Hakkâri Belediye Eşbaşkanı: Gözümüz kulağımız Çukurca ve Şemdinli’de olacak

  • 09:05 8 Nisan 2019
  • Siyaset
HAKKÂRİ - Kayyım atanan Hakkâri Belediyesi’ni kazanan HDP’li Eşbaşkan Seher Kadiroğlu Ataş, sonuç belli olmasına rağmen mazbatalarının geciktirildiğini belirterek, “Büyük bir heyecan ve coşkuyla şuan halkımıza hizmet etmek için bekliyoruz. Belediyede yapacağımız ilk hizmetimiz karakollaştırılan şehrimizi yeniden dizayn etmek olacak” dedi.
 
31 Mart günü yapılan yerel seçimlerde, kayyım atanan belediyelerden biri olan Hakkâri Belediyesi’ni Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. Yüzde 59,97 oy oranıyla kazanan HDP’li eşbaşkanlar, mazbatalarını almalarının ardından göreve başlayacak. Seçim sonuçlarını ve ardından yaşananları değerlendiren Eşbaşkan Seher Kadiroğlu Ataş, Hakkâri halkına teşekkür etti.
 
Seçim sürecini halkla birlikte yürüttüklerini söyleyen Seher, “Bizler sadece il ve ilçe örgütleri olarak çalışmadık, halkımızın da içinde olduğu bir seçim yürüttük. Bu seçimde de görüldüğü gibi halk da bir sorun yoktu. 3 yıldır kayyım politikalarından bunalmış, sıkılmış bir halk gerçekçiliğiyle karşı karşıyaydık ve halk 31 Mart’ı sabırsızlıkla bekliyordu” diye belirtti.
 
‘Hakkâri kale olduğunu yeniden hatırlattı’ 
 
Hakkâri merkezde bekledikleri sonucu aldıklarını ifade eden Seher, “Bütün baskı ve ablukalara rağmen seçim çalışmalarında bize engel çıkartmalarına rağmen ve mitinglerimize kitle taşınmasın diye alanlarımızı ablukaya almalarına rağmen halkımız 31 Mart’ta gereken cevabı verdi. Kayyımlar irade gaspıdır ve halkın tercihine hakarettir. Halk kayyım politikasını iyi okumuş ve sandıklarda güzel bir cevap vermiştir. 31 Mart’ta kayyımlar süpürüldü. Hakkâri halkı, tarihi boyunca her zaman partisine sahip çıkmış, oynanan oyunların farkında olmuştur. Nitekim 31 Mart Hakkârililer için bu politikalara cevap verme günüydü. Onurlu Hakkâri halkı, bir kale olduğunu tekrardan hatırlatmıştır” dedi.
 
‘Gözümüz kulağımız Çukurca ve Şemdinli’de olacak’
 
Yüksekova ilçesinde de tüm özel politikalara rağmen ciddi bir başarı elde ettiklerini vurgulayan Seher, “Çukurca ve Şemdinli’yi AKP’nin almasını biz kayıp olarak görmüyoruz. Çünkü Çukurca ve Şemdinli hiçbir zaman AKP’nin olmadı ve olmayacak da. Çünkü halk onları esas almıyor” ifadelerini kullandı.  
 
Çukurca ve Şemdinli seçmeninin zaten az sayıda olduğunu, 100-200 oy taşıdığında bile sonucun değişebileceğini aktaran Seher, şöyle dedi: “Çukurca’ya asker, polis oyunun taşındığını biz resmi evraklarla açıkladık. Oy taşıma süresinde itirazlarımızı yaptık. Ancak hiçbir itirazımız karşılık bulmadı. Çukurca, Esendere, Şemdinli ve Büyükçiftlik’e binlerce oy taşındı. Halkımız da bunu çok iyi biliyor. Biz burada ilçelerimizi ve beldelerimizi kaybetmedik. Biz Hakkâri Belediye eşbaşkanları olarak hem Çukurca’ya hem Şemdinli’ye ve beldelerimize söz veriyoruz ki, gözümüz kulağımız onlarda olacak ve biz onların da belediye eşbaşkanlığını yapacağız.”  
 
‘Kadınların emeğini daha görünür kılmak görevimiz olacaktır’
 
Kadın kazanımlarına yönelik kayyım gaspına karşı hemen harekete geçeceklerini ve kadın eksenli politika izleyeceklerini vurgulayan Seher, “Kadınların yıllarca emeği ve mücadelesi ile elde ettiği kazanımları, hiçbir politikanın esiri yapmayacağız. Binevş Kadın Merkezi’ni daha güçlü ve daha zenginleştirerek ivedilikle açacağız. Hakkârili kadınlarla ortaklaşarak kadınların talepleri doğrultusunda çalışmalarımızı yürüteceğiz. Kadınların kaybettirilen, görmezden gelinen emeğini daha görünür kılmak bizlerin görevi olacaktır. Özgün komün kooperatiflerle kadının üretim tarihselliğini tekrardan canlandırmak istiyoruz. Kentimizi kadın etik ve estetiği ile daha yaşanabilir bir kente dönüştürmek istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘Belediyenin kapıları yeniden halka açılacak’
 
Belediyenin kapılarını halka yeniden açmak istediklerinin altını çizen Seher, “1 Nisan’dan beridir Hakkâri’de sonuç belli. Ancak belediyenin içerisinde ne yaptıklarını bilmiyoruz. Mazbatalarımız İlçe Seçim Kurulu tarafından geciktiriliyor. Belediyelerimizi aldık ve kapılarını halka açmak için bekliyoruz. Büyük bir heyecan, coşku ve kuvvetle şuan halkımıza hizmet etmek için bekliyoruz. Belediyede yapacağımız ilk hizmetimiz karakollaştırılan şehrimizi yeniden dizayn etmek olacak” dedi.