Bismilli kadınlar: Bina olsun olmasın belediyemizden vazgeçmiyoruz

  • 09:07 8 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bismil’de belediye binasının devredilmesine tepki gösteren kadınlar, “Biz ölsek de belediyemizden vazgeçmeyeceğiz. Gerekirse belediye binasının önüne çadır kurarız yine de bırakmayız. Bu baskı, bu zulüm yeter artık” dedi.
 
Diyarbakır’ın Bismil Belediyesi’ne 4 Şubat 2017 tarihinde kayyım atandıktan sonra belediyenin hizmet binası, Bismil Emniyet Müdürlüğü ile takas edildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ise, seçimden bir gün sonra iş makineleriyle yıkıldı. Bismil Belediyesi, bünyesinde bulunan Kadın Merkezi binasında hizmet veriyor. Belediyelerinin gasp edilmesine Bismilli kadınlar tepkili. 
 
‘Mazbatamızı bile vermiyorlar’
 
Sevda Erdinç, kayyımın belediyede kaldığı süre boyunca Bismil’i yıktığını belirterek, yapılan ışıkların söküldüğünü ve yolları yıkıp yıkıp yaptıklarını anlattı. Sevda, “Şimdi de halkın parasıyla yapılmış olan belediye binasını yıkıyorlar. O binada halkın emeği var. Kendi ceplerinden mi ödediler parasını? Vergilerimizi alıyorlar, paralarımızı yiyorlar, çalıyorlar halk olarak perişan oluyoruz, onlar değil. Belediyeyi kazandık, halk olarak başkanlarımızı seçtik ama belediye binamızı vermiyorlar. Belediyesiz olur mu? Başkanlarımız ‘Gerekirse çadır kurarız yine de belediyemizi çalıştırırız’ diyorlar. Mazbatalarımızı dahi vermiyorlar. Bu zulümdür. Çocuğundan büyüğüne kadar herkes yapılan zulmün farkında ve bu zulmün bir yerde sonlanacağını da herkes biliyor. Hakkımızı verecekler. Biz ölsek de belediyemizden vazgeçmeyeceğiz. Elimizden ne gelirse yapacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar partimizi belediyemizi bırakmayız” diye konuştu.
 
‘Bina olsun olmasın belediyemizden vazgeçmiyoruz’
 
Kayyım atanmadan önce ilçede hizmetin olduğuna dikkat çeken Mizgin Çapraz, son 2 yılda tüm yol ve alt yapının kayyımla beraber bozulduğunu ve her tarafın su altında kaldığını belirtti. Mizgin, “Eskiden kültür evlerimiz vardı. Kadın istihdam yerleri vardı. Oraları yıktılar, içerisindeki eşyaları satmışlar. Son seçimlerde yine biz kazandık. Bismil’i eski haline çevireceğiz. Kadın sığınma evimizi belediye binası olarak kullanıyorlar. Binamız olsun olmasın belediyemizden vazgeçmiyoruz” dedi.
 
‘Bu baskı bu zulüm yeter artık’
 
Lamia Demircan ise, kendilerine yaşatılan zulmün bitmesini istediklerini söyleyerek, şöyle dedi: “Belediyemize kayyım atadılar, irademizi gasp ettiler ama biz tüm baskılara rağmen belediyemizi geri aldık. Şimdi de hakkımızı vermiyorlar. İzin vermiyorlar ki gidelim görevimize başlayalım. Belediyemizin kilidini almayana kadar da bırakmayacağız. Gerekirse belediye binasının önüne çadır kurarız yine de bırakmayız. Bu baskı, bu zulüm yeter artık.”