'Oyları yüzlerce kez saysalar da halk cevabını verdi'

  • 09:02 10 Nisan 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu,  yerel seçimlerde erkek egemen zihniyetin yansıması olan AKP iktidarını kadınların gerilettiğini belirterek, “Oyları yüz kere saysalar da halk cevabını bir kez verdi” dedi. 
 
Türkiye genelinde 31 Mart’ta sandıklara giden halk, yerel seçimlerde kararını verdi. Ancak yapılan itirazlar ve özellikle İstanbul’da bir haftadır süren oy sayımından kaynaklı birçok yerde belediye başkanları mazbatasını alamadı. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı birçok itiraz gerekçe gösterilmeden reddedilirken, AKP’nin yaptığı itirazlar ise kabul edildi.  
 
‘HDP seçmenleri büyük bir rol üstlendi’
 
Seçim sonuçları ve sonrasında yaşananları değerlendiren HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, HDP’nin batıda ortaya koyduğu stratejinin Ankara’da ve birçok yerde hayat bulduğunu vurguladı. Ankara’da demokrasi güçlerinin AKP-MHP bloğuna büyük bir kayıp yaşattığını belirten Zeyno, “31 Mart yerel seçimlerinde batıda herhangi bir partiye ya da herhangi bir adaya destek vermedik. Alana indiğimiz zaman amacımız AKP-MHP bloğuna kaybettirmekti. Onların karşısına kim aday çıkardıysa hedefi oraya yönlendirmekti. Genel stratejimiz Ankara’da da sonuç verdi. Batı illerine bakarsak, HDP seçmenleri büyük bir rol üstlendi” dedi.  
 
‘İstanbul onlar için büyük bir rant kapısı’
 
Birçok ilde yapılan itirazlara karşı YSK’nin bağımsız bir tavır takınmadığını kaydeden Zeyno, “Yüksek Seçim Kurulu’nun neredeyse iktidara teslim olacakmış gibi bir görüntüsü var. Bazı yerlerde mesela Muş, Tatvan gibi yerlerde YSK’nin bağımsız olmadığını gördük. HDP’nin bölgede yaptığı  itirazların hiçbiri kabul edilmedi. Sudan sebeplerle ve YSK üzerinde baskı kurularak oylar yeniden sayılıyor. Bugün AKP’nin itiraz ettiği birçok yerde demokrasi güçlerinin oylarının arttığına şahit olduk. Bugün hala İstanbul’da oylar sayılıyor. Yüzlerce kez de sayılsa halk bir kere cevabını verdi. İstanbul’u vermek istememelerinin tek sebebi AKP’nin kurmuş olduğu vakıflar ve var oldukları dernekler. Bu vakıf ve derneklerin belediyeye ne kadar yüklü bir para aktardığını biliyor ve görüyoruz. İstanbul onlar için büyük bir rant kapısı. Bundan kaynaklı iktidar, İstanbul’u kolay kolay vermek istemiyor” diye konuştu.  
 
‘Kadınlar AKP-MHP bloğuna gereken cevabı verdi’
 
AKP iktidarının seçim sürecinde HDP’ye yönelik büyük bir baskı oluşturduğuna değinen Zeyno, AKP-MHP bloğuna kaybettirenlerin kadınlar olduğuna dikkat çekti. Ülkenin her yerinde kadınların sokaklarda ve seçim sandıklarında 17 yılık iktidara karşı mücadele ettiğini vurgulayan Zeyno, şöyle devam etti: “Bu kadar baskı ve gözaltılara rağmen yüzde 50 kotasını dolduran ve eşbaşkan olarak kadın gösteren bir partiyiz. AKP iktidarı boyunca kadınlar hiç olmadığı kadar ötekileştirip, ayrıştırıldı. Katledildiler, birçok şey yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Hep birlikte var olma mücadelesi veriyoruz. Her süreçte kadınlar önde olarak söz sahibi olacaklarını gösteriyor. Erkek egemen zihniyetin yansıması olan AKP iktidarını geriletmeye çalışıyoruz ve başarıyoruz. Politik duruyoruz, politik bakıyoruz, politik yaşıyoruz. Var olma mücadelesini her dönemde veriyoruz. 31 Mart yerel seçimlerde de kadınlar, AKP-MHP bloğuna gereken cevabı en iyi şekilde verdi.”