Kars Belediye Eşbaşkanı: Birlikte örgütledik birlikte kazandık birlikte yöneteceğiz

  • 09:04 10 Nisan 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
KARS - Yüzde 29,58 oy oranıyla Kars Belediyesi’ni kazanan ve mazbatalarını aldıktan sonra göreve başlayan HDP eşbaşkanlarından Şevin Alaca, “Kars halkı umudun HDP olduğunu gördü. Seçimi halkla birlikte örgütledik, birlikte kazandık ve birlikte yöneteceğiz” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde en çok konuşulan illerden biri de Kars oldu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 29,58’lik oy oranıyla seçimleri kazanmasının ardından önceki dönem Kars Belediyesi elinde olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), seçim sonuçlarına itirazda bulunarak oyların yeniden sayılması talebinde bulundu. MHP’nin itirazını kabul eden İl Seçim Kurulu’nun yaptığı ikinci sayımda da HDP yine birinci parti olurken, sonuçları kabul etmeyen MHP bu kez Kars’ta seçimin iptal edilmesini talep etti. İl Seçim Kurulu ise ikinci talebe ret yanıtı verdi. 
 
Seçim sonuçlarının kesinleşmesi üzerine HDP Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, İl Seçim Kurulu'ndan mazbatalarını alarak göreve başladı. Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, seçim atmosferini ve sonuçları değerlendirdi.
 
‘Kars halkı umudun HDP olduğunu gördü’
 
Kars’ta güçlü bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirten Şevin, bu çalışmanın sonucu olarak Kars’ta kazandıklarının altını çizdi. Şevin, “Kars’ta seçim kampanyası ilk başladığında insanlarda aslında çok fazla umut yoktu. Kars’ın asgari belediye hizmetlerinin bile yerine getirilmemiş olması, dolayısıyla belediyeciliğe yönelik beklentiyi de ortadan kaldırmıştı. Biz bu umutsuzluğu görmezden gelip, kampanya süreci boyunca halkımızı ziyaret ettik, projelerimizi anlattık. Yerinden yönetim stratejilerimizi paylaştık. Partimizin yerel yönetim politikalarını anlattıkça bu umut yeniden yeşermeye başladı. Bu umudun HDP olduğu da tüm Kars içinde yayıldı. Bu anlamda renkli bir kampanya yürüttük ve dolu dolu geçen bir süreç oldu. Özellikle kadın eksenli projelerimiz çok ilgi topladı. Çünkü Kars’ta kadınlara yönelik proje, çalışma neredeyse hiç olmamış” dedi.
 
‘Engellemek için her yolu denediler’
 
Kars’ta şu ana kadar var olan sorunların çözülmemiş olduğuna işaret eden Şevin, “Şuana kadar var olan sorunların çözülmemiş olması ve sürekli halı altına itilmiş olmasından kaynaklı Kars’ta belli sıkıntılar var, bu da Kars halkının yerel yönetimlerden beklentilerini çok alt düzeyde bırakmış. Şimdiye kadarki tüm çalışmalar çöplerin toplanması ve yolların yapılması ile sınırlı tutulmuş. Bu nedenle biz çıtayı yükseğe koyduk ve büyük projelerle çıktık halkın karşısına” diye anlattı. 
 
Seçim çalışmalarını yürüttükleri süre boyunca engellemelerle de karşılaştıklarını ifade eden Şevin, Kars’ın HDP il ve ilçe yöneticilerinin tutuklu olduğunu söyledi. Sosyal medya paylaşımlarının gerekçe gösterilerek çok sayıda kişinin gözaltına alındığını dile getiren Şevin, “Seçim çalışmalarımızı yavaşlatmak, çalışmalarımızı engellemek için her yolu denediler. Biz bu engellemeleri tanımayarak, 7’den 70’e tüm halkımızla bir araya geldik” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kars halkıyla birlikte yöneteceğiz’
 
Şevin, şöyle devam etti: “Oylarımızı düşürmek için ellerinden geleni yaptılar. MHP sürekli itirazlarda bulundu. İlk itirazı da oyların yeniden sayılması yönündeydi. Tüm sandıklarda bir sayım gerçekleşti ve oylarımız arttı. İkinci itirazı da seçimin iptal edilmesi yönündeydi ama o da seçim kurulu tarafından reddedildi. Kars halkı teveccühünü partimizden yana kullandı. Çünkü değişimin, dönüşümün, umudun tek adresinin HDP olduğuna kanaat getirdi. Yanımızda durdukları, bizden yana oy kullandıkları ve baskıya rağmen bize ses verdikleri için Kars halkına çok teşekkür ediyoruz. Seçimi halk ile birlikte örgütledik, birlikte kazandık. Bundan sonrasında da halkımızla birlikte olacağız. Kars’ı, Kars halkıyla birlikte yöneteceğiz.”