Hakkâri’nin dağlarında şifalı ot zamanı

  • 09:06 11 Nisan 2019
  • Yaşam
HAKKÂRİ - Hakkâri’de havaların ısınmasıyla birlikte kadınlar, dağlardaki şifalı bitkileri toplamaya başladı. Otları peynir yapımında ve yemeklerde kullandıklarını belirten kadınlar, “Bu bitkiler bin bir derde deva” diyor.
 
Baharın gelişiyle birlikte doğanın canlılığı kendisini iyiden iyiye hissettirirken, kadınların doğayla olan bağı da ortaya çıkıyor. Binlerce yıldır bir geleneği sürdüren kadınlar, dağlarda yeşeren şifalı bitkileri toplamaya başladı. Hakkari’nin dağları yeşillenirken, merkez köylerde “kuhbizik, alo, mende, kizok, kerek, qehe” isimli otlar toplanmaya başlandı. Otların bir kısmı peynir yapımında kullanılırken, bir kısmı da yemeklerde kullanılıyor. Birlikte ot toplamaya çıkan kadınlar, ilkbaharın ve birlikte zaman geçirmeni tadını çıkarıyor. 
 
Sabahın erken saatlerinde bir araya gelinerek, kahvaltı yapılıyor. Ardından torbalarını ve malzemelerini alan kadınlar, bitkileri topladıkları alana gidiyor. Saatlerce süren yürüyüşün ardından iş bölümü başlıyor. Belirlenen otlar toplanarak ayıklanıyor. Akşama kadar çalışan kadınlar, torbalarını doldurduktan sonra köyün yolunu tutuyor. Toplanan otların bir kısmı kış için kurutuluyor, bir kısmı ise yemek ve ilaç için kullanılıyor. 
 
‘Bu bitkiler her derde deva’ 
 
Her yıl ot toplamaya çıkan Hamide İhtiyat, “Bahar çok güzel bir mevsim, bize bir bin güzellik ve nimet sunuyor. Doğayla iç içe olan biz kadınlar da toprağın bereketi olan şifalı bitkilerden faydalanıyoruz” dedi. Topladıkları bitkilerin bin bir derde deva olduğunu söyleyen Hamide, “Eskiden ilaç yoktu bütün ilaçlarımızı doğal otlardan kendimiz yapıyorduk. Bu bitkiler her derde devadır. Hazmı kolaylaştırıyor. Psikolojik olarak da rahatlatan yanı var. Yüzde 100 doğal olduğu için yemeklerin tadı çok güzel oluyor” diye konuştu. 
 
‘Peynirin lezzeti doğal otlardan geliyor’ 
 
“Bölgedeki peyniri kıymetli kılan aslında onun içindeki otudur” diyen Hamide, şöyle konuştu: “Peynirimizi kendimiz yapıyoruz. Bunun için de ilkbaharda gelip dağ, tepe, düzlük demeden faydalı bitkileri topluyoruz. Topladığımız otları daha sonra peynirimize katıyoruz. Yaptığımız doğal peynir, bu doğal bitkilerden dolayı çok faydalı ve lezzetli oluyor.”
 
‘Geçmişten gelen kıymetli bir kültür’ 
 
Her sene bu mevsimde kadınlarla bir araya gelerek bu mutluluğu yaşadığını söyleyen Şükriye Demir ise, “Ot toplama, geçmişten bu yana yaşamımızda olan çok kıymetli bir kültür. Bunu yitirmemiş olmak çok önemlidir. Ben her sene bu mevsimde ot topluyorum. Burada olmak çok güzel. Eşsiz manzarada birlikte vakit geçiriyoruz. İnsan başka ne isteyebilir ki?” diye belirtti.