Patnos, Diyadin ve Doğubayazıt eşbaşkanları: Hedefimiz yaşanabilir bir kent

  • 09:02 9 Nisan 2019
  • Siyaset
AĞRI - Patnos, Diyadin ve Doğubayazıt belediye eşbaşkanları, kadınların emeği ve mücadelesi ile seçimi kazandıklarını belirterek, kadınların sorunlarını çözecek projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde Ağrı’nın Patnos, Diyadin ve Doğubayazıt ilçelerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) açık ara farkla birinci parti oldu. Patnos Belediye Eşbaşkanı Müşerref Geçer, Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar ve Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar, seçim sonuçlarını değerlendirdi. 
 
‘Patnos enkaz halinde bırakıldı’
 
Patnos’u 5 yıldır AKP’li belediyenin yönettiğini anımsatan Eşbaşkan Müşeref Geçer, ilçenin enkaza dönüştürüldüğünü belirtti. Hiçbir çalışmanın yapılmadığını kaydeden Müşeref, “Tamamen aileleri üzerinden bir rant kazandırmışlar. Halkın talepleriyle ilgili hiçbir çalışma yapılmamış. İlçenin temel sorunları göz ardı edilerek enkaz halinde bırakılmıştır” dedi.
 
‘5 parti tabela partisi oldu’
 
Seçimi halkın ve özellikle kadınların desteğiyle kazandıklarını kaydeden Müşerref, “Patnos artık HDP’nin belediyesi. Amacımız diğer 5 partinin burada sadece tabela partisi olarak kalması ve HDP’nin kalıcı bir parti olmasıdır. Demokratik, şeffaf ve özgürlükçü bir belediyecilik sistemiyle çalışacağız” diye konuştu. 
 
‘Halk kayyıma cevabını verdi’
 
Diyadin Belediye Eşbaşkanı Betül Yaşar da, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretleri ve ev toplantıları şeklinde geçirdiklerini ifade ederek, tüm evlerin kapılarını çaldıklarını söyledi. Yüzde 56 oy oranıyla kazandıklarını belirten Betül, “Bu oy oranı azdı çünkü dışarıda oy kullanamayan birçok yurttaş var. Bundan dolayı katılım az oldu. AKP’nin adayı zaten kayyımdı. Halk iradeyi gasp eden bir belediye adayına cevabını verdi, kayyımı gönderdi” ifadelerini kullandı.
 
‘Hedefimiz yaşanabilir bir kent’ 
 
İlçede çocuklar için oyun ve yeşil alanların olmadığını kaydeden Betül, halkın sosyal yaşam alanlarının eksikliğini duyduğunu aktararak, şöyle dedi: “Halkın sürekli şikayetçi olduğu bir diğer konu ise su sıkıntısı. Sular iki günde bir kesiliyor. Bu problemlere karşı ilk çalışmalarımız sokak çalışmaları, su arıtma tesislerinin kurulması olacak. Kentin temel sorunlarını çözerek yaşanabilir bir kent oluşturmak hedeflerimiz arasında olacak.” 
 
‘Kadınlar ‘Bazid ya me ye’ dedi’
 
Doğubayazıt (Bazid) Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar ise, her alanda olduğu gibi seçim çalışmalarında da en çok kadınların yer aldığını söyledi. Kadınların emeği ile seçimleri kazandıklarını vurgulayan Yıldız, “Yüzde 9’luk bir artışla kadınlar ‘Bazid ya me ye’ dedi. Bazid’i bizlere ve kendilerine armağan ettiler” diye belirtti.
 
‘Kadın istihdam alanları açacağız’ 
 
Her yerde olduğu gibi Doğubayazıt’ta da kadınların istihdam alanları olmadığını ifade eden Yıldız, “Doğubayazıt siyasal ve sosyal alanları olan ilçelerden biridir. Esnaf kadın sayısı çok az. Her alanda kadın personeller ve kadın çalışanlar çok az. Bizim bu anlamda çalışmalarımız kadınları sosyal alanlara dahil etme üzerine olacaktır. Kayyımın kapattığı kadın kooperatiflerini yeniden inşa edeceğiz. Kayyımdan önce birçok çalışma alanı vardı. Kadın müdürlükleri, çocuk kreşleri, kadın çamaşır evleri vardı. Hepsi kapatıldı. Kapatılan Kadın ve Çocuk Sağlık Merkezi vardı onu da yeniden hizmete açacağız. Kadın özgürleşirse toplum da özgürleşir. Kadın, bir toplumun beynidir. Biz şehri bu şekilde tanımlayabiliriz. Şehir bir beden gibidir. Bedene ruh veren toplumdur. Topluma yön veren ise beyindir. Kadın da bu toplumun beynidir” dedi.