Yenişehir Eşbaşkanı: Belediyedeki tahribatı tespit edip halkla paylaşacağız

  • 09:04 9 Nisan 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken, seçim sürecinde olduğu gibi bundan sonraki süreci de halkla birlikte yürüteceklerinin altını çizerek, “Halkımızın iradesi kazandı, gaspçılar kaybetti” dedi.
 
Kayyım atanan Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesi’ni, 31 Mart günü yapılan Mahalli ve İdari Yerel Seçimleri’nde rekor oyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. Eşbaşkanlar mazbatalarını aldıktan sonra göreve başlayacak. Yenişehir’de yüzde 62,32 oy oranıyla seçilen eşbaşkanlardan Belgin Diken, güçlü bir mücadele ağı oluşturacaklarını belirtti.
 
‘Halkın kendi başarısıdır’
 
İki ay boyunca tüm Yenişehir halkını ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlerde halktan olumlu tepkiler aldıklarını kaydeden Belgin, tek tek kapıları çaldıklarını ve halkla görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Belgin, yaptıkları çalışmalarda halkın büyük ilgi gösterdiğini vurgulayarak, “Amed halkı onuruna ve iradesine sahip çıkarak kayyımlara karşı oy kullandılar. Sandıklarda halk kazandı, halkın iradesi kazandı. Önceki seçimlerde yüzde 52 civarında bir oy oranı ile belediyeyi alırken, bu seçimde bu oran yüzde 62,32 ile sonuçlandı. Yenişehir halkının yaklaşık yüzde 63’ü bize oy verdi diyebiliriz. Yani 12 bin oy artışımız oldu. Bu halkın kendi başarısıdır. Evet, kayyımlar atandı ama yalnızca binalarımıza atandı. Halk bunu göstermiş oldu. Halkımızın iradesi kazandı, gaspçılar kaybetti” dedi. 
 
‘Henüz yeni başlıyoruz, birlikte başaracağız’
 
Henüz belediye binalarına gitme şansı bulamadıklarından yaratılan tahribatı da tam anlamıyla bilmediklerini söyleyen Belgin, şöyle dedi: “Fakat nasıl bir talanla karşılaşabileceğimizi az çok tahmin edebiliyoruz. Tek bildiğimiz birimlerimizin tümünün boşaltıldığı. Belediyeye gittikten sonra avukatlarımızla yapacağımız araştırmaların sonucunu halkımızla da paylaşacağız. Bundan sonraki süreçte de halkımızla beraber mücadelemizi yürüteceğiz. Bize oy veren, yanımızda duran, iradelerine sahip çıkan tüm halkımıza teşekkür ediyoruz. Bizimle beraber gece gündüz demeden emek veren, çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Henüz yeni başlıyoruz, hep beraber başaracağız.”