11 kadına elektronik kelepçe cezası

  • 09:14 8 Nisan 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevindeki DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek vermek amacıyla 20 Mart’ta "durma eylemi" yapan ve ardından gözaltına alınan 14 kadından 11’ine ev hapsi verilmişti. Ev hapsi verilen 11 kadına ise geçtiğimiz günlerde elektronik kelepçe takıldı.
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı’nda 20 Mart günü bir araya gelerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 152 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek olmak amacıyla “durma eylemi” gerçekleştiren 14 kadın gözaltına alındı. 14 kadının Emniyet ifadelerinin tamamlanması ardından 5 gün sonra Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarıldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Rewşen Karademir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sur İlçe Eşbaşkanı Sevim Coşkun, HDP Parti Meclis Üyesi Nevriye Çur, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Safiye Akdağ, Remziye Sızıcı, Ronda Bat, Halime Akyol, Leyla İnal, Ayten Aytin ve Ayfer Bakır çıkarıldıkları savcılık tarafından ifadelerini alınması ardından adli kontrol uygulanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.  
 
Mahkeme, 14 kadından 11’ine ev hapsi verildi. Mahkeme, ev hapsinin gerekçesini ise açıklamazken geçtiğimiz günlerde kadınlara elektronik kelepçe takıldı.
 
‘İtirazlarımızı yaptık’
 
İtirazların yapıldığını kaydeden kadınlar, kendilerine iletilen gerekçenin ise süreklilik arz edebileceğinden elektronik kelepçe cezasının verildiğini söyledi. Kadınlar verilen kararın siyasi olduğuna dikkat çekerek, “Aslında tutuklama ağır kaçacaktı. Bu kelepçenin ilki son açlık grevi eylemcilerinden 2’sinde denendi. Amaç uzaklaştırma ve güçten düşürme yöntemidir. Yaptığımız itirazdan Pazartesi cevap çıkar diye umuyoruz. Sonuç olarak bize, ‘dışarıda değil içerde olun nasıl olursanız olun’ diyorlar. Ayrıca seçme ve seçilme hakkına ve siyaset yapma hakkının ihlalidir. Seçim ağzında verilen bu karar manidardır” diye vurguladı.