Van’da bebek ölüm oranı neden yükseliyor, hangi önlemler alınmalı?

  • 09:09 8 Nisan 2019
  • Sağlık
Hamdiye Çiftçi 
 
VAN - Bebek ölüm oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu Van’da birçok önlemin alınması gerektiğini belirten SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, ölümlerin azaltılması ile ilgili en önemli adımın ise koruyucu sağlık hizmetlerinin tam anlamıyla yerine getirilmesi olduğunu vurguladı. 
 
Türkiye bebek ve çocuk ölümlerinde Avrupa’da birinci sırada yer alırken, Van ise Türkiye kentleri arasında ilk sırada yer alıyor. Bebek ve çocuk ölümleri oranın fazla olmasının nedenleri arasında uzman doktor ve sağlık personelinin yetersiz olması, çocuk yaşta evlendirme, akraba evliliği ve sağlık evlerinin yetersizliği gibi birçok neden bulunuyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan, son açıklanan verilere göre, Van’da bebek ölümlerinin binde 10 civarında olduğunu belirterek, bu oranın ülke ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. 
 
Van’daki bebek ölümlerinin yüzde 40’lık oranının perinatal dönemde (Gebeliğin 20. haftası ile doğumdan sonraki 7 gün arası) gerçekleştiğini, yüzde 20’lik oranının ise konjenital yani kalıtımsal sorunlardan kaynaklandığını dile getirdi. 
 
‘Bebek ölümlerinin birçok nedeni var’
 
Çocuk yaşta evlendirme, geç dönemde hamile kalınması, annenin sağlık problemleri, sigara, alkol kullanımı, hamilelik öncesi bilinçlendirme yapılmaması gibi sebeplerin bebek ölümlerine yol açabileceğini aktaran Fatma, “Hamilelik döneminde ise özellikle hamileliğin ilk 3 ayında annede kansızlık, yetersiz beslenme, radyasyon gibi zararlı maddelere maruz kalma gibi sorunlarla karşılaşılıyor. Doğum sırasında ise en önemli sorun annelerin evde doğum yapması. Doğum sonrasında ise en büyük risk hastane faktörü. Anne sütünün bebeğe verilmemesi, yetersiz beslenme, enfeksiyonlar ve bebeğin takibi gibi faktörler oluşturmakta” diye konuştu. 
 
‘Koruyucu sağlık önlemleri alınmalı’ 
 
Bebek ölümlerinin azaltılması ile ilgili en önemli adımın koruyucu sağlık hizmetlerinin tam anlamıyla yerine getirilmesi olduğunu belirten Fatma, şöyle devam etti: “Aile Hekimliği’nin bu dönemde ciddi sorumlulukları bulunmakla beraber Aile Hekimleri ve çalışanları, içinde bulundukları zorlu koşullardan dolayı bu hizmeti vermekte ciddi anlamda sorunlar yaşamaktadır. Kırsala doğru gidildikçe sağlık evlerinin yetersizliği, sağlık personelinin olmaması, cami ve okul gibi yerlerde bu tür hizmetlerin verilmeye çalışılması, koruyucu sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini azaltmakta hatta zorlaştırmaktadır.”
 
Çocuk yaşta evlendirme ve akraba evliliği faktörü
 
Bebek ölümlerinin risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıyla son bulacağına işaret eden Fatma, “Erken evlilik, akraba evliliği, iki gebelik arasındaki sürecin azaltılması, yeterli beslenme, enfeksiyonlara maruz kalma, kırsal kesimde sağlık hizmetinden yeteri düzeyde yararlanamama gibi sorunların yok edilmesi gerekiyor” dedi. 
 
‘Doktor ve personel istihdamı artırılmalı’ 
 
Ebeveynlerin risk faktörleri hakkında bilinçlendirilmesi, ebeveynlere yeterli ve dengeli beslenme ile hijyen konularında ve özellikle kadın sağlığı konusunda eğitimlerin verilmesi gerektiğinin altını çizen Fatma, yapılması gerekenleri ise şöyle aktardı: “Koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli yer teşkil eden birinci basamak sağlık kuruluşlarınca gebeliğin daha sık takip edilmesidir. İlimiz için de yapılması gereken sağlık kurumlarının yaygınlaştırılması, başta doktor olmak üzere personel istihdamının artırılarak sağlık hizmetinin en ücra yerleşim yerlerine kadar ulaştırılmasıdır. Bebek ölümlerini durdurmak için, bu adımların atılması gerekir.”