‘Sur rant alanı değil yaşam alanı olacak’

  • 09:04 11 Nisan 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Sur'da yüzde 60,76’lık oy oranıyla seçimi kazanan HDP eşbaşkan adaylarından Filiz Buluttekin, Sur'u tarihsel ve kültürel yapısından koparmak isteyenlere karşı eski yapısına kavuşturacaklarını söyledi. "Sur rant alanı değil, yaşam alanı olacak" diyen Filiz, oy veren tüm Sur halkına da teşekkür etti.
 
Kayyım atanan ve kritik yerlerden biri olan Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan adayları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, yüzde 60,76 oy oranıyla seçimleri kazandı. Eşbaşkan Filiz Buluttekin, kayyımın Sur'da yıkım ve talan dışında bir çalışma yürütmediğine işaret ederek, "Sur halkı yapımı süren ucube evlerin hesabını sandıkta sordu" dedi.
 
2 buçuk ay boyunca Sur'un tüm mahalle ve köylerini gezdiklerini ve ev ev halkla buluştuklarını kaydeden Filiz, Sur’un büyük bir ilçe olduğunu ancak gidilmedik ev bırakmak istemediklerini söyledi. Filiz, “Kapı kapı dolaşarak her eve gittik ve halkımıza kayyımların, iktidarın kirli politikalarını anlattık. Özellikle kadınlar, bu sürecin de öncüsü oldular. Gittiğimiz her yerde bizi ilk kadınlar karşıladı ve inanılmaz bir coşku vardı. Bu seçimin kazananı kadınlar oldu" dedi. Gittikleri her yerde, yaptıkları her çalışmada polis, asker ve jandarmaların engeline takıldıklarını dile getiren Filiz, "Yoğun baskılar altında bir çalışma yürüttük. Tüm engel ve baskılara rağmen halkla bir araya geldik ve her kapıyı çaldık. Hiçbir baskıya boyun eğmedik, durmadık. Halkımız bu baskıyı gördü, engellemelere birebir tanık oldu. Bu baskı politikasına en büyük cevabı da sandıklarda verdi" ifadelerini kullandı.
 
‘Sur'u rant alanına açmak istediler’
 
Belediyelerin kayyımlar tarafından talan edildiğini söyleyen Filiz, 2016 yılında atanan kayyımlara çatışmaların bahane edildiğini aktardı. Filiz, "Kayyımlar çok öncesinden planlanmış bir şeydi. Sur medeniyetleri içinde barındıran bir ilçemizdir. Dolayısıyla tekçi zihniyet Sur'un toplumsal yapısını hedef aldı. Sur'u rant alanına açmak istediler ve bunu ancak belediyeleri elimizden alarak yapabilirlerdi. Rant alanına çevirip, sözde turistik alan yaratma projeleri ile aslında insanların konut hakkını ellerinden aldılar. İnsanların temel ihtiyaçlarını bile almalarına izin vermeden, evleri yıktılar. Kendilerine yakın olan yandaşlarına bir alan oluşturdular. Dolayısıyla biz bu politikaları kabul etmiyoruz, halkımız bu politikaları kabul etmiyor" diye konuştu. Bunun hukuksal ve siyasal mücadelesini sonuna kadar devam ettireceklerinin altını çizen Filiz, "Cüzi miktarlarla halktan evleri aldılar. O evlerin, o yapıların hak ettiği miktarın çok çok altında miktarlar verildi. Biz bunların da hesabını soracağız" dedi. 
 
'Sur'u gerçek sahiplerine vereceğiz'
 
Filiz, halkın yüzde 60 oyuyla seçildiklerini belirterek, halktan aldıkları cesaret ve sorumlulukla gece gündüz demeden çalışacaklarını vurguladı. Filiz, şöyle devam etti: "Halkın bizi seçmesi demek, bizden beklentileri olduğu anlamına gelir. Biz de bu beklentileri karşılamaya çalışacağız. Elimizden geleni yapacağız. Sur'u rant alanına çevirenlerin aksine biz Sur'u kendi özüne döndüreceğiz. Sur'u gerçek sahiplerine vereceğiz. Turizm alanı olacaksa kendi insanıyla turizm alanı olur, kendi doğasıyla, kendi özüyle, kendi kültürel ve tarihsel yapısıyla turizm alanı olur. Sur'u geleceğimize taşımak istiyoruz ve var olan yapısıyla taşımak istiyoruz. Halkın yaşam alanını iyileştireceğiz, yenileyeceğiz fakat kendi dokusunu bozmadan yapacağız tüm bunları." 
 
‘Sur’u hep beraber iyileştireceğiz’
 
HDP'ye oy veren tüm Sur halkına teşekkür eden Filiz, bu başarının Sur halkına ait olduğunu dile getirdi. Filiz, "Biz Sur'un kendi halkıyla, kendine öz yapısıyla, manevi değerleriyle Sur'u koruyacağız. Sur rant alanı değildir, Sur Sur halkınındır ve Sur halkı bu seçimde kullandıkları oyla bunu herkese göstermiştir. Tüm halkımıza teşekkür ediyoruz, hep beraber Sur'u iyileştireceğiz ve halkçı politikalarla çalışacağız. Belediyeler halkındır, kapıları sonuna kadar açıktır. Hep beraber başardık, hep beraber başaracağız" ifadelerini kullandı.