise sadece bakmaya geldiğini aktardı. Emine, “Çiftçinin durumuna ne denir bilmiyorum. Para olmayınca, bizlere de yalnızca bakıp geçmek kalıyor. Bu fuara gelenlerin tamamı da alacaklarından değil, meraklarından gelmişlerdir. Bir şeyler alıp kapıdan çıkanları görmedim henüz. Tarım ölmüş, çiftçinin yaşamasını mı bekliyoruz? Elde avuçta yok” ifadelerini kullandı.
 
‘Alamıyoruz, bari içimizde kalmasın’
 
Beğendiği traktörle test sürüşü yapmak üzereyken mikrofon uzattığımız Hamit Kaya’ya “Çok beğendiniz sanırım. Almayı düşünüyor muydunuz?” diye sorduk. Hamit’in verdiği cevap ise, güldüren ve bir o kadar düşündüren türdendi: “Yok ya ne alması, içimde kalmasın istedim sadece.”